Elektrik Faturası Yardımı Nasıl Alınır? Başvuru Nereye Yapılır?

08.05.2020
785
Elektrik Faturası Yardımı Nasıl Alınır? Başvuru Nereye Yapılır?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının ihtiyaç sahiplerine yaptığı yardımlardan biri de elektrik yardımlarıdır. Hanedeki kişi başına göre hesaplanan elektrik yardımları 2 milyon 22 bin hane için her ay ödemesi yapılmaktadır. Bu kapsamda bakanlık her ay 106 TL gibi rakamlarda elektrik yardımı yapacağını söylemişlerdir. 2020 yılının ocak ayında 106 liraya çıkarılan elektrik yardımları pek çok ailenin yüzünü güldürmüştür. 10 milyon aileye verilen elektrik yardımları için elbette bir takım şartlar aranmaktadır. Elektrik faturası yardımı nasıl alınır? Elektrik yardım başvurusu nereye yapılır? diye merak ediyorsanız işte ayrıntılar…

 

 

Elektrik Faturası Yardımı Nasıl Alınır?

10 milyon aileye verilecek olan elektrik faturası yardımı nasıl alınır? Sorusunun cevabını bilmenizde fayda vardır. Zira gerekli şartları taşımayan kişiler için bu yardım yapılmamaktadır. Elektrik yardımı için ilk göz önüne alınan konu, evdeki kişi sayısıdır. Burada kişi sayısına göre 53 TL ila 106 TL arasında yardımlar yapılmaktadır.

  • 1 -2 kişilik aileler için yapılan yardım miktarı aylık olarak 75 kilowatt saat olarak 53.27 TL olarak verilmektedir.
  • 3 kişilik evlerde ise ayık 100 kilowatt saat 71.02 TL olarak verilir.
  • 4 kişilik bir aile için aylık 120 kilowatt saat 88.78 TL’dir.
  • 5 kişilik ya da 5 kişiden daha fazla aileler için ise verilen aylık elektrik yardımı 120 kilowatt saat 106. 53 TL’dir.

Elektrik Yardım Başvuru Şartları Nelerdir?

Elektrik yardımı alabilmek için belli bir takım şartları taşımanız gerekir. Bu bağlamda elektrik yardım şartları;

  • 65 yaşını doldurmuş ve muhtaç olarak nitelendirilen kişilere elektrik yardımı yapılır.
  • Kimsesiz kişiler için aylık elektrik yardımı yapılır.
  • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarından düzenli yardım alan kişiler, otomatik olarak elektrik yardımından da faydalanmaktadır. Elektrik yardımı her ay düzenli olarak yapılmaktadır.
  • Tüm bu şartları taşıdığınızda elektrik yardımlarından faydalanabilirsiniz.

 

Elektrik Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Elbette elektrik yardımı almak için ilk etapta verilen şartları yerine getirmeniz yani, şartları taşımanız gerekir. Ancak bu şekilde başvurular değerlendirilecektir. Daha sonra elektrik yardım başvurusu için işlemlere başlayabilirsiniz. Elektrik yardımı başvurusu nereye yapılır? başvuru için, mernis adresinize bağlı Kaymakamlık Sosyal Yardım Hizmetler Müdürlüğüne giderek şahsen başvuru yapabilirsiniz. Başvurularınız için gerekli tüm detayları ALO 144’ü arayarak bilgi alabilirsiniz.

Elektrik Yardımı Sorgulama

Eğer elektrik yardımı sorgulama işlemi yapmak istiyorsanız, e – devlet şifreniz ile başvurunuzu sorgulayabilirsiniz. Bunun için devam eden işlemlerim ve sorgula kısmını kullanabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.