Hasta Bezi Yardımı Nasıl Alınır? Hasta Bezi Devlet Ödemesi Ne Kadar?

   12.07.2021
   7.928
   Hasta Bezi Yardımı Nasıl Alınır? Hasta Bezi Devlet Ödemesi Ne Kadar?

   Hasta Bezi Yardımı Nasıl Alınır? Hasta Bezi Devlet Ödemesi Ne Kadar? Hasta Bezi Yardımı 2021

   Ülkemizde, yataktan kalkamayacak vaziyette olup, mesane kontrolü olmayan hasta vatandaşlara devlet tarafından hasta bezi yardımı yapılmaktadır. Bu sosyal yardım ile hastanın ihtiyaç duyduğu hasta bezi bedelinin tamamı SGK tarafından karşılanmaktadır.

   Geçmiş yıllarda hasta bezi yardımından yararlanan kişiler, hasta bezi ücretini cebinden karşılıyor, daha sonra Sosyal Güvenlik Kurumu hasta bezi parasını hastaya geri ödüyordu. Alınan yeni kararlar doğrultusunda ”hasta bezi raporu” bulunan vatandaşlar, eczane yada medikalcilerden hasta bezini ücretsiz bir şekil temin edebilmektedir.

   Peki; SGK Hasta Bezi Ödemesi Ne Kadar? Hasta Bezi Yardımı Kimlere Verilir? Hasta Bezi Raporu Nasıl Alınır? konuya ilişkin tüm detayları sizler için araştırdık…

   Hasta Bezi Yardımı Nasıl Alınır?

   Devlet tarafından SGK’nın belirlemiş olduğu bir takım şartları taşıyan hastalara hasta bezi yardımı yapılmaktadır. Hasta bezi yardımından faydalanmak için uzman doktordan alacağınız sağlık raporu ve istenen diğer belgeler ile Sosyal Güvenlik Kurumuna başvuruda bulunmanız gerekir.

   Hasta bezi yardımı 2021 yılı itibariyle, günde 4 adet kullanılacak şekilde hesaplanır. Sosyal Güvenlik Kurumu 2 ayda kullanılacak 240 adet hasta bezi ödemesi yapar. Bu sürenin dolmasıyla yeniden bir sağlık raporu çıkarmanız gerekmektedir.

   Hasta bezi yardımından faydalanan vatandaşlar hasta bezlerini, SGK ile anlaşmalı medikal ve eczanelerden ücretsiz alabilmektedir. Bunun için hastaların;

   • TC kimlik kartı yada nüfus cüzdanı fotokopisi,
   • Uzman doktor tarafından hazırlanan (imzalı ve kaşeli) hasta bezi raporu,
   • Yine doktordan alacağınız hasta bezi reçetesi ile SGK ile anlaşmalı medikal ve eczanelere gitmeleri gerekir.

   Hasta Bezi Yardımı Kimlere Verilir?

   • Devlet hastanesinde görev yapan uzman doktor raporu ile belirtilmiş olması kaydıyla, rektum yada mesane kontrolü olmayan hastaların hasta bezi bedeli karşılanmaktadır.
   • Oluşturulan sağlık raporunda geçmesi kaydıyla; kolostomi operasyonu geçirmiş hastalarda dışkılama kontrol yetisi bozulmuş, ürostomi operasyonu geçiren hastalarda ise idrar yapma yetisi bozulmuş olan hastaların külotlu alt bezi, hasta alt bezi bedeli karşılanmaktadır.
   • Bunların dışında sadece idrar yapma yetisi bozukluğu yaşayan hastalarda; külotlu alt bez ve hasta alt bezi SGK tarafından karşılanırken, sonda ve kayganlaştırıcı bedeli karşılanmamaktadır.
   • Hazırlanan raporda uzman doktor kaşe ve imzasının bulunması şarttır.
   • Hasta bezi yardımından faydalanmak isteyen hastanın, muhtaç durumda olma şartı aranmamaktadır.
   • Hastalığı sebebiyle evinden çıkamayan yatalak durumda olan hastalar, 444 38 33 nolu telefonu arayarak evde muayene olabilir ve hasta bezi raporu alabilirler.

   Hasta Bezi Raporu Nasıl Ve Nereden Alınır?

   Hasta bezi raporu için devlet hastanesi yada üniversite hastanelerine giderek ilgili hekime başvuru yapıp muayene olmanız gerekiyor. Uygun görülmesi halinde uzman doktor sizin için hasta bezi raporu hazırlar ve e-nabız da otomatik olarak raporunuz oluşturulur. Hasta bezi raporu ve reçete ile birlikte SGK ile anlaşmalı eczanelerden hasta yada hasta yakını hasta bezini alabilir.

   Aile Hekimi Hasta Bezi Yazabilir mi?

   Hasta bezi raporunun geçerli olduğu süre boyunca aile hekimleri ”hasta bezi reçetesi” yazabilmektedir.

   Özel Hastaneden Hasta Bezi Raporu Alınır mı?

   Hasta bezi raporu devlet hastanelerinden heyet raporu ile özel hastanelerde ise kurul raporu ile alınabilmektedir.

   Bu noktada gideceğiniz özel hastanenin kurulunun olması ve tam teşekküllü olma şartı aranmaktadır.

   Tam teşekküllü olmayan özel hastaneden alınan sağlık raporu geçerli sayılmayacaktır.

   Hasta Bezi Devlet Ödemesi Ne Kadar?

   SGK Hasta bezi ödemesi 2021 yılında, günlük 4 adet kullanılacak şekilde 2 aylık 240 adet hasta bezi ödemesi yapmaktadır.

   Sosyal Güvenlik Kurumunun hasta bezi için ödediği miktar sabittir.

   Peki; Devlet hasta bezi parası ne kadar veriyor?

   Yetişkin hasta bezi devlet ödemesi (adet) KDV dahil 1.62 TL’dir. Çocuk hasta alt bezi (adet) 0,70 TL ödeme yapılmaktadır.

   Satın alınan hasta bezi marka ve modeline göre arada fiyat farkı çıkabilir.

   Hasta Bezi Parası Sorgulama

   Hasta bezi devlet ödemesi sorgulama işlemi e-devlet kapısı üzerinden kolaylıkla yapılabilmektedir.

   Bunun için ‘’ www.turkiye.gov.tr ‘’ adresine gidip giriş yaparak e-devlet kısmına ulaşabilirsiniz. Daha sonra e-hizmetler bölümüne giriş yapmalısınız.

   E- Hizmetler kısmından ‘’Kurumlar’’

   Kurumlar kısmından ‘’Sosyal Güvenlik Kurumu’’ kısmına giriş yapmalı,

   Ardından ‘’Tedavi Bilgileri Sorgulama’’ butonuna tıklamalısınız.

   Açılan ekrandan hasta bezi sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

   SGK Hangi Hasta Bezleri İçin Ödeme Yapar?

   Sağlık raporu ile alabileceğiniz; hasta alt bezi, külotlu hasta alt bezi, çocuk hasta alt bezi, çocuk külotlu hasta alt bezi çeşitlerinin ödemesi SGK tarafından karşılanır.

   Çocuk Hasta Alt Bezi Yardımı Kimlere Verilir?

   İki yaşını dolduran çocuklar için de hasta alt bezi ödemesi SGK tarafından karşılanmaktadır. 2 yaşından büyük 18 yaşından küçük çocukların, devlet hastanelerinde çocuk doktoru yada nöroloji uzmanından alacakları sağlık raporu ile hasta alt bezi/külotlu hasta alt bezi ödeneği Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanır.

   18 yaşından küçük çocukların boy, kilo ve bel çevresi ölçülerinin çocuk alt bezi kullanımına uygun olmaması durumunda, bu çocuklar için yetişkin hasta alt bezi ödeneği SGK tarafından karşılanır. Ancak bu durumun ilgili hekim tarafından sağlık raporunda belirtilmiş olması gerekmektedir.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   1. Avatar of Fırat Fırat dedi ki:

    Admin engelli 13 yaşında cocuk var günde 3 bez falan kullanıyoruz bazen 4 fakat bezi aylık alıyoruz eczaneden raporla her bez almaya 120 adet alıyoruz aylık iki aylık 240 adet dediğin gibi fakat eczane bizden her ay 80 TL fark alıyor bu nasıl oluyor markası da uygun bir marka