Fakirlik Belgesi Nasıl Alınır? Nerelerde Kullanılır?

   29.06.2020
   1.249
   Fakirlik Belgesi Nasıl Alınır? Nerelerde Kullanılır?

   Fakirlik belgesi nasıl alınır? Nereden alınır? Fakirlik belgesi ne işe yarar?  Günümüzde maddi yardıma ihtiyacı olan yoksul kişiler için devlet tarafından ‘’Fakirlik Belgesi’’ adı altında ekonomik durumunu gösteren bir belge verilmektedir. Eski söylenişi ‘’Fakirlik Kağıdı’’ olarak bilinen bu belgeyi maddi durumu olmayan kişiler alabilir. Özellikle çocuklu aileler için burs ve eğitim yardımı, sağlık yardımı, kömür yardımı ve kalabalık ailelere çocuk başına para yardımı yapılırken fakirlik belgesi istenmektedir. İşte tüm detaylar…

   Fakirlik Belgesi Nasıl Alınır?

   Fakirlik belgesi; ekonomik anlamda sıkıntı yaşayan vatandaşlar için, sosyal yardımlardan faydalanmaları adına kamu kuruluşları tarafından hazırlanan resmi bir evraktır. Günümüzde yoksul aileler fakirlik belgesi alarak devletin sağladığı imkanların çoğundan ücretsiz faydalanmaktadır. Bu belge kişinin maddi durumunun iyi olmadığını göstermektedir. Genellikle sağlık, eğitim, giysi, gıda ve evi sobalı olan kişilere kömür yardımı yapılmaktadır.

   Aynı zamanda sosyal vakıfların imkanlarından yararlanma, kamu, kurum ve kuruluşlardan yardım alabilmek için de fakirlik belgesi gerekmektedir. Başvuru için muhtarlığa giderek T.C kimliğiniz ile fakirlik belgesini doldurmanız yeterli olmaktadır. Ülkemizde kalabalık ailelerin çoğunluğu fakirlik belgesi almaktadır. Bu sebeple bu konu hakkında gerekli tüm bilgiler makalemizde mevcuttur.

   Fakirlik Belgesi Başvuru Şartları

   İhtiyaç sahibi birçok aileye devlet hem maddi hem de manevi yönden destek vermektedir. Özellikle çocuklu ve kalabalık ailelere tüm sosyal yardımları eksiksiz bir şekilde gerçekleştirmektedir. Bu sebeple yardıma ihtiyacı olan herkes gerekli şartlar doğrultusunda muhtaçlık belgesi almak için başvurusunu gerçekleştirebilir.

   Fakirlik belgesi kimlere verilir? Günümüzde fakirlik belgesini almak isteyen kişilerin belirli kriterli sağlıyor olması gerekmektedir.

   • Aylık gelirin düşük ya da hiç olmaması,
   • Kişinin 18 yaşını doldurmuş olması,
   • Başvurulan muhtarlığın ikamet ettiğiniz il sınırları içinde olması,
   • Bağ-kur, Emekli sandığı veya SSK’ ya bağlı olmama şartı aranmaktadır.
   • Herhangi bir araç sahibi olmama,
   • Gayrimenkul sahibi olmama gibi şartlar aranmaktadır.

   Fakirlik Belgesi Nerelerde Kullanılır?

   Fakirlik belgesi alan kişiler eğitim, gıda, sağlık, kömür, kira yardımı, nakit para yardımı, giyim ve çocuk bakımını kapsayan bir çok yardımdan faydalanabilir. Ancak bu yardımları alabilmek için bazı kurum ve kuruluşlar, ekstra maddi durumunuzu gösteren gelir belgenizi görmek isteyebilir. Gelir belgenize e-devlet üzerinden ulaşabilirsiniz.

   Gelir tespit belgesi bulunan vatandaşlara Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakfınca ödemesi yapılan fakirlik maaşı alma hakkı da sağlanabilmektedir. Ayrıca SGK belgesi ile başvuru sağlayan kişiler herhangi bir başvuru ücreti ödememektedir. Fakirlik belgesi yalnızca bir aile için geçerlidir. Aynı aile ikinci bir kişi üzerinden fakirlik belgesi alamaz.

   Yoksulluğu devam eden kişilerin aylık sosyal yardımları düzenli bir şekilde devam etmektedir. Fakirlik belgesi için başvuru sağlayan ve hane içerisinde %40 oranında engelli bir çocuk varsa, maddi yardım oranı da artarak değişkenlik göstermektedir. Bu doğrultuda hem aileye hem de engelli çocuğa yardım sağlanmaktadır. Fakirlik belgesine sahip olan ve yardımlardan faydalanmak isteyen kişilerin başvurusu kısa sürede onaylanmaktadır.

   Fakirlik Belgesi Ne İşe Yarıyor?

   Fakirlik belgesi, eğitim, sağlık, nakip para, kira parası, kömür, giysi ve gıda gibi ihtiyaçlarınızı vakıf, kurum ve kuruluşlardan sosyal yardım alarak karşılamanızı sağlar. Yoksulluk belgesi kişinin ekonomik zorluk içinde olduğunu belirten bir belgedir. Maddi imkansızlıklar nedeniyle eğitimine ara vermek zorunda olan üniversite öğrencileri de, yine fakirlik belgesi ile okul dondurma işlemi gerçekleştirebilir. Maddi durumu olmayan herkes fakirlik belgesi ile ihtiyaç duyduğu yardımı alabilir. Fakat devlet hastanelerinde sigortasız muayene işlemleri fakirlik belgesi ile yapılamaz.

   Fakirlik Belgesi Nereden Alınır?

   Fakirlik belgesi almak isteyen vatandaşlar, başvuru için gerekli kriterleri taşımaları durumunda mahalle muhtarlığına giderek başvuru yapabilirler. Fakirlik belgesi doldurma, gerekli onay ve tüm işlemleri mahalle muhtarları yapmaktadır. Nüfus cüzdanı ile mahalle muhtarına gidip fakirlik belgesi talep edebilirsiniz. Bu belge için hiç bir ücret ödenmez. Fakirlik belgesi e-devletten alınır mı? sorusu vatandaşların en çok merak ettiği sorulardan biridir. Online başvuru ile e-devlet sistemi üzerinden form doldurularak fakirlik belgesi alınamaz.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.