Evde Bakım Maaşı Kimlere Verilir?

   12.05.2020
   5.196
   Evde Bakım Maaşı Kimlere Verilir?

   Evde bakım maaşı kimlere verilir? Tek başına ihtiyaçlarını gideremeyen, başkasının yardımı olmadan hayatını devam ettiremeyen engelli ve hasta kişilerin bakımını üstlenen kişiye verilir. Devlet tarafından verilen evde bakım maaşının alınabilmesi için bir takım şartların yerine getiriliyor olması gerekmektedir.

   Evde bakım maaşı nasıl alınır? evde bakım maaşı ne kadar? emekli maaşı olan evde bakım maaşı alabilir mi? gibi sorularınız için işte cevaplar…

   Evde Bakım Maaşı Nasıl Alınır?

   Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlüğüne yada ilçe müdürlüklerine yapılan başvurularda, evde bakım maaşı almak için bakıma muhtaç kişinin en az %50 ve üzerinde engelli olması gerekiyor. Bakım maaşı, hasta ve yardıma muhtaç engelli kişiye değil, bu kişiye bakan akrabasına veriliyor. Ayrıca maaş başvurusu için müracaatta engelli kişinin bizzat gitmesine de gerek yoktur.

   Evde bakım maaşı alabilmek için gerekli şartlar;

   • Başvuru için gerekli evraklar defterdarlık ya da mal müdürlüklerinden alınır.
   • İlçe idare kurulundan muhtaçlık belgesi alınır.
   • Belgeler SGK’ya teslim edilir.
   • SGK tarafından belgeler incelenir ve maaş alınıp alınmayacağına karar verilir.
   • İlgili sağlık kurulu tarafından engelli olan kişinin %50 engelli olduğuna dair rapor verilmiş olmalıdır.
   • Engelli ya da hasta kişinin tuvalet, yeme içme, giyinme gibi kişisel ihtiyaçlarını karşılayamayacak düzeyde bakıma muhtaç olmalıdır.
   • Hasta ya da engelli kişinin bir aylık gelirleri toplamı asgari ücretin 2/3’den daha az olması gerekir.
   • Engelli kişiye bakacak olan kişi ile akraba olması gerekmektedir. Bakıma muhtaç kişiye bakacak olan kişi akrabası değilse, devletten maaş alamaz. Ancak hasta veya engelli kişinin bakımı yapacak bir akrabası yoksa, mahkeme tarafından atanan bir vasi tarafından bakım yapılabilmektedir.

    

   Evde Bakım Maaşı Kimlere Verilir?

   Evde bakım parası alabilmek için, hasta yada engelli kişi ile bakımını üstlenen kişi arasında kan bağı olmak zorundadır. Engelliye bakıcı olacak akrabası yoksa mahkeme tarafından tayin edilen vasisi bakıcı olabilir.

   Engellinin bakımını üstlenen kişi ile engellinin aynı adreste ikamet etmesi zorunludur. Aksi taktirde evde bakımın tam manasıyla yerine getirilemeyeceğinden, bakım parası ödenmiyor. Tüm bunlara ilaveten bir bakıcı aynı hanede en fazla iki engelliye bakabilir ve bunlar için ayrı ayrı bakım maaşı alabilmektedir.

   Evde Bakım Maaşı İçin Nereye Başvurulur?

   Evde bakım maaşı için nereye başvurulur? Sorusu çok sık sorulmaktadır. Evde bakım maaşı alabilmek için gerekli evraklar eksiksiz ve usulüne uygun bir şekilde hazırlanmalıdır. Hazırlanan evraklar ikamet edilen il ya da ilçedeki Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğüne teslim edilerek başvuru yapılmaktadır.

   Başvuru sonrası evraklar ayrıntılı bir şekilde incelenir ve bakanlık tarafından görevlendirilen bir heyet tarafından inceleme başlatılır. Evde bakım yapılacak olan hasta ya da engelli kişinin bakımının yapılacağı ikamet adresine giden heyet inceleme yaparak rapor çıkarır.

   Evde Bakım Maaşı Başvuru Dilekçe Örneği

   Evde bakım maaşı başvurusu yapmak için gerekli evraklardan  biri de İl Sosyal Hizmetler Müdürlüğüne yazılacak olan dilekçedir.

   Evde bakım maaşı başvuru dilekçe örneği  ise;

   Dilekçede engelli ya da hasta kişinin ad soyad bilgileri girilerek, evde bakım maaşından faydalanmak istendiği belirtilir. Dilekçede hasta ya da engelli kişinin yakınlık derecesi, ad, soyad ve TC bilgileri girilir. Ayrıca başvuru yapan kişinin

   • TC kimlik numarası
   • Ad Soyad bilgisi
   • Ayrıntılı adres bilgisi
   • Başvuru tarihi belirtilmelidir.

   Dilekçe bakım maaşı almak isteyen kişi tarafından imzalanarak bizzat kuruma teslim edilmelidir.

    

   Evde Bakım Maaşı Ne Kadar 2020

   Evde bakım parası 2020 yılında 1.460 TL olmuştur. Evde bakım maaşı her ay yatırılmakta olup, normal dönemde her ayın 15’i ile 31’i arası hesaplara aktarılmaktadır.

   Emekli Maaşı Olan Bakım Parası Alabilir mi?

   Evde bakım parasından yararlanmak için, hanede ikamet eden kişiler başına düşen ortalama gelir hesaplanmaktadır. Bu bağlamda aile içinde kişi başına düşen aylık gelir, asgari ücretin üçte ikisini geçmemelidir.

   Asgari ücretin üçte ikisini aşan kişi başı gelir var ise, evde bakım maaşı bağlanmaz. 2020 yılı için kişi başı gelir kriteri 1.402 TL’dir. Diyelim ki, evinize giren emekli maaşı 3.000 TL. ve evde 4 kişi ikamet ediyor. 1402 x 4=5.608 TL, sizin aylık geliriniz 3.000 TL olduğuna göre, evde bakım maaşından faydalanabilirsiniz.

   Bakım Maaşıyla Engelli Maaşı Aynı Anda Alınır Mı?

   Devlet tarafından %50 üzerinde engeli olan ve gelir seviyesi muhtaçlık ölçülerinde olan engelli vatandaşların ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için verdiği paraya engelli maaşı denilmektedir. Ayrıca engelli, bakıma muhtaç ve yoksulluk seviyesinde geliri olan hasta ve engellilere bakan kişilere de evde bakım maaşı verilmektedir. Evde bakım maaşı ve engelli maaşı alabilmek için gerekli evrakları eksiksiz bir şekilde hazırlayarak SGK’ya başvuru yapılmalıdır.

   Bakım maaşıyla engelli maaşı aynı anda alınır mı? Sorusunun cevabı ise bakım maaşı alan kişi aynı zamanda engelli maaşı da alabilir. Ancak bunun için engel ve hastalık durumu maaş hak edecek seviyede olduğunun ve muhtaçlığın belgelenmiş olması gerekir. Ancak engelli kişinin bu maaşı alabilmesi için gelir seviyesi tespit edilirken, almış olduğu evde bakım maaşı da eklenerek hesaplama yapılır.

   Evde Bakım Maaşı Alan Emekli Olabilir mi?

   Evde bakım aylığı alanlara emeklilik müjdesi bakanlık tarafından duyuruldu. Yardıma muhtaç ve engelli akrabasına bakıp, herhangi bir işte çalışamayan ve evde bakım yardımı alan vatandaşların sosyal güvenlik sistemine dahil edilip emeklilik hakkından faydalanması sağlanacak. Bu kişilerin sigorta primlerinin devlet tarafından ödenmesi öngörülmektedir.

   Evde Bakım Maaşı Hangi Şartlarda Kesilir?

   • Evde bakım yardımı alan kişi, yatırılan aylığını uzun süre çekmez ise maaşı kesilir.
   • Evde bakım maaşı almak için aranan muhtaçlık durumunun ortadan kalkması durumunda maaş kesilir.
   • Engelli raporu olan kişinin rapor süresi dolduğunda, raporunu yenilemeli ve vakfa bildirmelidir. 1 yıl içinde bildirilmez, ise evde bakım yardımı alan kişinin aylığı kesilir.
   • Engelli kişiye bakım yapan kişinin, 18 yaşından küçük olan engelli ile aynı hanede ikamet etmemesi durumunda ödeme kesilir.
   • Ölüm durumunda da maaş kesilecektir.
   • 18 yaşından küçükken reşit olunması durumunda artık evde bakım parası ödenmez.
   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.