Esnaf Kefalet Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

09.05.2020
490
Esnaf Kefalet Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Esnaf kefalet kredisi, adeta esnaflar için hazırlanan bir can suyu niteliğindedir. Bu krediden faydalanmak isterseniz esnaf kefalet kooperatiflerine üye olmanız gerekmektedir. Kredi için sizlerden bir teminat istenmektedir. Kuruma bu teminatı sağladığınızda ise düşük faizli ve geri ödemesi kolay kredi imkanlarından da faydalanabilirsiniz.

Teminat için kendinize bir kefil de gösterebilirsiniz. Kefil gösterecekseniz bir memuru göstermeniz işinizi daha kolaylaştıracak durumlardan biridir. Yine, çekeceğiniz kredi limiti, kredi türüne göre değişiklik göstermektedir. Yani esnaf kefalet kredisi hesaplayarak alacağınız limiti doğru bir şekilde belirleyebilirsiniz. Yazımızın devamında Esnaf kefalet kredisi nasıl alınır? ve gerekli tüm şartları yazımızda bulabilirsiniz.

Esnaf Kefalet Kredisi Nedir?

Esnaf kooperatifi 1951 yılında ülkemizde faaliyetine başlamıştır. Esnaf kefalet kredisi ise esnafları ve sanatkarları desteklemek amacı ile sunulan bir maddi destektir. Ülkemizde esnaf kredi ve kefalet kooperatiflerinin sayısı yaklaşık bindir. 32 bölgede şubesi bulunan bu kooperatifler, hala hızlı bir şekilde çoğalarak, esnafları finansman alanında desteklemeye devam etmektedir.

 

Esnaf Kefalet Kredisi Nasıl Çekilir?

Her kredi imkanlarında olduğu gibi esnaf kefaletten de kredi çekebilmek için bir takım şartları yerine getirmeniz gerekir. Gerekli şartları taşıdığınız veya yerine getirdiğiniz takdirde ise krediye başvurabilirsiniz. Esnaf kefalet kredileri için bağlı bulunduğunuz bölge kooperatiflerine yazılı bir şekilde başvuru yapmanız gerekir.

Başvuru sonrası kurul, sizi incelemeye alır ve kredi verilip verilemeyeceği hakkında geri dönüş sağlanır. Bu geri dönüş süreci 15 gündür. Eğer tarafınıza kredi çıktı ise bu durum yönetim kurulu tarafından Halk Bankasına iletilir. Başvuru sonrası sizi banka da bir incelemeye alır ve eğer başvurunuz onaylanır ise kredi hesabınıza yatar.

Esnaf Kefalet Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Oldukça düşük faizlerle kredi imkanı tanıyan esnaf ve sanatkarlar kredi ve kefalet kooperatifleri, Halk Bank ile kredi imkanı sağlar. Elbette bu düşük kredi imkanından faydalanmak için Esnaf kefalet kredisi için başvuru şartları hakkında bilgi sahibi olup, gerekli şartları taşımanız gerekir. Kredi şartlarına bakacak olursak;

 • İlk şart esnaf ya da sanatkar olmaktır.
 • Aynı anda birden çok esnaf kredisi ve kooperatiflerine ortaklığınızın olmaması gerekir.
 • Esnaf ve sanatkarlar odasında üyeliğinizin bulunması gerekir.
 • Esnaf kredisi veren bölgede ikamet etmeli yada iş yerinizin olması gerekir.
 • Vergi borcunuzun bulunmaması ve banka kredi notu değerinizin yüksek olması gerekir.
 • En az bir yıldır esnaf olmanız şarttır.

Tüm bu şartları taşıyan herkes bir kefil göstererek krediye başvurabilir.

Esnaf Kefalet Kredisi İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Esnaf kefalet kredisine uygun görülüp, kredisi onaylanan kimseler esnaf kefalet kredisi için gerekli belgeler hakkında bilgi sahibi olmalı ve bu yönde gerekli evrakları toplaması gerekir. Gerekli belgeler ise;

 • Vergi dairesi mükellefiyetine dair 2 adet belge istenir,
 • Nüfuz cüzdanı fotokopisi (2 adet)
 • Ticaret odasına kayıt belgesi (2 adet)
 • İkametgah kayıt belgesi (2 adet)
 • Günlük esnaf tasdiknamesi (2 adet)
 • Vergi levhası
 • Yıllık ciroyu gösteren belge ( 2 adet )
 • S.G.B. (Bağkur-SSK-İsteğe Bağlı) Fotokopi
 • Şoför Esnafı İçin Ticari Araç Ruhsat (Aslı ve Fotokopisi)

 

Halk Bankası Tarafından İstenen Belgeler

Esnaf kooperatiflerinden onay alındığı takdirde, onayınız Halk Bankasına iletilir. Halk bankası bir inceleme yapar ve kredi verdiğini belirttiğinde ise buradan da belli bir takım belgeler istenir. Bu belgeler ise;

 • İş yeri sahibinin nüfuz cüzdanı fotokopisi,
 • İş yerinize ait vergi levhası
 • Teminat mektubu,
 • Kefil (2 kişi)
 • İpotek gösterilecek yerin fotokopisi
 • Esnaf odası kayıt belgesi,

Halkbank’ın sunduğu esnaf destek paketine internet sitesi üzerinden başvuru yapılabilmektedir. Halk Bankın sunduğu esnaf destek paketi;

1-İŞLETME KREDİSİ
%4,5 Faiz Oranı
25.000 TL Limit
6 Aya Kadar Ödemesiz Dönem
36 Ay Vade

2- PARAF ESNAF KART

25.000 TL Genel Limit
İlk 3 Ay Ödemesiz Dönem Aylık 0,95 Faiz İle
12 Aya Kadar Taksitlendirme İmkanı
Düzenli Nakit Akışı
Taksitli ve Vadeli İşlem Avantajı
Anlaşmalı Tedarikçilerde Özel Limit

Esnaf Kefalet Kredisi Faiz Oranları 2020

Esnaf kefalet kredisi faiz oranları, esnaf kefalet kredisi için şahsa verilecek en üst limit 200 bin TL’dir. Burada kredi faiz oranları 1 yıl olarak ve 1 yıl üzeri olarak düzenlenmektedir.

 • Kredinin 1 yıllık vadesi %7dir.
 • Eğer 1 yıldan daha uzun ise %8dir.

Esnaf Kefalet Kredisi Hesaplama

Esnaf kefalet kredisi hesaplama, risk guruplarına göre ve ödeme planına göre değişir. Burada ilk 1 yıl %7 iken 1 yıldan sonrası için yani 12 ay ve 60 ay arası %8 aralığında değişiklik gösterir. Yine faiz oranları esnafların risk oranlarına göre değişir. Eğer 60 aylık vadede kredi alacaksanız aylık olarak, 3 aylık olarak ve 6 aylık olarak ödeme planları oluşturulur.

Esnaf Kefalet Kredisi Hesaplama

Esnaf Kefalet Kredisi Ödenmezse Ne Olur?

Esnaflar kredi çekmek istediklerinde aslında bir takım korkuları da bünyesinde taşıyabilir. Bunun nedeni kazanç oranlarının sabit olmamasıdır. Esnaf kefalet kredisi ödenmezse ne olur? Sorusu da bu yönde sıkça sorulmaktadır. Eğer esnaf kefalet kredisini ödeyemezseniz, borcunuza kefil olan kooperatifler krediyi bankaya öder. Bu sayede bankadaki sicile hiçbir şekilde zarar gelmez. Fakat kişi kooperatiflere olan borcunu ödemesi gerekir.

Ancak bu sayede kooperatifler ile daha sonra iş yapabilir. Borç kooperatiflere ödenmezse kredi üzerine faizler eklenir. Kooperatifler ile yapılan sözleşmede 90 gün boyunca zaman tanınır. Eğer borç hala ödenmemişse icra işlemleri başlatılır. İcra ile kişinin gayri menkullerine el konulur. Kooperatifler bu konunda da esnafa kolaylık sağlar ve gayri menkulleri yaklaşık 6 ay içinde başkasına satmaz. Hala borcunuzu ödemezseniz bu bağlamda gayri menkulleriniz satılır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.