Gıda Yardımı Nasıl Alınır? Başvurusu Nasıl Yapılır?

   05.02.2021
   891
   Gıda Yardımı Nasıl Alınır? Başvurusu Nasıl Yapılır?

   Gıda Yardımı Nasıl Alınır? Başvurusu Nasıl Yapılır?

   Tüm sosyal devlet anlayışı ile yönetilen ülkeler gibi bizim ülkemizde de dar gelirli vatandaşlar için bir takım yardımlar yapılmaktadır. Bu yardımlardan biri de gıda yardımıdır. Özellikle pandemi sürecinde devletin verdiği nakit yardımlara ek olarak, bir çok kişi için erzak yardımları da yapılmaktadır. Dar gelirli vatandaşlara verilen gıda yardımları, yılın belli dönemlerinde ihtiyaç sahipleri belirlenerek dağıtımları yapılmaktadır.

   Eğer erzak yardımlarına ihtiyacınız varsa, siz de başvurularınızı yapabilirsiniz. Erzak yardımı nasıl alabilirim? Erzak yardımı almak için nereye başvurulur? gibi soruların cevabını merak ediyorsanız, öncelikle belirtmeliyiz ki, gıda, giyim, kömür yardımı ve para yardımları için ihtiyaç sahiplerinden bir takım şartlar istenmektedir. Dolayısı ile gerekli koşulları taşıdığınız takdirde sizler de devletin verdiği bu yardımlardan faydalanabilirsiniz. Gıda yardımı başvurusuna ilişkin detaylara gelin hep birlikte bakalım.

   Gıda Yardımı Nasıl Alınır?

   Gıda yardımı için ilk olarak hangi ilde ikamet ediyorsanız, o ilin belediyelerinden başvuru yapabilirsiniz. Çünkü belediyeler yardıma muhtaç ailelere çeşitli yardımlar yapmaktadır. Özellikle yılın bazı dönemlerinde erzak ve temel gıda yardımları daha fazla yapılmaktadır. Dolayısı ile ramazan aylarında ve kandil gibi özel zamanlarda başvurularınızı yapmanız daha hızlı bir sonuç almanıza yardımcı olacaktır. Ancak her ilin belediyesi her zaman aynı oranda gıda yardımı yapmaz.

   Yani erzak miktarı ve verilecek kişi sayısı her ile göre ciddi anlamda değişiklikler göstermektedir. Gıda yarımını sadece belediyeler değil, Kızılay gibi yardım kuruluşları da yapmaktadır. İlinizde veya ilçenizde bulunan sosyal yardımlaşma derneklerine gıda yardımları için başvurularda bulunabilirsiniz. Bilhassa  bazı illerde bulunan vakıflar diğer kurumlara göre daha fazla erzak ve temel gıda yardımları yapmaktadır.

   Gıda Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

   Pandemi sürecinde artan işsizlik nedeni ile gıda yardımları işsizlerin ve  ihtiyaç sahiplerinin imdadına koşmuştur. Eğer, erzak yardımı başvurusu yapmak isterseniz, ilk olarak sizden istenen bazı belgeleri tam olarak doldurmanız gerekir. Başvuru yaptıktan sonra hakkınızda detaylı bir araştırma yapılır. Eğer gerçekten ihtiyaç sahibi iseniz, o halde başvurunuz olumlu yönde değerlendirilerek, bu yardımdan faydalanmanız sağlanacaktır.

   Gıda Yardımı Başvuru Şartları Nelerdir?

   Diğer yardımlar gibi gıda ve erzak yardımları için de bazı şartları taşıyor olmanız gerekmektedir. Gerekli şartları taşımayan kişiler için erzak yardımları yapılmaz. Gıda yardımı için gelirinizin düşük olması gerekmektedir. Ayrıca muhtarlıktan alacağınız fakirlik belgesi ile erzak yardımı için başvurularınızı yapabilirsiniz.

   Eğer farklı kurumlardan daha farklı yardımlar alıyorsanız, yine gıda yardımı başvurusunda bulunabilirsiniz. Ülkemizin genelinde fakirlik belgesi isteniyor fakat bazı illerin belediyelerinde kişilerden farklı belgeler veya koşullar da istenebilir. Bu nedenle ilk olarak kurumlara bizzat başvuru yapıp, sizden istenen şartları eksiksiz ve doğru bir şekilde öğrenip, başvurularınızı bu yönde yapmanız tavsiye edilir.

   Gıda Yardımı Başvuruları İçin İstenen Belge Ve Evraklar

   Gıda yardımı almak için resmi kurumlara başvuruda bulunmadan önce aşağıda belirttiğimiz belgelere sahip olmak gerekiyor. İşte istenen evraklar…

   • Nüfus cüzdanı fotokopisi,
   • Fakirlik belgesi ( mahalle muhtarlıklarından alabilirsiniz.)
   • Gıda yardımı için dilekçe ( mahalle muhtarınızdan alabilirsiniz.)

   Bu belgeler belediyelerin istemiş olduğu evraklardır. Eğer farklı kurum ve kuruluşlardan erzak yardımı almak isterseniz, kurumun sizden istediği belgeleri tamamlamanız gerekir. Bu nedenle ilk olarak sizden istenen belgeleri hangi kurumdan erzak yardımı alacaksanız, o kuruma giderek öğrenmeniz gerekir.

   Gıda Yardımı Kimlere Veriliyor?

   Erzak yardımı için yukarıda verdiğimiz belgeleri tamamlamanız gerekmektedir. Ayrıca erzak yardımını kimler alabilir? Sorusunun yanıtına bakacak olursak;

   • Muhtaçlar için erzak yardımı yapılmaktadır.
   • Kimsesiz kişiler gıda yardımından faydalanmaktadır.
   • Öğrenim gören ve maddi durumu yeterli olmayan kişiler erzak yardımlarından faydalanabilir.
   • Erzak yardımlarının içinde farklı ürünler mevcuttur. Burada bebekli aileler için bebek mamaları, bebek bezleri gibi ürünler verilirken, temizlik ürünleri de verilmektedir. Dolayısı ile erzak yardımı başvurusunda bulunacaksanız eğer, evinizde bebek olup, olmadığının bilgisini de vermeniz tavsiye edilir. Yine makarna veya kuru baklagiller gibi raf ömrü uzun olan gıdalar da erzak paketlerinde yer alır.

   Gıda yardımlarında dikkat edilen bir diğer konu ise hane halkı sayısıdır. Yani başvuru sırasında evinizde kaç kişinin ve  bunların kaçının yetişkin kaçının çocuk olduğu bilgisinin de verilmesi gerekir. Belediyeler ve diğer kurumlar erzak yardımlarında bulunurken, kişi sayısını baz alır. Bu yönde başvurularınızı tamamlamanız daha faydalı olacaktır.

   Vakıflar Genel Müdürlüğü Kuru Gıda Yardımı Formu

   Eğer vakıflar genel müdürlüğü kuru gıda yardımı formu doldurmak isterseniz, ilk olarak bulunduğunuz ile bağlı olan Vakıflar Genel Müdürlüğüne bizzat gidip, şartları öğrenmeniz ve bu yönde size verilen formu doldurmanız gerekir. Eğer sizden form dışında başka bir evrak ya da belge istenir ise, bunları da tamamladıktan sonra başvuruda bulunabilirsiniz.

   Belediye Gıda Yardımı Başvurusu

   Belediyeler, her yıl düzenli olarak gıda yardımları için belli bir bütçe ayırmaktadır. Bu bütçe kapsamında yapılan yardımlara şahsen başvuruda bulunmak daha doğru olacaktır. Çünkü bazı büyük şehirlerin belediyelerine bu tür yardım başvuruları çok fazla olduğu için, kişisel olmayan pek çok başvuru incelenmez.

   Belediyelere gıda ve diğer sosyal yardımlar için başvurmanın başka bir yolu ise, mahalle muhtarına başvuruda bulunmaktır. Burada ilk olarak gıda yardımı alacak olan kişiler için bir araştırma süreci başlar. Belediye gerekli araştırmayı tamamladıktan sonra ihtiyaç sahipleri için gıda yardımı vermektedir.

   Gıda Yardımı Yapan Dernekler, Kurum Ve Kuruluşlar

   Eğer belediyelere gıda yardımı için başvuru yapmış iseniz ve bu başvurunuz olumsuz sonuçlandı ise, o halde farklı kurum ve kuruluşların da kapısını çalabilirsiniz.

   • Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına erzak başvurusunda bulunabilirsiniz.
   • Başbakanlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına gıda yardımları başvurusu yapabilirsiniz.
   • Gıda yardımı yapan bir diğer kurum ise, İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfıdır.
   • Vakıflar Genel Müdürlüğü.
   • Bazı özel kurum ve kuruluşlara da gıda yardımı için başvurularda bulunabilirsiniz.

   Gıda yardımları daha çok bayram öncesinde ve ramazan ayında verilmektedir. Bu nedenle sizde hangi dönemlerde erzak yardımı yapıldığını inceleyip, o yönde başvurularınızı tamamlamanız gerekir. Ayrıca sadece ramazan ayında ve bayram öncesinde değil, pandemi sürecinde de pek çok kez gıda yardımları yapılmıştır. Bu nedenle gerçekten ihtiyaç sahipleri belirlenerek, yılın belli dönemlerinde yardımlar sunulmaktadır.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.