25 Yıl Evli Kalan Ev Hanımlarına Emeklilik Müjdesi!

   17.12.2020
   1.586
   25 Yıl Evli Kalan Ev Hanımlarına Emeklilik Müjdesi!

   Ülkemizde çalışma hayatına atılamamış pek çok kadın vardır. Hayatında hiç çalışmamış ya da çalışıp sigortası yatmamış ev hanımları için bir yasa teklifi hazırlandı. TBMM komisyonuna sevk edilen yasaya göre gerekli şartları taşıyan ev hanımları 50 yaşını doldurduktan sonra emekli olabileceklerdir. Yasanın içeriğine göre en az 25 yıl evli kalan ev hanımları 50 yaşını doldurup, gerekli primleri yatırdıktan hemen sonra emeklilik hakkı kazanabilecek.

   Milyonlarca kadını ilgilendiren ev hanımlarına emeklilik yasasından faydalanabilmek için 1995 yılı öncesi evlenmiş olmaları şartı öne sürülecektir. Yine ev hanımları emekli olabilmek için mutlaka 1970 yılı öncesi doğmuş olmaları şartı konulmuştur. 25 yıl evli kalan ev hanımlarına emeklilik müjdesi  tüm detaylar yazımızın devamında…

   Ev Hanımlarına Emeklilik Müjdesi

   Konu ile alakalı olarak, Sosyal Güvenlik Komisyonu başkanı Ali Duman şu açıklamayı yapmıştır. ‘’ ev hanımları çalışmasalar dahi borçlu olarak emekli olabilecekler’’ buna ek olarak Duman  ‘’ ülkemiz genelinde milyonlarca ev hanımı çalışmadıkları için emekli olamıyorlar’’ diye ekledi. 2021 yılında ise ev hanımları için emeklilik adına büyük bir adım atılacaktır.

   Eğer, 2008 yılından sonra ev hanımı bir kimse çalışmaya başlamışsa emekli olabilmesi için 7.200 günü doldurması gerekiyor. Bu da toplamda 20 yıl gibi bir süredir. Bu durumda da çalışamayan bir ev hanımı en önemli haktan yani emeklilik hakkından yararlanamıyor.

   Bu yıl 2/2492 esas no ile TBMM komisyonuna giren yasa teklifinde, en az 25 yıl evli olan ve 50 yaşını dolduran her kadın emeklilik hakkından faydalanabilecek.

   Ev Hanımlarına Emeklilik Şartları Nelerdir?

   TBMM komisyonuna sunulan yasa teklifinin kabul olması durumunda, ev hanımlarının isteğe bağlı sigortadan faydalanabilmesi için bir takım şartların yerine getiriliyor olması gerekmektedir. Buna göre;

   • Ev hanımlarının emeklilik hakkından yararlanabilmesi için en az 25 yıllık evlilik hayatının olması,
   • 50 yaşını doldurmuş ve hiç bir şekilde yaşlılık ve malullük  aylığı almaması,
   • Sigortalı olarak herhangi bir yerde çalışmaması,
   • Herhangi bir gelire sahip olmaması (gelir vergisine tabii olmaması) gibi şartlar gerekmektedir.

    Ev Hanımlarına Emeklilik Yöntemleri

   Ev hanımlarına emeklilik için iki farklı yöntem gündeme getirilmiştir. Gündeme gelen yasa teklifi 2021 yılında kabul edilip, yasalaşırsa 1995 yılı öncesi evli olan ev hanımları 50 yaşını doldurduktan sonra borçlanarak emekli olabilecekler. Sunulan iki farklı yöntemin detayları ise;

   1. Yöntemlerden birincisi analık borçlanmasıdır. Bu borçlanmanın içeriği ise, en fazla 2.160 gün olarak sayılacak.
   2. Emeklilik için ikinci yöntem ise; hanımı yurt dışında yaşıyorsa yurt dışında çalıştığı veya oturduğu günlerde eklenecektir.

   Borçlanma için 2021 yılında asgari ücret baz alınarak hesaplama yapılacaktır. Bu da günlük 44.44tl’dir. Diğer borçlanmalarda ise bu tutar 31,39tl’dir.

   Teklifin yasalaşması durumunda, ev hanımlığı borçlanması için yurt dışında hiç çalışmayan ev hanımları 7.200 gün için 317 bin 808 TL ödeme yapacaktır.

   Analık borçlanması yönteminde ise 226 bin TL ödemesi yapılacaktır.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.