Fakirlik Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır?

24.06.2021
140
Fakirlik Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Fakirlik Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Şartları Nelerdir? Fakirlik Maaşı Başvurusu Nereye Yapılır? Fakirlik Maaşı Ne Kadar? Fakirlik Maaşı Sorgulama… gibi merak ettiğiniz soruların cevabını sizler için araştırdık.

Ülkemizde pek çok aile maddi açıdan zorlanmaktadır. Ancak sosyal devlet ilkelerine bağlı olarak hareket eden ve bu ilkeler çerçevesinde vatandaşlarına destek vermeyi amaçlayan devletimiz sayesinde, yardıma muhtaç dar gelirli bir çok aile fakirlik maaşından faydalanabiliyor.

Bu doğrultuda kamu kurum ve kuruluşları, özel kurumlar yoksul aileler için aylık ödenek çıkarmaktadır. Bu sayede ihtiyaç sahiplerinin temel ihtiyaçlarını gidermesi  hedeflenmektedir.

Fakirlik maaşı için ve fakirlik belgesi alabilmek için belli şartlar ve koşullar konulmuştur. Bu şartlar dahilinde gerçekten ihtiyaç sahibi olan kişilere her ay düzenli ödenekler çıkarılır. İhtiyaç sahiplerinin fakirlik belgesi ve fakirlik maaşı alması için ilk olarak başvuruda bulunmaları gerekir.

Başvuru ise, oldukça kolaydır ama burada gerekli incelemeler yapılacağı için belli koşullar ve kriterler aranır. Yani sizden istenen koşullar mevcut ise, fakirlik maaşı alabilirsiniz.  Eğer ihtiyaç sahibi iseniz ve fakirlik maaşından faydalanmak istiyorsanız, konuya ilişkin tüm detayları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Fakirlik Maaşı Nedir?

Muhtaçlık aylığı olarak da bilinen bu ödenek, Vakıflar Genel Müdürlüğünce öksüz ve yetim olan muhtaç çocuklara, %40 ve üzerinde engeli bulunan vatandaşlara bağlanmaktadır. Herhangi bir geliri olmayan ve sosyal güvencesi bulunmayan kişiler fakirlik maaşı başvurusunda bulunabilirler. E-devlet üzerinden de başvurusu yapılabilen fakirlik maaşı başvuru detaylarına gelin hep birlikte bakalım.

Fakirlik Maaşı Başvuru Şartları 2021

Fakirlik maaşı başvurusu yapmak için gerekli şartlar, Vakıflar Genel Müdürlüğünce tam olarak belirtilmiştir. Bu koşulları taşıyan herkes, başvuruda bulunabilir.

 • Annesi veya babası hayatta olmayan, muhtaç durumda olan çocuklar,
 • %40 ve üzeri engelli raporu bulunan yardıma muhtaç vatandaşlar,
 • Hiç bir sosyal güvencesi olmayan,
 • Herhangi bir geliri, düzenli bir maaşı bulunmayan,
 • Yasal hukuk çerçevesince devlet koruması ve bakımı altında bulunmayan çocuklar,
 • Gelir getirici taşınır yada taşınmaz bir mala sahip olmaması, olması durumunda elde edilen gelirin aylık muhtaçlık maaşı miktarını geçmemesi şartları aranmaktadır.

Fakirlik Maaşı İçin Gerekli Evraklar

Yardıma muhtaç olup, yukarıda belirtmiş olduğumuz koşullara haiz olan vatandaşların, başvurularını yapmaları için istenen evraklar şu şekildedir;

 • Vakıflar Genel Müdürlüğünce verilen muhtaç aylığı başvuru formu,
 • Engelli vatandaşlar için özrünü ve engel oranını belirten sağlık kurulu raporu, başvuru esnasında istenen evraklardandır.

Fakirlik Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yukarıda verilen şartları tam anlamı ile taşıyan kişiler, muhtaç aylığı başvuru formunu eksiksiz doldurup imzaladıktan sonra bağlı bulundukları ilin Vakıflar Genel Müdürlüğüne şahsen yada posta yoluyla başvuruda bulunabilirler. Başvuruda bulunan kişinin engel durumu mevcut ise, %40 engelli ve üzeri engelli raporunu da forma eklemesi gerekmektedir.

İnternet üzerinden başvuruda bulunmak için, Vakıflar Genel Müdürlüğünün resmi web sitelerinde yer alan formu doldurmanız yeterli olacaktır. İnternet üzerinden yapılan başvurular daha kısa sürede değerlendirmeye alınacaktır. Bu nedenle eğer imkanınız varsa, başvurularınızı online yapmanız tavsiye edilir.

İnternet ortamından başvuru yapacak olan kişilerin karşısına iki farklı evrak çıkar. Bunlar yine muhtaçlık aylığı başvuru formu ve engelliler için sağlık raporudur. Eğer hiçbir engeliniz yok ise engelli kısmını boş bırakmanız yeterli olacaktır.

Fakirlik Maaşı Başvurusu Nereye Yapılır?

 • İkamet etmekte olduğunuz ile bağlı olan Vakıflar Genel Müdürlüğüne şahsen başvuru yapabilirsiniz.
 • Fakirlik maaşına başvurularınızı PTT üzerinden posta yolu ile de yapabilirsiniz.
 • Fakirlik maaşı başvurusu e-devlet kapısı üzerinden de direkt olarak yapılabilmektedir.

Fakirlik Maaşı Ne Kadar?

Muhtaç aylığı almaya hak kazanmış vatandaşlarımız, 2021 yılında fakirlik maaşının ne kadar olduğunu merak ediyor.

2021 yılında fakirlik maaşı, yardıma muhtaç engellilere ve annesi yada babası vefat etmiş yetim çocukların her birine aylık olarak 1037,96 TL olarak yatırılmaktadır.

Muhtaç aylığı her ayın ilk haftasında Ziraat Bankası yada PTT üzerinden ihtiyaç sahiplerinin hesaplarına yatırılmaktadır.

Fakirlik Maaşı Sorgulama

Fakirlik maaşı için başvurularını tamamlamış olan  kişiler için bir diğer adım Fakirlik maaşı sorgulama işlemidir.

Fakirlik maaşının sizlere çıkıp, çıkmadığını e – devlet sitesinden kontrol edebileceğiniz gibi 0312 415 50 00 (10- hat) numarasından da sorgulayabilirsiniz.

Ayrıca alo 144 sosyal yardım hattını arayarak  sizden istenilen kişisel bilgileri doğru bir şekilde verdikten sonra sorgulama işlemi yapabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.