Askerlik Yol Parası Nasıl Alınır? Askerlik Yol Parası Sorgulama

22.02.2020
744
Askerlik Yol Parası Nasıl Alınır? Askerlik Yol Parası Sorgulama

Askerlik görevini yapacak olan kişiler için yol parası yardımları yapılmaktadır. Acemi birliğine gidiş için ve yine usta birliğine gidişler için belli bir yol parası ödemsi olur. Yol parası ücreti ise PTT şubelerine kişilerin TC kimlik numaraları ile yatırılmaktadır. Askerlik yol parasının yanında uzak şehirler için uçak bileti de devlet tarafından karşılanır.

Bölüğüne teslim olmak için yola çıkan tüm askerlere kilometre hesabı ile yol parası ödenmektedir. Bunun için bedelli askerlik şartı da aranmaz. Yani askerler bedelli asker olarak ayırt edilmeden ücretleri hesaplarına yatırılır. Peki, Askerlik yol parası sorgulama nasıl yapılır? Askerlik yol parası nereden alınır? gibi merak ettiğiniz sorular varsa, yazımızı okuyarak detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Askerlik Yol Parası Nasıl Alınır?

Askere gidecek kişiler için belli miktarlarda yol parası yatırılır. Ama her asker için aynı ücret yatırılmaz. Burada askerlere verilen para yol ücreti ve yiyecek ücreti olarak ikiye ayrılır. Farklı kollarda yapılan ücret birleştirilerek askerlerin hesabına yatırılır. Yani yiyecek ve yol ücreti aynı anda yatar. Askerlik yol parası hesaplama için belediyeler data verir ve bu data üzerinden yol parası hesaplama yapılır. Herkes için iaşe bedeli 20 tl’dir. Askerlik yol parası hesaplama ise; bir günlük yol için yani 0 km ile 600 kilometre yol için 20 tl ödeme yapılır. 600 km ila 1200 km arasındaki yolculuklar için 40 tl yol parası ödenir. 1201 km ile 1800 km yani üç günlük yolculuklar için 60 tl yol bedeli ödenir.

Askerlik Yol Parası Nasıl Sorgulanır?

Askerliği belli olan ve acemi birliğinin nereye çıktığı belli olan askerler için belli miktarlarda yol parası verilmektedir. Devlet tarafından yapılan bu ödemenin sorgulaması e-devlet üzerinden ve PTT şubelerinden yapılabilmektedir.  Eğer askerlik yol paranızın yatıp yatmadığını merak ediyorsanız,  askerlik yol parası sorgulama e devlet  seçeneği ile kolaylıkla öğrenebilirsiniz. E devlet üzerinden sorgulama yapabileceğiniz gibi PTT şubelerinden de sorgulama yapabilirsiniz. Sorgulama işlemleri için e devlet şifresine ve TC kimlik numarasına ihtiyaç vardır. Eğer askerlik yol paranız yatmış ise hemen parayı çekebilirsiniz.

 

Bedelli Askerlik Yol Parası Sorgulama

Bilindiği üzere ülkemizde bedelli askerlik uygulaması da yapılmaktadır. Bedelli askerler için ise, diğer askerler gibi yol parası verilmektedir. Daha çok doğu bölgelerinde görev yapacak olan askerler için uçak bileti verilmektedir. Bu sayede hem askerin konforlu bir yolculuk yapmasına olanak sağlanmış olur hem de varılacak noktaya daha hızlı varılmış olur.

Bedelli askerlik yol parası sorgulama işlemi için e devlet şifreniz ile e devlet sitesine giriş yapabilirsiniz. Buradan hesabınıza yatacak olan yol parası miktarını ya da paranın yatıp yatmadığını görüntüleyebilirsiniz. Alternatif olarak, askerlik yol parasını PTT şubelerinden de sorgulamanız mümkün olacaktır. Parayı çekmek istediğinizde de kimlik kartınız ile parayı çekebilirsiniz.

Askerlik Yol Parası PTT ATM Üzerinden Nasıl Çekilir?

Askerler için ayrılan harcamalardan biri de yol parasıdır. Kişilerin gideceği uzaklıktaki şehirler için belli miktarlarda kilometre başına ücret ödenir. Askerlik yol parası PTT ATM üzerinden çekilmektedir. Burada sadece TC kimlik numaranız ile yol paranızı çekebilirsiniz. Diğer özel bankalardan veya devlet bankalarından bu yol parası ücretini çekmeniz mümkün değildir. PTT ATM üzerinden adınıza yatan parayı, kartsız işlemler bölümünden çekebilirsiniz. Bu ücret askere gideceği kesinleşen kimselerin hesabına yatırılır. Yani askerliğinize uzun bir zaman varsa ya da evraklarınız eksik ise para yatmaz.

 

Asker Uçak Bileti Hangi İller İçin Geçerlidir?

Askerlerin güvenliğini sağlamak ve maddi açıdan destek olmak amacı ile askerlik yol parası ve uçak bileti devlet tarafından karşılanmaktadır. Tüm askerlere yol parası yatarken, her askere uçak bileti verilmez. Uçak bileti için belli şehirlere askerliğinizin çıkması şarttır. Bu şehirlere bakacak olursak; Van, Şırnak, Ağrı, Ardahan, Siirt, Muş, Bingöl, Bitlis, Kars, Iğdır ve Erzurum illerimiz için uçak bileti desteği verilmektedir. Uçak biletini sorgulamak için PTT şubelerinden ya da e devlet üzerinden destek alabilirsiniz. Sadece TC kimlik numaranız ile sorgulama yapmanız yeterli olacaktır.

Askerden Dönüş Parası Ne Zaman Yatar?

Askerler için yol ücreti sadece askerliğe gidişlerde değil dönüşlerde de yol ücreti yatar. Askerden dönüş parası ne zaman yatar? gibi sorular terhis olacak askerlerin en çok sorduğu sorulardan biridir. Eğer terhisinize az bir vakit kalmış ise PTT şubelerinden sorgulama yaparak öğrenebilirsiniz. Eskiden askeriye şubelerine yatırılan dönüş ücreti artık PTT şubelerine yatırılmaktadır. Dolayısı ile PTT şubelerinden yatan parayı görüntüleyebilir ve ücreti çekebilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.