Büyükbaş Hayvan Hibe Desteği Şartları Nelerdir?

22.05.2020
1.651
Büyükbaş Hayvan Hibe Desteği Şartları Nelerdir?

Büyükbaş Hayvan Hibe Desteği Şartları Nelerdir? Hayvancılık ile geçimini sağlayan kimseler için devlet pek çok alanda hibe ve kredi destekleri sağlamaktadır. Özellikle ülkemizde gerileyen hayvancılığı geliştirmek ve çiftçilere bu bağlamda destek olmak isteyen devlet, kanatlı hayvan, büyükbaş ve küçükbaş hayvancılıkta yetiştiricilere önemli ölçülerde para desteği vermeyi hedefliyor.

Büyükbaş hayvan hibe desteği almak isteyen çiftçiler için büyük miktarlarda hibeler verilecektir. Şartları taşıdığınız takdirde devlet hibelerinden ve kredilerden faydalanabileceksiniz. Mevcutta hayvancılık yapanlara verilen desteklerle beraber, devlet 2020 yılında kentten köye göç edenler için de büyük oranlarda hibe vereceğini açıklamıştır.

Eğer hayvancılık yapıyorsanız ya da hayvan yetiştiriciliği yapmak istiyorsanız Büyük baş hayvan desteği nasıl alınır? sorusunun cevabını yazımızın detaylarında bulabilirsiniz.

Büyükbaş Hayvan Hibe Desteği

Tarım ve hayvancılık alanında çalışmak isteyen çiftçilere devlet tarafından 30.000 TL hibe kredi desteği sağlanmaktadır. Ancak büyükbaş hayvancılık sektöründe ilerlemek isteyen girişimcilere sağlanan bu destek yetersiz bulunmaktadır. Devletin sağladığı büyükbaş hayvancılık hibe desteği ile çiftçiler ancak temel ihtiyaçları karşılayabildikleri için banka kredilerine ihtiyaç duymaktadırlar. Bankalarda bu noktada girişimcilere düşük faizlerle büyükbaş hayvan kredisi sunmaktadır. Büyükbaş hayvan hibe desteğinden faydalanmak için aşağıda belirtilen şartları yerine getiriyor olmanız şartı aranmaktadır.

Büyükbaş Hayvancılık Hibe Desteği Nasıl Alınır?

Eğer büyükbaş hayvan yetiştiriciliği yapıyorsanız ya da yapmayı düşünüyorsanız devletin verdiği teşviklerden ve hibelerden faydalanabilirsiniz. Devlet destekli hayvancılık kredileri için birbirinden farklı seçenekler mevcuttur. Bunlar ise;

Bazı bankalar; eğer profesyonel ve kapsamlı olarak büyükbaş hayvancılığı yapmak isterseniz bazı bankalardan düşük faizli krediler alabilirsiniz. Banka kredi vermeden önce bilir kişiler vasıtası ile hayvan seçiminize yardımcı olacaktır.

KOSGEB büyükbaş hayvan destekleri; KOSGEB, sıfırdan bir hayvan almak yerine, hayvan bakım ve giderleri, mevcut işlerin büyütülmesi ve nakliye gibi giderler için destek sağlamaktadır. Bununla beraber, büyükbaş hayvanlar için gerekli olan makine gibi giderlere de destek sağlamaktadır.

Damızlık sığır yetiştiricileri desteği; eğer damızlık sığır yetiştirmek istiyorsanız buradan kredi alabilirsiniz. Bunun dışındaki hayvan destekleri için hibe ve kredi almanız mümkün olmayacaktır.

Tarım ve köy işleri bakanlığı; hali hazırda bir çiftlik ya da ahır varsa Tarım ve Köy İşleri Bakanlığına müracaat ederek kredi ve hibe desteklerinden faydalanabilirsiniz. Burada daha çok çiftçilik yapan işletmelere destek sağlanmaktadır.

Kooperatif destekleri; geçiminizi hayvancılık ile sağlıyorsanız bulunduğunuz bölgedeki kooperatiflere başvuru yaparak, istediğiniz desteği alabilirsiniz.

Büyükbaş Hayvan Hibe Kredi Başvurusu

Büyükbaş hayvan hibe kredi başvurusu için, bir kamu bankası olan Ziraat Bankası 2020 yılında hayvancılık sektöründe faiz oranlarını %10 olarak güncellemiştir. Bu durum çiftçilerimize devlet tarafından sağlanan düşük faizli kredi desteğidir. Büyükbaş hayvan hibe kredi başvurusu için Ziraat Bankası düşük faizli hayvancılık kredisinden faydalanmak isteyen çiftçilerden bazı şartlar aramaktadır. Resmi gazetede yayınlanan, banka ve Tarım İl Müdürlüklerinin, büyükbaş hayvan kredi başvurusu için aradığı şartlar ise;

 • Düşük faizli krediden faydalanılarak temin edilecek büyükbaş hayvanın Hayvancılık Bilgi Sistemine (HAYBİS) kaydedilmiş olması,
 • Çiftçilerin faiz indirimli büyükbaş hayvancılık kredisi başvurusu için, on baş ve üzerinde kapasiteye sahip işletme kurmaları,
 • Kredi ile temin edilecek hayvanların en az yirmi aylık erkek olması,
 • Sığır cinsi hayvanların damızlık belgesine sahip, en fazla bir doğum yapmış, 48 aylık yaşta olması,

Düşük faizli büyükbaş hayvan kredi başvurusu için çiftçiden istenilen şartlar ise;

 • Kredi kayıt bürosu kredi notunun yüksek olması,
 • Gerekli olması durumunda en az 2 kefil,
 • Vergi dairesinden alınacak borcu yoktur belgesi,
 • Çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlı olunduğunu gösteren belge,
 • Hayvan küpe numaraları,
 • Banka tarafından verilen sözleşmenin doldurulup imzalanması gerekmektedir.

Büyükbaş Hayvancılık Hibe Desteği Şartları 2020

Mevcutta büyükbaş hayvancılığı yapıyorsanız ya da büyükbaş hayvancılığı yapmak istiyorsanız hibe destekleri için mutlaka gerekli şartları taşımanız gerekir. Büyükbaş hayvancılık hibe desteği şartları ise;

 • Büyükbaş hayvancılığa yeni başlamak isteyen kişiler özellikle gençler, genç çiftçi gibi farklı projeler ile kendilerini göstermeleri gerekir.
 • En az bir yıldır hayvancılık yapan kimseler Tarım ve Orman Bakanlığına kayıt olmalıdır.
 • Büyükbaş hayvan sayısında en az 10 hayvan ve en fazla 50 hayvanın olması şartlar arasında yer alır.
 • Küçükbaş hayvancılık için en az 100 adet koyun ve keçi olması gerekir. En fazla ise 200 küçükbaş hayvanın olması şarttır.

Sıfırdan ahır yapımı için ve yenilenmesi gereken ahırlar için de destekler sağlanmaktadır. Devlet desteği sadece bunlarla da sınırlı değildir. Hayvan yetiştiriciliğinde kullanılacak olan gerekli malzemeler için de ayrıca destekler ve hibeler verilmektedir.

Hayvancılık Hibe Desteği Başvurusu Ne Zaman Yapılır?

Hayvancılık hibe desteği projesi uygulama süresi 2019-2023 yıllarını kapsar ve damızlık boğa, ağıl yapımı ve tadilatı, süt sağım makinesi gibi gerekli aletlerin alımı için devlet tarafından %50 hibe desteği uygulanmaktadır. Başvurular 2019-2023 yılları, her yıl 1 Ocak – 31 Mart arasında İl/İlçe Tarım Ve Orman Müdürlüğüne yapılır.

Hibe desteğinden faydalanabilmek için, gerçek yada tüzel kişi olmak gerekmekte ve bağlı bulunan İl Tarım Hayvancılık Müdürlüğüne, sahip olunan arazi bilgilerini gösteren belge,  Türkvet kayıt sistemi ve Koyun Keçi Kayıt Sistemine kayıtlı olduklarını belgeleyen belgeler ile beraber bir dilekçe ile ön başvuru yapılabilmektedir.

Başvurunun kabul edilmesi durumunda, uzmanlar tarafından yerinde yapılan denetimin ardından gerekli evraklar Bakanlığa gönderilir. Evrak ve işlemlerin tam olması durumunda hibenin gerçekleşmesi için Bakanlık Ziraat Bankası Genel Müdürlüğüne talimat verir ve ödeme gerçekleşir. Verilecek hibe destekleri için her ilin projesi ve şartları farklılık gösterebilir.

KOSGEB Hayvancılık Hibe Destekleri

KOSGEB hayvancılık hibe desteği her hayvan cinsine göre farklılık göstermektedir. KOSGEB hayvancılık hibe destekleri fiyatları ise;

 • Damızlık manda desteği; 250 TL
 • Kütüğe kayıtlı anaç manda için 400 TL hibe desteği sağlanmaktadır.
 • Dana için 250 TL hibe desteği sağlanmaktadır.
 • Buzağı başına verilen miktar 350 TL hibe desteği,
 • Eğer buzağılar kütüğe kayıtlı ise 350 TL 500 TL’ye kadar çıkmaktadır.
 • Bilinçli ve kontrollü dölleme için çiftçiye 50 TL’de destek verilmektedir.

Tüm bu verilen ücretler her il için geçerli ve aynıdır. Eğer büyükbaş hayvanlarınızı soy kütüğüne kayıt ettirmek isterseniz bir veteriner kontrolü ile soy kütüğüne kayıtlarını yaptırabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.