Doğum Parası Nasıl Alınır? Doğum Parası Hesaplama

13.05.2020
1.477
Doğum Parası Nasıl Alınır? Doğum Parası Hesaplama

Doğum parası, devlet tarafından karşılıksız olarak yeni doğum yapmış olan annelere verilen paradır. Devlet anneleri doğuma teşvik etmek amacıyla, 2015 yılından buyana çocuk sayısına göre, her çocuk için 1 kereye mahsus olmak üzere maddi destek vermektedir. Anne adayları için Doğum parası nedir? Doğu parası nasıl alınır? Şartları nelerdir?  Sorularını araştırdık işte detaylar…

Doğum Parası Alma Şartları Nelerdir?

 • Doğum yapan anneye bu paranın ödenmesi için anne ya da babanın her ikisinin ya da birisinin Türk vatandaşı olması gerekmektedir.
 • Doğum parası desteği canlı dünyaya gelen çocuklar için yapılmaktadır.
 • Doğum parasının onaylanması için usulüne uygun başvuru yapılmalıdır.
 • Evlat edinilen çocuklar için bu yardım yapılmaz ama ödeme yapılacak olan çocukların sıralaması yapılırken, evlat edinilen çocuklar da bu sıralamaya dahil edilir.
 • 05.2015 tarihli ve sonrası doğan canlı çocuklar için doğum parası ödenir. Bu tarihten önce doğan çocuklar için doğum yardımı parası verilmez ama bu çocuklar sıralamaya dahil edilmektedir.
 • Doğum yardımı haczedilemez herhangi bir vergi alınmaz ve kesinti yapılmaz.

2020 Yılında Doğum Parası Ne Kadar? 

Doğum parası ne kadar 2020 yılı için, doğum yapan sigortalılara devlet tarafından karşılıksız verilen doğum parası maaşa göre farklılık göstermektedir. Hastanede gerçekleştirilen her doğum kayıt altına alındığı için ayrıca bir başvuruya gerek yoktur. Bu yüzden doğum parası alınabilmesi için doğumun hastane yapılmış olması ve kayıtlı olması şarttır.

Doğum parasından yararlanmaya hak kazanan annenin dünyaya getirdiği ilk çocuğu için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL, üçüncü veya daha fazla çocuk için 600 TL olarak para yardımı yapılıyor. Asgari ücretle çalışan bir anneye verilen doğum parası 7.500 lirayı bulmaktadır. Devlet doğum yapan çalışan kadınlara süt ve emzirme  parası, doğum ve kreş yardımı, yarım gün çalışma ödeneği  gibi destekler vermeye devam ediyor.

 

Doğum Parası Ne Zaman Alınır?

Doğum parası ne zaman alınır? Sorusunun cevabını bilmenizde fayda vardır aksi halde vaktini geçirebilirsiniz. Doğum parası gerekli şartlarda yapılan doğum sonrası 5 gün içerisinde yatırılmaktadır. Hastanede yapılan doğumdan sonra hastane doğumu sisteme girer ve para kişiye 5 gün içerisinde gönderilir. Eğer paranız yatmışsa başka bir başvuru ya da onay işlemi yapmadan doğum yapan anne tarafından bizzat çekilebilir.

Doğumdan 5 gün sonra paranız yatmadıysa başvuru yapmanız gerektiğini gösterir. Böyle durumlarda SGK ve ilçe müdürlüklerinden aldığınız doğum parası talep formunu doldurmanız gerekir. Formu doldurduktan sonra 1 ay içerisinde paranız gönderilecektir.Formun geçerli olması için eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulması gerekmektedir. Ödemeler PTT şubelerinden yapılmaktadır. Doğum yapan kişi kimliğiyle birlikte PTT şubesine bizzat giderek ödemeyi alabilmektedir.

2020 Yılı Doğum Parası Hesaplama 

 • Doğum parası alabilme şartlarını yerine getiren anneler için ödenecek olan para çocuk sayısına göre hesaplanmaktadır. Doğum parası almaya hak kazanan anneler,
 • İlk çocuk için, 300 TL
 • 2. çocuk için 400 TL
 • 3. çocuk için 600 TL
 • 4 çocuk ve üzeri çocuklar için yine 600 TL doğum parası almaktadır. Doğum parası 15.05.2015 tarihi ve sonrası doğan her çocuk için 1 kereye mahsus alınmaktadır.

Doğum parası hesaplama 2020 yapılırken 15.05.2015 öncesi doğan çocuklar için para ödenmez ama çocuk sıralamasına bu çocuklar da dahil edilir. Örneğin anne 15.05.2015 tarihten sonra bir bebek dünyaya getirdiyse ve bu tarihten önce doğmuş bir çocuğu varsa 2. çocuk yardımından faydalanır ve 400 TL çocuk yardımı alır. Evlatlık alınan çocuklar için doğum yardımı talep edilemez ama evlatlık çocuklar da doğum yardımı sıralamasında göz önüne alınmaktadır.

Doğum Yardımı Başvuru Dilekçesi

Doğum yardım dilekçesi içinde yer alan bilgiler;

Doğum yardım başvurusu, doğum yapan annenin eşi tarafından yapılmaktadır.

 • Başvuru yapan kişinin ad soyadı ve TC. kimlik numarası,
 • Doğum yapan kişinin ad, soyadı ve T.C. kimlik numarası,
 • Yeni doğan çocuğun T.C. kimlik numarası. Çocuklar ikiz veya daha fazla ise bütün çocukların T.C. kimlik numarası bilgileri girilir. Başvuru yapılabilmesi için yeni doğan çocuğun ya da çocukların kimliklerinin çıkarılmış olması gerekir.
 • Diğer çocukların T.C. kimlik numarası,
 • Anne ve babanın kamu işçisi olup olmadığı bilgisi. Anne ya da baba kamuda çalışıyorsa yeni doğumla ilgili aldığı ya da alacağı yardımın tutarı,
 • Başvuru sahibinin adres ve telefon numarası bilgileri yer almaktadır.

Doğum Parası Dilekçe Örneği;

Doğum Parası Başvuru DilekçesiDoğum Yardımı Başvuru Formu E-devlet

Devlet ile olan bütün iletişimleri E-devlet sistemi üzerinden takip edebilirsiniz. Doğum yardımı başvurunuzla ilgili bilgi almak için de E-devlet sistemine giriş yapabilir ve başvurunuzun hangi aşamada olduğunu görebilirsiniz.

Doğum yardımı başvuru formu e-devlet sistemi üzerinden doğum yardımı başvurunuzla ilgili bilgi almak için sisteme giriş yapmadan önce T.C. kimlik numarası ve e-devlet şifrenizi hazırlayınız.  E-devlet şifreniz yoksa PTT şubelerinden e-devlet şifrenizi alabilirsiniz.

Öncelikle e-devlet sistemine giriş yapınız. Sistemde bulunan arama bölümüne “doğum” yazınız. Karşımıza çıkacak olan ‘Doğum Yardımı Başvuru Sonucu Sorgulama –Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’seçeneğini tıklayarak başvuru sunucunuzun ekrana gelmesini bekleyiniz. Kısa süre içerisinde başvurunuzla ilgili ekrana bilgin gelecektir.

Ödeme aşamasında yazıyorsa, ödeme yapılmamış ama yapılacaktır anlamına gelir. Ödeme yapıldı yazıyorsa, herhangi bir PTT şubesine giderek, anne tarafın da para çekilebilir anlamına gelmektedir. Para doğum yapan kişinin adına yatar ve sadece bu kişi kimliği ile giderek parayı çekebilir.

Doğum Parası Ne Zamana Kadar Alınır?

Doğum yardımı almak için gerekli şartları taşıyan annelerin 15.05.2015 tarihi ve sonrasında yapmış olduğu canlı doğumlar için yatan doğum parası için zaman aşımı yoktur. Doğum yardımı başvurusu 15.05.2015 tarihinden sonra yapılan doğumlar için her zaman yapılabilir. Belli bir başvuru süresi yoktur.

Doğum sonrası hastane tarafından doğumun sisteme işlenmesinden kısa süre sonra annenin hesabına bir başvuruya gerek kalmadan doğum yardımı yatırılır ve anne istediği zaman bu parayı bizzat PTT şubesine giderek istediği zaman alabilir. Eğer doğumdan sonraki 5 gün içerisinde hesabına para yatmazsa doğum yardımı başvurusu yapılır ve 1 ay içerisinde T.C. kimlik numarasına para yatırılır ve anne istediği zaman bu parayı PTT şubesine giderek alabilir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.