Devletten Kömür Yardımı Nasıl Alınır? Başvuru Şartları Nelerdir?

   10.02.2020
   1.071
   Devletten Kömür Yardımı Nasıl Alınır? Başvuru Şartları Nelerdir?

   Dar gelirli aileler için devlet pek çok yardım yapmaktadır. Bunlardan biri de kömür yardımıdır. Devlet muhtaç aileler için farklı miktarlarda kömür yardımı yapmaktadır. Bu anlamda 2021 yılı içinde Resmi Gazetede dar gelirli ailelere ısınma amaçlı kömür yardımı yapılmasına ilişkin bir açıklama yapıldı.

   Burada başvuru yapacak kişinin maddi durumu, kömürün kalitesi ve yaşadığı yerlerdeki iklim koşulları dikkate alınmaktadır. Her yıl belli koşulları taşıyan ve Türkiye’nin her ili için muhtaç ailelere kömür yardım yapılmaktadır. Eğer ısınma giderlerinizi karşılamakta zorlanıyorsanız; Devletten Kömür yardımı nasıl alınır? sorusunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

   Devletten Kömür Yardımı Nasıl Alınır?

   Kömür yardımı herkese verilmez. Bu yardımı alabilmek için muhtaçlık durumunuzun olması gerekir. Kişiler kömür yardımına başvuru yaptıktan sonra muhtarlıklardan fakirlik belgesi ya da muhtaçlık belgesi alması gerekir. Daha sonra yetkili kişilerce aileler için detaylı gelir ve yaşam araştırması yapılır. Daha sonra uygun görülen aileler için kömür yardımları yapılmaktadır. Burada dikkate alınacak nokta muhtarlıkların vereceği onaydır.

   Kömür Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

   Kömür almak isteyen vatandaşın her şeyden önce Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına bir dosya oluşturması gerekir. Bu sayede yardıma muhtaç olduğu resmi bir şekilde belgelenir ve resmi kurumlar  kişiler hakkında daha rahat bir şekilde bilgi sahibi olabilir. Eğer hali hazırda bir dosyanız yoksa sıfırdan bir dosya oluşturmanız gerekecektir. Dosya oluşturmak için ise, ilgili kuruma dilekçe verebilirsiniz.

   Nüfus yoğunluğunun fazla olduğu kesimlerde yaşıyorsanız buradan karar çıkması gecikebilir. Bu nedenle mahalle muhtarlıklarına başvuruda bulunmanız daha kolay ve daha avantajlı bir yöntem olacaktır. Elbette her iki durumda da başvuruları aile büyüklerinin bizzat yapması önemlidir. Sosyal Dayanışma Vakıflarının yanı sıra  başvuru yapabileceğiniz kurumlar ise;

   • Valilikler,
   • Belediye başkanları,
   • Kaymakamlıklar,
   • Sivil toplum kuruluşları,

   Kömür Yardımı İçin Gerekli Belgeler

   Kömür yardımı için dar gelirli kişilerden belge istenmez. Dosyanız zaten muhtarlıklarda ve Sosyal Yardımlaşma Vakıflarında yer aldığı için bir dilekçe ile başvuru yapabilirsiniz.

   TC İle Kömür Yardımı Sorgulama

   TC ile kömür yardımı sorgulama seçeneği ile size sağlanan kömür yardımını ve miktarını öğrenebilirsiniz. E devlet sitesi üzerinden tüm işlemlerinizi kontrol edebileceğiniz gibi size çıkan kömür yarımını da kontrol edebilirsiniz. Bunun için TC kimlik numaranız ve e devlet şifreniz ile kömür yardımı sorgulama yapabilirsiniz. Buradan kendinize çıkmış olan kömür yardımını görüntüleyebilirsiniz.

   Kömür Yardımı Ne Zaman Dağıtılacak 2021

   Yakacak ihtiyacını karşılamak isteyen kimseler belirlenen kurallar çerçevesinde kömür yardımı alabilecekler. Fakat ihtiyaç sahiplerinin en çok merak ettiği konulardan biri kömür yardımı ne zaman dağıtılacak? sorusudur. Kömür yardımı Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı’ nın belirlediği tarihte yapılacaktır. Kömür yardımı her yıl ocak ayının birinde yürürlüğe girer. İllerde ve ilçelerde muhtarlıklara bırakılan kömür yardımları ise ihtiyaç sahiplerine ulaştırılır.

   Kömür Yardımı Kimler Alabilir?

   Fakir ve muhtaçlık durumda bulunan kimseler, her türlü acil durum ve afetten zarar görenler, şehit yakınları ve gaziler, hane içinde kişi başına düşen gelirin asgari ücretin 1/3 ‘ünden az olan kişiler devletten kömür yardımı için başvuruda bulunabilirler.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.