Çeyiz Parası Nedir? Çeyiz Parasını Kimler Alabilir?

   12.02.2020
   1.350
   Çeyiz Parası Nedir? Çeyiz Parasını Kimler Alabilir?

   Devletin vatandaşlarına yaptığı pek çok yardımlardan bir tanesi de çeyiz yardımıdır. Bu yardım için genç kızların anne ya da babalarının hayatta olmaması gerekir. Yani çeyiz yardımı adı altında yapılan yardım için anne veya babanın ölmüş olması gerekmektedir. Özellikle babası hayatta olmayan ve babasından kalan maaşı alan genç kızlar, maaşın 24 katına kadar çeyiz parası alabiliyor.

   Çeyiz parası almak için tıpkı diğer yardımlarda olduğu gibi bir takım şartları da yerine getirmeniz gerekmektedir. Sizler için bu yazımızda; Devlet çeyiz desteği nedir? Devletten çeyiz yardımı nasıl alınır? gibi tüm merak ettiğiniz soruların cevabını vereceğiz. Evlilik aşamasında olan yetim kızlar bu yardımı devletten kolaylıkla alabilir.

    Çeyiz Parası Nedir?

   Devlet tarafından 2008 yılından bu yana çeyiz yardımı yapılmaktadır. Evlenme ödeneği olarak da adlandırılan bu yardımın amacı, kızlara babalarından kalan paranın kesilmesi nedeni ile toplu yardım yapılmasıdır. Babasından maaş alan kızların evlenme durumunda aldıkları maaş tamamen kesilmektedir. Bu nedenle devlet her ay aldıkları maaşın yaklaşık 24 katına kadar çeyiz yardımı yapmaktadır. Bu yardım nakit para olarak genç kızların hesabına geçer. Dolayısı ile yetim çeyiz parası, herkes için aynı miktarda değildir.

   Bu nedenle hesaplama yaparken kızlar babalarından kalan maaşı baz alarak hesaplama yapmalıdır. Tüm bunlara ek olarak 2016 yılında uygulamaya konulan çeyiz hesabı da genç kızlar için adeta kurtarıcı nitelik taşır. Bu işlem için kişiler evlenmeden en az 3 yıl önce banka hesaplarına bir birikim yapması gerekiyor. Bu birikim üzerinden kişiler %10 ile %25 oranında devletten para desteği alabilir. Eğer devlet destekli çeyiz hesabı açtırmak istiyorsanız evlenmeden önce bu hesabı aktif etmeniz gerekir.

   Çeyiz Parası Başvuru Şartları Nelerdir?

   Devlet destekli para yardımlarından biri de çeyiz yardımıdır. Elbette her destekte olduğu gibi çeyiz yardımı şartları da kişilere zorunlu hale getirilmiştir. Gerekli şartları taşıdığınız zaman hesabınıza toplu bir şekilde çeyiz yardım parası yatırılmaktadır. Çeyiz parası şartları nelerdir? diye sorulduğunda ise;

   • Çeyiz yardımı alabilmenin ilk şartı kişilerin anne ya da babalarının hayatta olmamasıdır.
   • Evlenecek kişiler bu yardımdan sadece bir kez alabiliyor. İkinci ya da üçüncü evliliklerde çeyiz yardımı yapılmaz.
   • Çeyiz parası yardımında yaş sınırı yoktur. Elbette yasal evlilik yaşı aşılmamalıdır.
   • Çeyiz parasından sadece bayanlar yararlanabilir. Bu para erkekler için verilmez.
   • Bir diğer şart ise yetim bayanın çalışmıyor olmasıdır. Yani kişi hala babasından maaş alıyor olmalıdır.

   T.C kimlik No ile Çeyiz Parası Sorgulama

   T.C. kimlik no ile çeyiz parası sorgulama işlemi için ilk olarak e-devlet uygulamasına giriş yapmanız gereklidir. E-devlete giriş yaptıktan sonra Sosyal Güvenlik Kurumu araması yaparak açılan sayfadan çeyiz parası sorgulaması linkine tıklayarak t.c. kimlik no ile çeyiz parası sorgulama yapabilirsiniz.

   E-devlet üzerinden çeyiz parası sorgulaması yaparak toplam yatan çeyiz parası ve miktarını öğrenebilirsiniz.

   Çeyiz Parası Ne Kadar 2021

   Anne ya da babası hayatta olmayan kimselerin en çok merak ettiği konulardan biri de çeyiz parası ne kadar? sorusudur. Çeyiz parası, herkes için aynı değildir. Burada babadan maaş alan bayanların aldıkları maaş hesaplanır. Yani her ay aldığınız maaşın 24 katı kadar bir ödeme söz konudur. Elbette çeyiz hesabınız varsa burada daha yüksek bir ödeme alabilme hakkına sahip olabilirsiniz. Çeyiz parası almak için gerekli şartları taşıyorsanız tek seferde bu maaş hesabınıza yatırılır.

   Buna ek olarak çeyiz hesaplamasına bakacak olursak; çeyiz parası yardımı alacak bayan eğer babasının maaşını emekli sandığından alıyorsa burada hesaplama, maaşın 12 katı olarak yapılır. SSK ya da bağ-kur üzerinden maaş alıyorsa aldığı maaşın 24 katı olarak hesaplama yapılmaktadır. Çeyiz parası hesaplaması için kız evladın aldığı son maaş ele alınarak hesaplanır. Yani son aldığınız maaşı 12 veya 24 ile çarparak hesaplayabilirsiniz.

   Çeyiz Parası Başvurusu

   Çeyiz parası başvurusu için bir takım evraklar istenmektedir. Bu evraklar ise;

   • Evlilik cüzdanı,
   • Nüfuz cüzdanı,
   • Başvuru dilekçesi,

   Tüm bu belgeler ile çeyiz parası için başvuruda bulunabilirsiniz.

   Çeyiz Parası Başvurusu Nereye Yapılır?

   Gerekli evrakları topladıktan sonra ve gerekli şartları taşıdıktan sora çeyiz parası için başvuruda bulunabilirsiniz. Başvuru için bağlı bulunduğunuz SGK müdürlüklerine başvuru yapabilirsiniz.

   Çeyiz Parası Kaç Günde Hesaba Yatar?

   Çeyiz parası almak isteyen kişilerin en çok merak ettiği konulardan biri de çeyiz parası kaç günde hesaba yatar? sorusudur. Alınacak olan bu para yardımında net bir süre söylemek mümkün değildir. Çünkü başvuru yapılacak olan kurumların yoğunluğuna göre para hesaba yatar.

   Çeyiz Parası Annenin Hesabından Kesilir Mi?

   Bir evde baba ölmüş ise babadan kalan maaş anne ve  kız arasında eşit miktarda dağıtılmaktadır. Kız evlenmeye karar verdiğinde ise maaşın tamamı anneye kalıyor.  Dolayısıyla en çok sorulan soru çeyiz parası annenin hesabından kesilir mi? Evet kız evladın maaşı anneye kalacağı için annenin maaşından 12 veya 24 ay boyunca bir kesinti yaşanır.

   Sigortalı Çalışan Çeyiz Parası Alabilir mi?

   Sigortalı olarak çalışan bayanlar yetim maaşı alamazlar. Bu sebeple devletten çeyiz parası alma imkanı bulunmaz.

   Çeyiz Parası Evlendikten Sonra Alınır mı?

   Çeyiz yardımından faydalanmak için, evlendikten sonra 5 yıl içinde çeyiz parası talep edilmelidir. Bu sürenin geçmesi durumunda çeyiz parası talep etme hakkı söz konusu değildir.

   Çeyiz Parası Kaç Yaşına Kadar Alınır?

   Anne yada babasından yetim maaşı alan kız çocuklarının parası, evlenene kadar kesilmez. Fakat erkeklerde durum aynı değildir. Bu konuda kız çocuklarına pozitif ayrımcılık yapılmaktadır. Evlenme durumunda ise yazılı talep edilmesi durumunda 2 yıllık maaş tutarı devletten çeyiz parası olarak hesaba yatırılacaktır. Çeyiz parası talep etmek için yaş sınırı yoktur. Lakin ilk kez evlilik yapma şartı aranmaktadır. Eğer ikinci kez nikah olacaksa çeyiz parası verilmez.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.