Açık Kapı Nedir? Açık Kapı Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

   30.04.2020
   1.819
   Açık Kapı Nedir? Açık Kapı Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

   Türkiye’de pek çok kamu kurumu vatandaşlarına çeşitli yardımlar sağlamaktadır. Özellikle corona virüsü nedeni ile bu yıl devlet pek çok kişiye maddi anlamda destek sağlayacağını belirtmiştir. 2017 yılında 81 il bazında açık kapı yardım başvurusu hayata geçirilmiştir. Bu bağlamda vatandaşlar 2020 yılında da 400 TL yardım alabilecek. Açık kapı yardım başvurusu nasıl yapılır? Açık kapı yardımından kimler yararlanabilir? Açık kapı yardım başvurusu sorgulama gibi konular, internet ortamında en sık aranan soruların başında yer alıyor. Tüm merak edilenler için işte detaylar…

    

   Açık Kapı Yardım Projesi Nedir?

   Devlet vatandaşlarının zor günlerde yanında olması amacı ile 2017 yılında bu projeye imza atmıştır. Özellikle pandemi günlerinde bu proje ile kişiler il valiliklerine hızlı ve etkin bir iletişime kavuşmuştur. Artık kişiler kaymakamlık veya valiliğe gitmek zorunda kalmadan internet ortamından ihtiyaçlarını gerekli kurumlara aktarabilecek.

   Dijital ortamda başvuru yapan kişiler, 17 başlık ile 322 konu arasından seçtiği sorunlarını doğrudan yetkililere bildirebiliyor. Bu işlem online uygulamalar sayesinde kolayca yapılabiliyor. Yapılan başvurular projeler üzerinde değerlendirilip, raporlanıyor.

   Vatandaşlarımız, 81 il valiliklerinde ve bazı  kaymakamlıklarda oluşturulan Açık kapı birimlerinde görev yapan personellere yüz yüze, online yada mobil üzerinden kolayca ulaşabilmektedir. Yapılan başvuru sonrası 7 iş günü içerisinde talepler sonuçlanmaktadır. Kişiler yapmış oldukları başvuruda sürecin her aşamasını internet üzerinden kolaylıkla takip edebilmektedir.

    

   Açık Kapı Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

   Projenin amacı hızlı ve etkin bir hizmet sağlamaktır. Bu bağlamda, e – devlet şifresi ile herkes başvuruda bulunabilir. E devlet üzerinden açık yardım başvuruları nasıl yapılır? Sorusunun cevabı ise;

   • İlk olarak, e – devlet şifreniz ile siteye giriş yapmanız gerekir.
   • E – devlet sitesine giriş yaptıktan sonra, sağ üst köşede yer alan arama bölümüne ‘’açık kapı yardım başvurusu’’ yazmanız gerekir.
   • Buradan çıkacak olan sayfa ile başvurularınızı yapabilirsiniz.
   • Daha önce başvuruda bulunduysanız yeni başvuru kısmına gelmeniz gerekir.
   • Tüm bu işlemlerin sonunda karşınıza bir form çıkacaktır.
   • Çıkan formu eksiksiz ve hatasız bir şekilde doldurmanız gerekir.
   • Tüm formu doldurduktan sonra devam et butonuna tıklamanız gerekli.
   • Bu işlemlerden sonra cep telefonunuza gerekli sms gelecektir.
   • Cep telefonunuza gelen onay kodunu girdikten sonra başvurunuz alınmış olacaktır.

    

   Açık Kapı Yardım Başvuru Sonuçları Nasıl Kontrol Edilir?

   Başvuru işlemini eksiksiz ve başarı ile yaptıktan sonra, sonuçları kontrol etmenizde fayda vardır. Başvuru sonuçlarını sorgulamak için  yine e- devlet üzerinden giriş yapıp, ‘’başvuru sorgula’’ sekmesine gelmeniz yeterli olacaktır. Burada istediğiniz sonucu kolayca sorgulayabilirsiniz.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.