Fakirlik Maaşı Ne Kadar? Fakirlik Maaşı Kimlere Verilir?

25.06.2021
116
Fakirlik Maaşı Ne Kadar? Fakirlik Maaşı Kimlere Verilir?

2021 Fakirlik Maaşı Ne Kadar? Fakirlik Maaşı Kimlere Verilir? Fakirlik Maaşı Nasıl Alınır? Gerekli şartları barındıran ihtiyaç sahibi ailelere Vakıflar Genel Müdürlüğünce maaş desteği sunulmaktadır. Halk arasında ”muhtaç aylığı”  ” fakirlik maaşı” olarak bilinen bu destek bir çok vatandaşımız tarafından bilinmemektedir.

Sosyal devlet anlayışı çerçevesinde hazırlanan yardım projeleri ile yardıma muhtaç olan ailelerin hayat standardını temel düzeyde tutabilmeleri ve geçimlerini sağlayabilmeleri amaçlanmaktadır. Fakirlik maaşı, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfının dar gelirli vatandaşlara ulaştırdığı maddi yardımlardan biridir.

Bu yazımızda, fakirlik maaşından yararlanma şartlarını ve fakirlik maaşının kimlere bağlandığını sizler için araştırdık. Konuya ilişkin tüm detaylar yazımızın devamında…

Fakirlik Maaşı Nasıl Alınır?

Maddi durumu kötü olan vatandaşlar, sosyal devlet anlayışı kapsamında sunulan barınma, yiyecek ve kömür gibi sosyal yardımlar alabiliyorlar. Sosyal yardımların dışında bir de devlet kaynakları aracılığıyla vatandaşlara sunulan maddi destek yardımları bulunuyor.

İhtiyaç sahibi olan kimseler, bu noktada ilgili ve yetkili kurumlara başvurularını gerçekleştiriyor ve bu süreci, bu ilgili kurumların ailelerin durumlarını tespit ve inceleme yapması takip ediyor. Uygun şartların tespit edilmesi halinde ise devlet, ihtiyaç sahibi vatandaşlara fakirlik maaşı desteğinde bulunmaya başlıyor.

Fakirlik maaşı olarak adlandırılan bu destek programının şartları ise Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından düzenleniyor. Temel hedef ise gerçekten ihtiyaç sahibi olan kişilere ulaşmak. Bunun için de devlet kurumları gerekli incelemeleri yapıyor ve şartları uygun bulunan ailelere fakirlik maaşı bağlanmış oluyor.

Fakirlik Maaşı Kimlere Verilir?

  • En az %40 ve üzeri engel durumu bulunan ihtiyaç sahibi kişilere,
  • Anne veya babasını kaybetmiş, devlet koruması altında olmayan 18 yaş altı çocuklara,
  • 65 yaş üstü emekli maaşı olmayan yaşlılara,
  • Herhangi bir geliri olmayan,
  • Hiç bir sosyal güvencesi bulunmayan,
  • Üzerine kayıtlı taşınır-taşınmaz gelir getiren herhangi bir malın bulunmaması, gelir getiriyorsa bu gelirin muhtaçlık aylığı miktarının altında olması durumunda,

Ekonomik sıkıntı yaşayıp, yukarıdaki şartları taşıyan ihtiyaç sahiplerinin Vakıflar Genel Müdürlüğüne yapacakları başvuru sonucunda fakirlik maaşı almaları söz konusudur. Fakirlik Maaşı Başvuru detayları için, Fakirlik Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır? adlı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Fakirlik Maaşı Ne Kadar?

İhtiyaç sahipleri için bağlanan muhtaçlık aylığı miktarı her yıl düzenli olarak güncellenmektedir. Aylık olarak ödenen bu maaş kişiden kişiye değişiklik göstermez. Yani fakirlik maaşı miktarı, bu maaştan faydalanan herkes için aynıdır. Muhtaçlık aylığı 2021 yılı için 1037 TL olarak belirlenmiştir.

Fakirlik maaşını alacak kişiler için verilen aylık ödenek 4 kişilik bir ailenin bir aylık mutfak masraflarını ve temel giderlerini karşılayacak kadar olarak belirlenmiştir. Bu maaş aile fertlerinden sadece birine bağlanmaktadır.

%40 engeli bulunan vatandaşlar, anne veya babasını kaybetmiş yetimler muhtaç aylığından faydalanabilmek için başvurularını gerçekleştirebilir. Ayrıca muhtaç durumda olup çocuğu öğrenci olan ailelere eğitim destekleri de verilmektedir.

Muhtaç Aylığı Başvuru Formu Nereden Alınır?

Muhtaçlık aylığından faydalanmak istiyorsanız, başvurularınızı doğru ve eksiksiz bir şekilde yapmanız  gerekmektedir. Ayrıca bu maaş için yine doğru kurumlara başvuru yapmanız, ihtiyacınızın giderilmesi için mutlak şartlardan biridir.

Fakirlik maaşı için başbakanlığa bağlı olan Vakıflar Genel Müdürlüğü bünyesine başvuru yapmalısınız. Buradan alacağınız muhtaç aylığı başvuru formunu doldurup başvurunuzu yapabilirsiniz.

Ülkemizde pek çok kişi fakirlik maaşına başvuruda bulunduğu için maaşı alacak kişiler büyük bir titizlik ile seçilmektedir. Bu nedenle ilk olarak, muhtaçlık maaşını almak isteyen kişilerden belli şartları taşımaları istenir.

Fakirlik Maaşı Hangi Şartlarda Bağlanır?

Fakirlik maaşı devlet korumasına alınmamış yetim çocuklara, % 40 ve üzeri engeli bulunan, herhangi bir geliri ve sosyal güvencesi olmayan vatandaşlara bağlanmaktadır. Muhtaç aylığı, aylık alan kişinin vefatı, muhtaç durumunun ortadan kalkması, yetim olan erkek çocukların 18 yaşını, öğrenim görmekte ise 25 yaşını  doldurmuş olması, yatırılan maaşın 3 ay süre ile alınmaması durumunda maaşları kesilmektedir.

Fakirlik Maaşı Hangi Bankadan Alınır?

Muhtaçlık maaşı almayı hak kazanan kişiler için iki farklı  banka hizmet vermektedir. Gerekli evrakları doğru ve eksiksiz bilgiler ile doldurup, kart başvurusunda bulunabilirsiniz. Fakirlik maaşı hangi bankadan alınır? Sorusunun yanıtı ise PTT ve Ziraat Bankası olacaktır. Her ay düzenli olarak bu bankalardan birinden fakirlik maaşınızı kolaylıkla çekebilirsiniz.

Fakirlik Maaşı Ne Zaman Yatar?

Muhtaç aylığı almak için talepte bulunan kişilerin başvuruları incelenmeye alınır. Gerekli şartların taşınması durumunda Ziraat Bankası yada PTT aracılığı ile her ayın 8 ila 15’i  arasında maaşlar kişilerin hesaplarına yatırılır.

Engelli Maaşı Alan Muhtaç Aylığı Alabilir mi?

Geliri olmayan % 40 ve üzeri engel raporu bulanan vatandaşlar muhtaç aylığından faydalanabilmektedir. Fakat engelli maaşı alıp geçimini  sağlayabilen engelliler için bu durum söz konusu değildir. Yani engelli maaşı alanlar muhtaç aylığından yararlanamazlar.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.