1000 TL Sosyal Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

   04.05.2020
   1.870
   1000 TL Sosyal Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

   Tüm dünyada maddi ve sağlık açısından büyük hasarlara neden olan corona virüsü nedeni ile ülkemizde maddi yardımlar yapılmaya başlanmıştır. Bu bağlamda 2 milyondan fazla aile için 1000’er TL ödeme yapılacaktır.  Yardımın amacı ise virüs nedeni ile evden çıkamayan ve çalışmaya ara vermiş kişilere destek sağlamaktır.  Geçen haftalarda 1000 TL’lik yardım ihtiyaç sahiplerinin evlerine kadar, görevliler tarafından ulaştırılmıştır.

   İkinci yardım ise önümüzdeki günlerde yapılacağı hakkında açıklamalar yapılmıştır. İhtiyacı olan dar gelirli aileler bu yardım için başvuruda bulunabilecek. 1000 tl sosyal yardım parası başvurusu nasıl yapılır? 1000 sosyal yardım kimlere yapılacak? Sorusu pek çok kişi tarafından gündemde olamaya devam etmektedir.

    

   1000 Sosyal Yardım Kimlere Yapılacak?

   1000 liralık sosyal yardım parası almak isteyen dar gelirli vatandaşlar ilk olarak e- devlet üzerinden başvuruda bulunmaları gerekiyor. Yardım için devletin ilk baktığı konu, daha önce sosyal yardım parası almamış kişiler olacaktır. Daha sonra kişilerin aylık gelirleri göz önünde tutularak, yardım ücretleri evlerine kadar teslim edilecektir. Dolayısı ile sosyal yardım parası almak isteyen kişilerin hiçbir kuruma ya da bir makama başvuru yapmasına gerek yoktur.

   1000 TL Sosyal Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

   Aile, Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yürütülen 1000 Tl sosyal yardım başvuru yöntemleri oldukça merak edilmekte. Cevabı ise, sadece e – devlet şifreniz ile siteye giriş yapmanız yeterli olmaktadır. Buradan sosyal yardım parası sorgulamalarınızı yapabilir, başvuru sürecini e-devlet üzerinden takip edebilirsiniz. Bu konuda bilinmesi gereken önemli bir nokta ise, aynı hane içinden birden fazla başvuru yapılması durumunda, başvurular tek başvuru olarak değerlendirilmektedir.

    

   Bilinmesi gereken bir diğer nokta ise,

   • Pandemi Sosyal Destek Programı Faz 1 ve Faz 2 kapsamında verilen 1000 TL’lik nakdi destekten faydalanmış olanlar,

   • 5510 sayılı Kanunun 4/a maddesi kapsamındaki kamu işçileri,

   • 5510 sayılı Kanunun 4/c maddesi kapsamındaki memurlar,

   • Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK)’ndan gelir veya aylık alanlar (emekliler),

   • İŞKUR İşsizlik Ödeneğinden faydalananlar,

   • İŞKUR Kısa Çalışma Ödeneğinden faydalananların başvuruları değerlendirmeye alınmamaktadır.
   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.