Belediye Yardımları Nelerdir? Nasıl Alınır?

   22.06.2021
   800
   Belediye Yardımları Nelerdir? Nasıl Alınır?

   Belediye yardımları nelerdir? Nasıl alınır? Ülkemizde, maddi sıkıntılar nedeniyle ihtiyaç sahibi olan ailelere  il ve ilçe belediyeleri tarafından yardım eli uzatılıyor. Bu yardım ve destekler her ilin belediyesine göre değişiklik gösterse de, genel olarak yapılan yardımlar, nakdi yardım, kira yardımı, erzak yardımı, bebeği olan aileler için  mama ve bez yardımı, kömür yardımı gibi çeşitli yardımlar  sağlanıyor.

   Bu yardımlardan faydalanabilmek için aranan şartlara sahip olmak ve istenen belgelerle birlikte başvurunuzu yapmış olmanız gerekiyor. Yapılan başvuru neticesinde yardıma muhtaç ailelerin, belediyelerin sunmuş olduğu çeşitli sosyal yardımlardan faydalanması mümkün oluyor.

   Bu yazımızda, belediyelerin nakdi ve ayni yardımlarını, başvuru sürecine ilişkin detayları sizler için araştırdık. 2021 Belediye Yardımları Nelerdir? sorusunun yanıtı ve tüm detayları yazımızın devamında…

   Belediye Yardımları Nelerdir?

   Muhtaç ve yardıma ihtiyacı olan kişiler için kaymakamlıklar veya diğer yardım kuruluşları pek çok alanda yardımlarda bulunmaktadır. Özellikle son dönemlerde meydana gelen salgın hastalığın insanlar üzerindeki maddi etkisini biraz olsun azaltmak için belediyeler de vatandaşlara olan yardımlarını yoğunlaştırmıştır.

   Ülkemizin hemen her ilindeki belediyeler, ihtiyaç sahipleri için gıda, kömür, eğitim, nakdi yardım gibi yardımları sağlamaktadır. İhtiyaç sahibi olup başvurusunu yapmış olan vatandaşlara belediyeler tarafından yapılan desteklere kısaca bakacak olursak:

   Maddi Yardım

   İhtiyaç sahibi ailelerin, gerekli koşulların yerine getirilmiş olması ve belediye maddi yardım başvurusu yapmış olması halinde belediyeler tarafından bir miktar nakdi yardım yapılmaktadır. Ancak maddi yardım başvurusu yapan kişiler üzerinde detaylı araştırmalar yapılır ve gerçek ihtiyaç sahipleri belirlenir. Böylece maddi yardımdan faydalanacak olan ailelere aylık yada dönem dönem parasal yardımlar yapılır. Nakit yardımı için başvuru sırasında istenen belgeler ise;

   • TC kimlik numarası,
   • Nakit yardımı için yazdığınız dilekçe,
   • İkamet belgesi,
   • Muhtaçlık belgesi,

   Bu belgeler genelde tüm illerin belediyeleri için aynıdır. Ama bazı belediyeler, kendi bünyelerinde farklı bir takım daha belge veya evrak isteyebilir. Bu nedenle belediyelerin sizden istediği belgeleri, eksiksiz olarak tamamlamanız  gerekmektedir. Yapılan para desteğinin miktarı Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın belirlediği miktar kadar olmaktadır.

   Kira Yardımı

   Dar gelirli olup, sigortalı bir işte çalışmayan, üzerine kayıtlı bir gayrimenkul bulunmayan ve kirasını ödemekte güçlük çeken aileler için barınma yardımı kapsamında destek verilmektedir.

   Bu yardımdan faydalanmak için başvuru yapan kişinin emekli, dul, yetim veya ölüm aylığı almıyor olması gerekmektedir.

   Kira yardımının miktarı ikamet edilen ile göre değişiklik göstermekle birlikte, büyük şehirlerde kira yardım parası daha fazla ödenebilmektedir. Kira yardımı başvurusunu e-devlet üzerinden yapabilirsiniz.

   Süt Ve Mama Yardımları

   Daha çok İstanbul ve İzmir gibi illerde süt ve mama yardımları yapılmaktadır. Bunun için bebeğin kaç aylık olduğu ve hanedeki çocuk sayısına bakılır. İBB süt yardımı için kişilerden istenen İstanbul Büyükşehir Belediyesinden sosyal yardım alma şartı aranır.

   Süt yardımı için 3 ila 6 yaşlarındaki çocuklara haftada iki kez süt yardımları yapılır. İstanbul içi başvuru için alo 153 numarasını aramanız yeterli olacaktır. 153 beyaz masa numarasını aradıktan sonra sizden istenen bilgileri eksiksiz ve doğru bir şekilde verdikten sonra süt yardımı alabiliyorsunuz.

   Belediye Kömür Yardımı

   Sonbahar aylarında yoksul ve dar gelirli aileler için belediyeler, kömür yardımı yapmaktadır. Kömür yardımına başvuran kişiler için mahallerinde detaylı bir inceleme yapılır. Başvuru yapan kişilerin durumları yetersiz görülür ise, devlet kömür yardımı verecektir.

   Belediyelerin yaptığı kömür yardımları, herkes için aynı orandadır. Yani her yıl 1 ton yardım yapılmaktadır. Belediyelerden kömür yardımı almak için ikamet ettiğiniz bölgede muhtar, belediye yada kaymakamlığa başvuruda bulunabilirsiniz.

   Belediye Eğitim Yardımı

   İhtiyaç sahipleri için belediyelerin verdiği bir diğer yardım eğitime yöneliktir. Burada belediyeler, dar gelirli olup, öğrencisi bulunan ailelere eğitim destekleri vermektedir.  Daha çok eğitim ve öğretimin başladığı dönemlerde bu yardımlar yapılmaktadır.

   Öğrenciler için servis yardımı, kırtasiye malzemesi yardımları, okul kıyafeti ve ayakkabı yardımları mevcuttur. Başvuru için bağlı bulunduğunuz belediyeleri bizzat ziyaret edip, gerekli evrakları tamamlamanız gerekmektedir. Ayrıca belediyelerin telefon numaralarını arayarak da konu hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

   Belediye Giyim Yardımı

   İhtiyaç sahibi ailelere ve bu ailelerin çocuklarına giyim yardımları da bulunur. Özellikle ramazan bayramı öncesi, kurban bayramı öncesi ve kış dönemlerinde belediyelerin verdiği giyim yardımları daha fazla yoğunlaşmaktadır.

   Başvuru için belediyelerin telefon numaralarını arayabilirsiniz. Gerekli incelemeler yapıldıktan sonra giyim yardımları almanız mümkün olacaktır.

   Gıda ve Erzak Yardımı

   Dar gelirli olup temel ihtiyaçlarını karşılayamayan aileler için belediyeler, çeşitli dernek ve kuruluşlar tarafından erzak yardımları yapılıyor. Bağlı bulunulan muhtarlıktan alınacak muhtaçlık belgesi ile gıda yardım başvurusu yapılması gerekiyor.

   Yapılan incelemeler sonucunda ihtiyaç sahibi ailelerin kuru fasulye, nohut, pirinç ve temizlik malzemesi gibi temel ihtiyaçlarının karşılanması hedefleniyor.

   Belediye Bayram Yardımı

   Özellikle ramazan ve kurban bayramı öncesinde belediye bünyesinde ayrılan bütçe ile dar gelirli ailelere maddi yardımlar yapılıyor. Bunun yanı sıra şehit yakınları, gazi ve gazi yakınları, 65 yaş üstü ihtiyaç sahibi vatandaşlara bayramda içinde kolonya ve şeker de bulunan gıda paketleri hazırlanıp dağıtılıyor. Yapılan nakdi yardımlar dar gelirli vatandaşların sosyal yardım aldıkları banka hesaplarına yatırılıyor.

   Belediye Engelli Yardımı

   Ülkemizde %40 engeli bulunup çalışamayacak durumda olan engelli vatandaşlarımıza belediyeler tarafından çeşitli sosyal yardımlar sunulmaktadır. Bu yardımlar bağlı bulunduğunuz belediyelere göre değişiklik gösterse de, genel olarak su tüketiminde ve toplu taşıma araçlarında indirim, tekerlekli sandalye, işitme cihazı, gıda ve kömür yardımlarının yanı sıra maddi yardımlarda yapılmaktadır. Engelli vatandaşlara sunulan hak ve indirim oranları, başvuru şartları her belediye için farklılık göstermektedir.

   Sağlık Ve Bakım Hizmeti

   Evinde kendi başına kişisel ihtiyaçlarını karşılayamayacak durumda olan yaşlı, engelli ve yoksul durumda olan vatandaşların bağlı bulundukları belediyelere müracaat etmesi durumunda, belirli aralıklarla sağlık hizmetlerinden, fizik tedavi, psikolojik destek ve yaşlı bakım hizmetlerinden faydalanması mümkün.

   Sosyal Yardım Kartı

   Sigortalı bir işte çalışmayan, sağlık durumu sebebiyle çalışamayan, aylık hane geliri belirli bir miktarın altında olan ihtiyaç sahibi vatandaşlara özellikle büyükşehirlerde sosyal yardım kartları verilmektedir. Belediyeler tarafından verilen sosyal yardım kartlarına her ay düzenli olarak 200 – 300 TL gibi bir nakit akışı sağlanır. Kart alan kişiler, sosyal yardım kartlarını her yıl yenilemek durumundadır.

   Belediye Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

   Belediyelere yaptığınız başvuruda, hangi konuda destek almak istediğiniz başvuru şartları açısından önemlidir. Çünkü her yardım için farklı belgeler ve şartlar istenmektedir. Talep ettiğiniz yardım başvuru şartlarını öğrenmek için bağlı bulunduğunuz belediyeyi arayarak detaylı bilgi almanız mümkün.

   Bu doğrultuda online yada yüz yüze başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Belediyelerin kimlere yardım verip vermeyeceği yapılan incelemeler sonucunda belirlenir. Şartları taşımanız durumunda sizlerde çeşitli sosyal yardımlardan faydalanabilirsiniz.

   Belediye Yardımı Kimlere Verilir?

   • Belediye sınırları içerisinde ikamet eden,
   • 65 yaş üstü ihtiyaç sahibi olan yaşlılara,
   • Çalışamayacak durumda olup %40 engeli bulunan vatandaşlara,
   • Hane içinde kişi başına düşen gelirin, aylık asgari ücretin 1/3’ünden az olan vatandaşlara,
   • Maddi yardıma ihtiyaç duyan dul, yetim, şehit ve gazi yakınlarına,
   • Üzerine kayıtlı herhangi bir taşınmaz bulunmayanlara,
   • Çok çocuklu olup, çocukların eğitim ve temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanan ailelere belediyeler yardım elini uzatmaktadır.

   Belediye Yardım Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

   • Nüfus cüzdanı fotokopisi,
   • İkametgah belgesi,
   • Muhtaçlık belgesi (muhtarlıktan alınır)
   • Sosyal güvenlik kurumu belgesi,
   • Üzerinize kayıtlı taşınmazınız var ise, bunu gösteren belge,
   • Çocuklara alınacak eğitim yardımları için öğrenci belgesi,
   • Engelli vatandaşlar için engelli raporu,
   • Başvuru dilekçesi, genellikle belediyeler tarafından istenen evraklar arasındadır.
   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.