E-Devlet Şifresi Nasıl Alınır?

16.06.2020
700
E-Devlet Şifresi Nasıl Alınır?

Vatandaşların bütün kimlik bilgilerinin, gelir, gider ve hizmet beyanlarının yer aldığı E-devlet kapsamında alınan E-devlet şifresi milyonlarca vatandaşın adeta güvenlikli devlet mecralarından birisi olarak biliniyor. Her türlü kalan borç  bilgilerinizi ve finansal  varlıklarınızı  kontrol  altında tutacağınız  bu sistem  sayesinde  hızlı ve  güvenli  bir  işlem  kaydı gerçekleştirebilirsiniz. 2006 yılından bu yana kaliteli, hızlı, kesintisiz ve güvenli bir hizmet modeli olarak bilinen E-Devlet Kapısı sayesinde bireysel işlemler gönül rahatlığı ile yapılabilmektedir. Her vatandaşın kendi şifresi ile giriş yapabildiği bu sistemde E-Devlet Şifresi Nasıl Alınır? merak konusu. İşte tüm detaylar…

E-Devlet Şifresi Nasıl Alınır?

E-devlet şifresi almak için şahsen başvuruda bulunup, TC. Kimlik numarasının yer aldığı fotoğraflı kimlik belgesini (nüfus cüzdanı, pasaport, ehliyet, evlilik cüzdanı) göstererek PTT şubelerinden alabilirsiniz. Yurt dışında bulunan vatandaşlar e-devlet şifrelerini elçilik ve konsolosluklardan alabiliyor.

Bunun yanı sıra, internet bankacılığı, mobil imza yada elektronik imza kullanıyorsanız, e-devlet sistemine bunlardan biri ile giriş yapıp, e-devlet şifresi alabilirsiniz. Ayrıca elektronik kimlik kartı ile türkiye.gov.tr adresine giriş yapıp e-devlet şifresi alabilirsiniz.

E-Devlet şifresini eğer PTT’den aldıysanız kullanıcı bilgilerinizi hızlıca güncellemeniz gerekiyor. Bunun için genel olarak  PTT’den aldığınız ilk şifreyi hatırlayabileceğiniz yeni bir şifre ile değiştirmeniz isteniyor. E-Devlet şifrenizi Türkiye. gov. tr sitesinden kullanıcı girişi yaparak hızlı bir şekilde değiştirebilirsiniz.

Bu süreçte e devlet güvenliği acısından son derece önemli hale gelen şifre işlemleri büyük bir dikkatle kayıt altına alınıyor ve yanlış tek bir karakter bile sizi şifre yenilme ve şifre sıfırlama noktasında  uyarmaya başlıyor.

E-Devlet şifresi kapsamında E-Devlet; son yılların en büyük bir güvenlik hizmet uygulaması olarak vatandaşı koruma altına almaya devam ediyor.  Bu sayede adeta vatandaşın bütün mal varlığı beyanı ve iş süreci hakkında gizli ve yasal bir kutusu olarak başarılı bir şekilde hizmet vermeye devam ediyor.

E Devlet Şifresi Nasıl Değiştirilir?

Son zamanların ilgi ile takip edilen Türkiye gov.tr içerikli uygulama modeli olarak e devlet,  E-Devlet şifre yenileme güvencesi ile vatandaşa kolaylık ve hizmet kalitesi güvenliği sunmakta. Bu süreçte şifrenizi hatırlamıyorsanız anında şifre değiştirme sayfasına yönlendiriliyorsunuz. TC kimlik bilgilerinizi ve seri numaralarınız ile sil baştan şifre alma sürecine etkin bir şekilde katılabiliyorsunuz.

Dijital internet seçenekleri size hitap etmiyorsa bizzat PTT’ ye giderek de yeni bir şifre alarak şifrenizi yenileme şansına sahip olabilirsiniz. Oldukça güvenli ve kapsamlı bir uygulama haline gelen E-Devlet şifresi alma ve değiştirme süreci tam anlamıyla güvenebileceğiniz devlet destekli bir şifre güncelleme hizmeti olarak büyük bir duyarlılıkla faaliyet gösteriyor.

Kimler E-Devlet Şifresi Alabilir?

15 yaşını doldurmuş her TC vatandaşı e-devlet şifresi alabilmektedir. Mavi kart sahipleri TC kimlik numarasının yer aldığı fotoğraflı kimlik belgesini (nüfus cüzdanı, ehliyet, mavi kart, avukat kimlik kartı, evlilik cüzdanı gibi) göstererek PTT şubelerine başvuruda bulunup, e-devlet şifresi alabilirler. Ayrıca mahkeme kararıyla kendisine vasi atanmış kişiler, vasileri aracılığıyla e-devlet şifresi alabilirler. Bu durum dışında bir başkası adına e-devlet şifresi almak mümkün değildir.

E-Devlet Şifresi Ücreti 2020

E-Devlet şifresi kaç para? merak edilen sorular arasında yerini alıyor. E-Devlet şifresi ilk kez alacak olan kişiler için PTT’den 2 TL karşılığında verilmektedir. Herhangi bir sebeple e-devlet şifresini ikinci kez PTT’den talep etmeniz durumunda 4 TL ücret ödenmektedir. Bu ücret PTT’den işlem masrafı olarak bir defaya mahsusu tahsil edilmektedir. E-Devlet şifresi için yıllık bir ücret ödenmez.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.