Esnafa Kira Yardımı Ve 1000 TL Hibe Desteği Başvuru Şartları

   23.12.2020
   11.297
   Esnafa Kira Yardımı Ve 1000 TL Hibe Desteği Başvuru Şartları

   Esnafa Kira Yardımı Ve 1000 TL Hibe Desteği Başvuru Şartları Nelerdir? Başvuru Nasıl Ve Nereden Yapılır?

   Yüzlerce esnafın merakla beklediği esnafa kira yardımına ilişkin karar Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın kabine toplantısı sonrası yaptığı açıklamayla gündeme geldi. Yapılan açıklamanın ardından “Esnaf ve Sanatkarlar ile Gerçek Kişi Tacirlere Korona virüs Salgını Nedeniyle Verilecek Destekler Hakkında Cumhurbaşkanı Kararı”, Resmi Gazete’de yayımlandı. Desteklerden 14 Aralık itibarıyla corona salgını ile mücadele kapsamında alınan tedbirlerden etkilenen Ticaret Bakanlığınca belirlenen sektörlerde faaliyet gösteren esnafların faydalanacağı belirtildi. Esnafa kira yardımı nasıl alınır? Esnaf kira desteği başvurusu nasıl yapılır? gibi detaylar için pek çok kişi araştırmalarına devam ediyor. İşte esnafa kira yardımı ve 1000 TL hibe desteği başvurusunun detayları…

   Esnafa Kira Yardımı Nasıl Alınır?

   Korona virüs salgını sebebiyle ekonomik olarak kötü etkilenen esnafa kira yardımı ve hibelerle ilgili detaylar belli oldu. Esnaf destek paketi kapsamında yapılacak olan yardımlar, covid 19 nedeniyle zor günler geçiren esnaf vatandaşlarımıza adeta bir can suyu olacak gibi görülüyor.

   Resmi Gazete’ de açıklanan karara göre, kira ve hibe desteğinden  Ticaret Bakanlığı’nın belirlemiş olduğu sektörlerde faaliyette olan esnaf ve sanatkar ile gerçek kişi tacirler yararlanabilecek. Karar doğrultusunda, esnaf ve sanatkara 3 ay boyunca ayda 1000 TL hibe desteği yapılacağı ve iş yeri kira olan esnafa 3 ay süreyle büyük şehirlerde aylık 750 TL, diğer şehirlerde ise aylık 500 TL kira desteği verileceği açıklandı.

   Esnafa Kira Yardımı Ve 1000 TL Hibe Desteği Başvuru Şartları

   Covid 19 salgını nedeniyle hafta sonu dükkan açamayan ve sınırlı sayıda müşteri kabul eden esnaflar zor durumda. Bu bağlamda hazırlanan esnaf destek paketi kapsamında verilecek olan destekler, Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanacak destek programı çerçevesinde doğrudan hibe ve kira desteği olarak verilecek. Hibe desteği 3 ay boyunca aylık 1000 lira olarak belirlenirken, iş yeri kira olan esnaf ve sanatkara 3 ay süreyle büyük şehirlerde aylık 750 lira, diğer şehirlerde aylık 500 lira olarak belirlendi.

   Başvuru koşulları;

   • 14 aralıktan önce vergi mükellefiyetini tesis ettirmiş,
   • Esnaf ve Sanatkarlar Siciline kayıtlı olan vergiden muaf esnaflar,
   • Faal olan ve ticari kazançları basit usulde tespit edilenler,
   • Covid-19 salgınıyla mücadele kapsamında alınan tedbirlerden etkilenen ve Ticaret Bakanlığı tarafından tespit edilen sektörlerde faaliyet gösteren esnaf ve sanatkarlar hibe desteğinden faydalanabilecekler.

   Esnaf destek paketinden faydalanılan süreçte vergi mükellefiyetinin faal olarak devam ediyor olması gerekecek. Hibe ve kira yardımı başvurusu yapanın faal olmadığının anlaşılması durumunda bu kişilere ödeme yapılmayacak. Diğer kamu kurum ve kuruluşlar tarafından yapılan desteklerden faydalanıyor olmak, esnaf destek paketinden faydalanmaya engel teşkil etmeyecek. İş yeri kira bedelinin, kira desteğinin altında olması durumunda, kira bedeli tutarı kadar kira desteği ödenecek. Destek başvurusunda bulunan esnafın, faaliyet sürdürdüğü ve kira ödemesi yaptığı birden fazla iş yeri olması durumunda, tek bir iş yeri için destek ödemesi yapılacak.

   Esnafa Kira Yardımından Kimler Yararlanabilir?

   Cumhurbaşkanı Erdoğan “Hibe şeklinde vereceğiz esnaf destek ödemesinden taksi, dolmuş, servis işletmecisi, terzi, oto tamircisi, pazarcı, lokantacı, kadın erkek kuaförü, pansiyon, yurt, kreş, düğün işletmecisi gibi kesimler faydalanacaktır.” diye açıklamada bulundu.

   Esnaf kira yardımından, Esnaf Sanatkar Siciline kayıtlı olan vergiden muaf esnaflar, faal olan ve ticari kazançları basit usulde tespit edilenler, Covid-19 salgınıyla mücadele kapsamında alınan tedbirlerden etkilenen ve Ticaret Bakanlığı tarafından tespit edilen sektörlerde faaliyet gösteren esnaf ve sanatkarlar kira yardımı ve hibe desteğinden yararlanacak.

   Kira Desteği Başvurusu e-devlet Üzerinden Yapılacak

   Esnaf kira yardımı ve 1000 lira hibe ödemelerinin başvuru şartları genel hatlarıyla netlik kazandı. Esnaf destek paketinden faydalanmak isteyen esnaf ve sanatkarlar, esnaf kira yardımı başvurularını e-devlet üzerinden gerçekleştirecek. Başvuru ve itirazlar elektronik ortamda www.turkiye.gov.tr adresi üzerinden yapılacak ve başvurular elektronik ortamda onaylanacak.

   Başvurunun uygun görülmesi durumunda ödemeler kişinin banka hesabına yapılacak. Başvuruda bulunan esnafın, iş yeri kira bedeli, açık adresi, iş yerini kiralayan kişiye ait kimlik bilgileri başvuru esnasında beyan etmesi gerekecek. Bu şartları yerine getirmeyen kişiye kira destek ödemesi yapılmayacak. Yapılan başvurunun reddedilmesi durumunda ret tarihinden itibaren 10 gün içinde Esnaf Sanatkarlar Genel Müdürlüğüne itiraz edilebilecek.

   Esnafa Kira Yardımı Ne Kadar?

   Başkan Recep Tayyip Erdoğan kabine toplantısı sonrasında, “Toplam 1 milyon 239 bin 438 kişiyi bulan bu kesime 3 ay süreyle ayda 1000 lira destek ödemesi yapacağız. İş yeri kira olan esnafımıza 3 ay süreyle büyük şehirlerde 750 lira, diğer şehirlerde aylık 500 lira kira desteği yapacağız.” açıklamasında bulundu. Bunun yanı sıra kira desteği kapsamında toplamda 1.3 milyar lira kaynağın esnafa aktarılacağını belirten Erdoğan, ”verilecek destekler çerçevesinde önümüzdeki 3 ay boyunca esnafa, 5 milyar lira civarında hibe desteği  yapmayı planlıyoruz” açıklamasında bulundu.

   Kira Yardımı Ne Zaman Başlayacak?

   Yeni yılın ilk haftalarında salgından olumsuz etkilenen, hafta sonu kısıtlamaları nedeni ile iş yapamayan esnafa kira ve gelir kaybı desteğinin yapılması bekleniyor. Ticaret Bakanlığının resmi internet sitesi üzerinden yapılan duyuruda belirtilen süre içinde başvurunun yapılması şartıyla 2021 yılının ocak, şubat ve mart aylarında esnafa hibe desteği ve kira yardımı ödemelerinin yapılması bekleniyor.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   1. Avatar of Firuze Firuze dedi ki:

    İnşaAllah doğrudur,çok ihtiyacım var