Genel Sağlık Sigortası Nedir? GSS Başvurusu Nereye Yapılır?

19.05.2020
442
Genel Sağlık Sigortası Nedir? GSS Başvurusu Nereye Yapılır?

Genel Sağlık Sigortası, çalışan ve çalışmayan tüm vatandaşları kapsayan ve kişilerin sağlık hizmetlerinden yaralanmalarını sağlayan bir sigorta sistemidir. 2006 yılında tüm sosyal güvenlik kurumları (BAĞ-KUR, Emekli Sandığı vb.) Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) adı altına toplanmıştır. Peki Genel Sağlık Sigortası Nedir? Genel Sağlık Sigortası Nasıl Yaptırılırişte tüm detaylar…

Genel Sağlık Sigortası Nedir?

GSS olarak bilinen Genel Sağlık Sigortasının amacı ülke genelinde tüm vatandaşların sağlık hizmetlerinden kolaylıkla faydalanabilmesi için kurulmuştur. 18 yaşını dolduran Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları GSS’ ye zorunlu olarak katılmaktadır. Bu doğrultuda yoğun bakım, hastane gibi çeşitli sağlık kurumları ve hizmetlerinden faydalanabilirsiniz. Ancak 18 yaşını aşan ve herhangi bir yerde çalışmayan ya da sigortalı değilse GSS için belirli bir ücret ödemek durumunda kalabilir.

Ayrıca 18 yaş altı çocuklar anne ya da babanın tesciline bakılmaksızın GSS’ den yararlanmakta ve primleri devlet tarafından ödenmektedir. 2012 yılında tüm Türkiye vatandaşları için zorunlu kılınan Genel Sağlık Sigortasından T.C vatandaşı olmayan kişiler de, kendi isteklerine göre katılarak faydalanabilir. GSS çalışan ve çalışmayan kesim için iki ayrı şekilde işliyor.

Sigortalı olarak bir işte çalışan kişinin sağlık primleri işveren tarafından yatırılıyor. Çalışanın bakmakla yükümlü olduğu kişiler için de, hiç bir ek ödeme talep edilmeden sağlık hizmetlerinden faydalanabiliyor. Çalışmayan kesim ise, GSS’ den yararlanabilmek için sigorta primi yatırmak zorunda. Çalışmayan kesimin en çok kafasını kurcalayan ise, genel sağlık sigorta primleri ne kadar ödeniyor? Bu sorunun cevabını öğrenmek için gelir testi yaptırmak gerekiyor.

 

Genel Sağlık Sigortası’ ndan Yararlanma Şartları 

Günümüzde emekli olmayan, işsizlik ödeneği kesilen, çalışmayan ve işsiz olan vatandaşlar Genel Sağlık Sigortası’ ndan faydalanmaktadır. Bu konu hakkında bilgi sahibi olmayan kişiler SGK’ dan ya da Kaymakamlıktan gelir testi yaptırmayan birçok vatandaşın, GSS borçları birikmekte ve ödenmemektedir. T.C vatandaşları 18 yaşını doldurduktan sonra direkt olarak genel sağlık sigortalı olmaktadır. Gelir testinde çıkan prim miktarını yatıran kişiler devlet sigortasından faydalanmaktadır.

Ayrıca Bağ-kurluların genel sağlık sigortasından yararlanması için 60 günden fazla prim ödemesi gerekmektedir. GSS primi ödeyen kişiler sağlık ocaklarında bulunan aile hekimlerinden ve araştırma hastanelerinden faydalanabilir. Genel Sağlık Sigortası ile bakmakla yükümlü olduğu eşi ya da çocuğu varsa SGK başvuru sonrasında 1 yıl içerisinde toplam 30 gün genel sağlık sigortası prim ödemesi gerekmektedir. Genel sağlık hizmetleri sonucunda taksitlendirme veya tecil ettirme gibi olası durumlarda 60 günden fazla borç bulunmuyorsa Genel Sağlık Sigortasından yararlanmaktadır.

Ayrıca sigortası olmayan, bakmakla yükümlü olduğu kişiler tarafından sigortası yapılmayan ve emekli olmayan kişiler GSS’ den yararlanmak için primlerini düzenli bir şekilde ödemesi gerekmektedir. Bu primler düzenli olarak devlet bankalarına ya da PTT üzerinden yatırılmaktadır. Prim borcu olan ve ödemeyen kişiler sağlık hizmetlerine 30 TL muayene ücreti ödemektedir. Genel sağlık sigortasından çıkmak için kişinin sigortalı bir yerde çalışması gerekmektedir. Otomatik olan sigorta durumu sisteme düşer ve genel sağlık sigortasından çıkarılırsınız.

Genel Sağlık Sigortası Anlaşmalı Bankalar 

Genel sağlık sigortası prim ödemeleri PTT şubelerine ve internet bankacılığı aracılığı ile ödenebilmektedir. Bunun yanı sıra, SGK ile anlaşmalı bir çok banka bulunuyor. Genel sağlık sigortası anlaşmalı bankalar ise;

Akbank, Aktifbank, Albaraka Türk Katılım Bankası, Alternatif Bank, Anadolu Bank, Burgan Bank, Citibank, Denizbank, Fibabanka, Finansbank, HSBC Bank, ICBC Turkey Bank, ING Bank, Kuveyt Türk Katılım Bankası,

Odea Bank, Şekerbank, T.C. Ziraat Bankası, Turkısh Bank, Turkland Bank, Türk Ekonomi Bankası, Türkiye Finans Katılım Bankası,Türkiye Garanti Bankası, Türkiye Halk Bankası, Türkiye İş Bankası,Türkiye Vakıflar Bankası, Vakıf Katılım Bankası, Yapı ve Kredi Bankası, Ziraat Katılım Bankası.

 

 

GSS Başvurusu Nasıl Yapılır?

Genel Sağlık Sigortası başvurusu için öncelikle ikamet ettiğiniz il veya ilçede Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından gelir testi yaptırmalısınız. Genel sağlık sigortasından faydalanmak isteyen kişiler, prim ödeme veya prim borcunun olmaması şartıyla başvuru yapabilir. GSS başvurusu için Sosyal Hizmetler Kurumundan başvuru formu alınır. İkametgah belgesi, kimlik fotokopisi istenen belgeler arasındadır. Başvuru formunda tüm alanlar doldurulur Vergi Dairesinde imzalatılır ve Kaymakamlığa teslim edilir.

Üniversite Öğrencileri GSS Kapsamında mı?

Genel Sağlık Sigortası kanununda, öğrenim gören öğrenciler için ayrıcalıklar vardır. Şöyle ki, lise mezunu olan bir genç 20 yaşına kadar, üniversiteden mezun olan gençler ise, 25 yaşına kadar GSS prim borcu ödemeden, Genel Sağlık Sigortası kapsamında yer alarak, sağlık hizmetlerinden faydalanabilmektedir. Fakat 25 yaşını geçen yüksek öğrenim gören öğrencilerin aylık 53 TL GSS prim borcu ödemeleri gerekmektedir. Genel Sağlık Sigortasında yaş sınırı bu şekilde belirlenerek, gençlerin mağduriyetleri ortadan kaldırılmıştır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.