Devletten Kira Yardımı Nasıl Alınır?

18.02.2020
2.894
Devletten Kira Yardımı Nasıl Alınır?

Devletten Kira Yardımı Nasıl Alınır? İhtiyaç sahipleri için devletin sağladığı yardımlardan biride kira yardımıdır. Elbette bu yardımı alabilmek için başvuru yapmanız gerekir. Başvuru için ise, bir takım şartlar aranmaktadır. Eğer bu şartları taşıyorsanız devletten kira yardımı alabilirsiniz. Kira yardım miktarı il bazındaki evlerin kiralarına göre değişmektedir. Büyük şehirlerdeki kira yardımları, diğer küçük şehirlere göre daha fazladır. Devlet kira yardımlarının yanında dar gelirliler için ev yardımları da yapmaktadır. Burada 200 TL- 100 TL gibi aylık ödemeler ile dar gelirli kimseler kolayca ev sahibi olabiliyor.

Tüm bunlar için ise doğru makamlara başvuru yapmanız ve gerekli görülen şartları taşımanız gerekmektedir. Aylık geliri, aylık giderlerini karşılamayan kimseler  595 TL ve 960 TL gibi kira ödemesi alabilir. Kira yardımları için farklı kurumlar vatandaşı desteklemektedir. Burada başvurulan kurumların bütçeleri el verdiği sürece kira yardımları sağlamaktadır. Sizler için Devletten kira yardımı nasıl alınır? Nerelere başvuru yapılır? ve devletten kira yardımı için başvuru şartları nelerdir? gibi soruların cevabını vereceğiz.

Kira Yardımı Başvurusu Nereye  Yapılır?

Devletten kira yardımı alabilmek için sizden istenen belgeler ile birlikte belirlenen bu birimlerden destek alabilirsiniz. Kira yardımı için başvurabileceğiniz kurumlar ise;

 • İlk olarak Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı (bağlı bulunduğu müdürlükler)
 • Çevre ve Şehircilik Bakanlığı (daha çok büyük şehirlerde bulunan kimseler buraya müracaat edebiliyor)
 • Kaymakamlıklar,
 • Valilikler,
 • Özel vakıflar ve yardımlaşma dernekleri,
 • Sivil toplum kuruluşları,
 • Gönüllü dernekler,
 • Belediyeler

Eğer devletten kira yardımı almak istiyorsanız bu birimlerden kendinize en yakın olan kuruma başvuru yapabilirsiniz. Bazı belediyeler asker eşlerine ve durumu iyi olmayan kimselere kiranın yanında yiyecek yardımı da yapmaktadır. Örneğin, İstanbul sosyal yardım kartı ile dar gelirli kimseler belirlenen noktalardan ihtiyaç alış verişleri yapabiliyor.

 

Devletten Kira Yardımı Nasıl Alınır?

Devletten kira yardımı alabilmek için belli şartları taşımanız gerekir. Başvuru sonrası yerinde incelemeler yapılarak, kira yardımı alabilirsiniz.  Kira yardımı şartları içinde ilk olarak kaymakamlıklara ya da valiliklere kişisel olarak başvuru yapılması gelir. Burada internetten başvuru gibi durumlar söz konusu değildir. Yine kira yardımı için aile büyüğünün bizzat başvurması şarttır. Gerekli belgeler ise;

 • Kimlik fotokopisi,
 • İkamet belgesi,
 • Kişinin gelir belgesi,
 • Mahalle muhtarından alınacak fakirlik belgesi,

Tüm bu belgeleri hazırladıktan sonra birde kira yardımı almak istediğinize dair bir dilekçe hazırlamanız da gerekir. Dilekçe ve bu belgeler ile kaymakamlıklar ya da valiliklere başvuru yapabilirsiniz. Başvuru sonrasında detaylı incelemeler yapılır. Bu incelemelerde ailenin diğer fertlerine de bir takım sorular yöneltilir.

Heyet ailenin yaşamını iyice araştırdıktan sonra uygun görür ise kira yardımı söz konusu olur. Mütevelli heyeti kira yardımı için son kararını açıklar. Yardımlarda verilen miktar şehirlere göre değişir. Sabit bir miktar değildir, bölgede bulunan kiralara göre bir yardım yapılır.

Kaymakamlık Kira Yardımı

Kira yardımı yapan devlet kurumlarından biri de kaymakamlıklardır. Kaymakamlık kira yardımı için sivil dayanışma dernekleri üzerinden dar gelirli kimselere yardım yapmaktadır. Kaymakamlıklar kira yardımlarına ek olarak, giyim, yiyecek, kömür gibi ihtiyaçları da gidermektedir. Bazı illerde ise kaymakamlıklar kira yardımına ek olarak, kentsel dönüşüm projeleri içinde de barınma yardımları da yapmaktadır.

Dar Gelirliye Kira Yardımı

Dar gelirli aileler kira yardımı alabilmek için belli bir takım koşulları taşıması gerekir. Bu şartlar sağlandığı takdirde kira yardımı alabilirsiniz. Dar gelirliye kira yardımı yapılabilmesi için taşınması gereken koşullar ise;

 • Kira yardımı için başvuran kimsenin üzerinde hiçbir şekilde mal varlığı olmaması gerekir.
 • Aile büyüğü sigortalı bir işte çalışmaması gerekir.
 • Dar gelirli kişi kira yardımı almak istiyorsa sosyal hizmetlerin verdiği diğer maaşları almıyor olması gerekir. (dul maaşı, yetim maaşı, yaşlılık maaşı ve emekli maaşı gibi)
 • Kira yardımı isteyen kişinin düzenli geliri olmaması gerekir.
 • Kişi yoksulluk sınırının altında yaşıyor olması gerekir.
 • İşsizlik maaşı alan kimseler kira yardımı alamaz. Bu nedenle işsizlik maaşı da almamanız gerekir.

 

Engellilere Kira Yardımı

Gelir düzeyi düşük olan kimselerin yanında engellilere kira yardımı da yapılmaktadır. Bunun için istenen belgeler veya verilecek kira bedelleri bunduğunuz ile göre değişir.  Çoğunlukla yerinde yapılan incelemeler sonucu engelliye kira yardımı söz konusu olacaktır. Çünkü kira yardımı şartlarının içinde yer alan bir maddede devletten sosyal yardım almamak vardır. Fakat bu durum kişinin yaşam tarzına göre değişebilir.

Sosyal Hizmetler Kira Yardımı

Kira yardımı için belli bir maaşınızın ya da sosyal güvencenin olmaması gerekir. Sosyal devlet anlayışı içinde dar gelirliye verilen kira yardımları il il değişiklik göstermektedir. Sosyal hizmetler kira yardımı, İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlerde verilen kira yardımları 960 TL gibi rakamlardadır.

Adıyaman, Afyon, Zonguldak, Ağrı, Çorum ve Elazığ gibi iller için verilen kira yardımları ise 660 TL’dir. Burada kira yardımlarını belirleyen en önemli kriter illerin büyüklüğüdür. Metropol iller için her zaman kira yardımları diğer illere göre fazladır.

Kira Yardımı Kaç Ay Yapılır?

Kira yardımı kaç ay sürer? gibi sorular da gelir düzeyi düşük olan kimselerin en sık sorduğu sorulardandır. Burada kurumun bütçesine göre süre uzatılıp kısaltılabilir. Yine kira yardımı alan kimse maaşlı ve sigortalı bir işe girdiğinde kira yardımı kesilir. Eğer söz konusu kira yardımı kentsel dönüşüm projeleri içinde veriliyorsa 18 ay gibi bir süre kira yardımları yapılmaktadır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.