İBB Sosyal Yardım Kartı Nasıl Alınır? Limiti Ne Kadar?

   17.12.2020
   5.055
   İBB Sosyal Yardım Kartı Nasıl Alınır? Limiti Ne Kadar?

   İBB Sosyal Yardım Kartı Nasıl Alınır? Limiti Ne Kadar?

   Tüm Türkiye genelinde olduğu gibi İstanbul ilimizde de dar gelirli vatandaşlara çeşitli yardımlar yapılmaktadır. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından dağıtılan  sosyal yardım kartları,  ihtiyaç sahibi ailelere yapılan  sosyal yardımlardan biridir.

   İstanbul ilinde yaşayan ve yardıma muhtaç olduğu tespit edilen vatandaşlar, sosyal yardım kartı ile marketlerden alışverişlerini yapıp temel ihtiyaçlarını karşılayabiliyor. Dağıtılan bu yardım kartları için gizlilik esas alınıyor, yani kişiler ifşa edilmeden kartların dağıtımı yapılıyor.

   İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından dar gelirli ailelere dağıtılan sosyal yardım kartı nasıl alınır? kimlere verilir? limiti ne kadar? gibi sorular binlerce vatandaşımız tarafından merak ediliyor. İşte İBB sosyal yardım kartı hakkında merak edilen tüm sorular ve cevapları…

   İBB Sosyal Yardım Kartı Nedir?

   İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından dar gelirli vatandaşlara verilen sosyal yardım kartı, ihtiyaç sahibi ailelerin temel ihtiyaçlarını karşılamasını hedefliyor. 2014 yılına kadar ihtiyaç sahibi ailelere erzak kolileri dağıtımı yapılmış, sonrasında ise belediyenin aldığı karar ile sosyal yardım kartı dağıtılmaya başlanmıştı.

   İstanbul kart olarak bilinen sosyal yardım kartı, dar gelirli vatandaşların kendi ihtiyaçlarını, anlaşmalı marketlerden dilediği gibi almasını sağlamıştır. Sizlerde İBB sosyal yardım kartına başvurabilir ve her ay düzenli olarak yüklenen bakiyeleri ihtiyacınız doğrultusunda harcayabilirsiniz.

   İBB Sosyal Yardım Kartı Limiti Ne Kadar? 2021

   İBB sosyal yardım kartı limiti her yıl güncellenmektedir. Sosyal yardım kartına sahip olduğunuz ilk ay hesabınıza 200 TL bakiye yüklenir. Takip eden aylarda ise, 50 TL, 100 TL, 125 TL ve 150 TL olacak şekilde bakiye yüklemesi yapılır.

   Limitler ailelerin diğer gelirlerine ve ailedeki kişi sayısına göre farklılık gösterir. Özellikle hane içinde okuyan çocuk sayısı ve hane geliri, sosyal yardım kartı limiti belirlemede en önemli etkendir. Kartın elinize geçmesinden sonra her ayın 1’inde kartınıza para yüklemesi yapılmaktadır.

   Ayrıca Sosyal Yardım Birimi ekipleri kişilerin gelir durumlarını ve çocukların ek ihtiyaçlarını gözlemlemek için sizleri ziyaret edebilirler. Böylece durumu iyiye giden vatandaşlar için limit düşürme işlemi yapılırken, durumu kötüye giden kimseler için limit yükseltme işlemi de yapılmaktadır.

   İBB Sosyal Yardım Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

   İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ nin yardıma muhtaç vatandaşların ihtiyaçlarını karşılamak için sunduğu sosyal yardım kartı iki farklı şekilde alınabilir.

   • Telefonla Başvuru;

   0(212) 444-00-93  telefon numarasını arayarak İstanbul Büyükşehir Belediyesine müracaat edebilirsiniz. Ayrıca sosyal yardım kartı için Beyaz Masa ALO 153 arayarak  da başvuru yapabilirsiniz.

   • Bireysel Başvuru;

   Bireysel başvuruları, Kadın Ve Aile Hizmetleri Müdürlüğüne bağlı bulunan Kadın Koordinasyon Merkezi’ne yapabileceğiniz gibi, bağlı bulunduğunuz muhtarlığa, Sivil Toplum Kuruluşuna ve inceleme merkezine yapabilir, sosyal yardım kartı talebinde bulunabilirsiniz.

   Yapılan başvuru sonrasında ihtiyaç sahibi olup olmadığınız yetkililer tarafından araştırılacaktır. İnceleme ve onay süresi 6 ayı bulabilir. Asılsız yapılan başvurularda kart verilmez ve başvuru olumsuzlukla sonuçlanır.

   Başvurunun onaylanması sonucunda sosyal yardım kartınız adresinize teslim edilir. Adreste bulunmamanız durumunda ise kartınız PTT’ye teslim edilir. Sosyal yardım kartınızı nüfus cüzdanınızla PTT’den teslim alabilirsiniz.

   İBB Sosyal Yardım Kartı İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

   Eğer İBB kartına başvuru yapacaksanız öncelikle, İBB kartı başvurusu için gerekli evrakları bir araya getirmeniz gerekir. Bu evraklar ise;

   • İstanbul’da yaşadığınıza dair bir ikamet belgesi,
   • Fakirlik belgesi, (muhtarlıklardan alınmaktadır)
   • Eşi vefat etmiş bayanlar için eşin ölüm belgesi,
   • Sağlık sorunları nedeni ile çalışamayan kişiler için çalışamaz belgesinin olması gerekir.
   • İBB kartı alacak kişilerin hane halkının kimlik belgesi örnekleri gerekir.
   • Her hangi bir sigortalı işte çalışmayan kişilerin sigortalı olmadıklarına dair belge alması gerekir.

   İBB Sosyal Yardım Kartı Kimlere Verilir?

   • İBB sosyal yardım kartı, eşi vefat etmiş olan bayanlara,
   • Herhangi bir gelir ve maaşı bulunmayanlara,
   • Hane halkından biri sigortalı bir işte çalışıyorsa ve gelir hane halkına yetmeyecek durumda ise bu ailelere kart desteği sunulur.
   • Kişilerde yaşanan sağlık sorunları, çalışmalarına engel ise kart başvurusunda bulunabilirler.
   • Sosyal yardım kartına başvurulan süre itibari ile kişi üzerine taşınır yada taşınmaz mal varlığının olmaması şartı aranmaktadır.

   Bu şartları taşıyan kimselerin onayını belediye verecektir. Elbette ilk etapta başvuru yapan kişiler hakkında gerekli araştırmalar ve incelemeler yapılır. Burada kişilerin yoksulluk durumları ortaya çıktığında kartı alabilirler.

   İBB Sosyal Yardım Kartı Limit Sorgulama

   İBB sosyal yardım kartı için online yada e-devlet üzerinden limit sorgulama işlemi yapılmamaktadır. Ancak anlaşmalı marketlerden yapacağınız alışverişlerde, kasiyerden yardım alarak kart bakiyesini öğrenebilirsiniz.

   İBB Sosyal Yardım Kartı Ne Zaman Yüklenecek 2021

   Eğer kart başvurusunda bulunmuşsanız ilk olarak şartlarınıza bakılır. Belgeler tamamlanınca bir takım araştırmalar yapılır. Bu araştırmalar ise ihtiyaç sahiplerine doğru şekilde ulaşmak için ve asılsız başvuruları tespit etmek içindir.

   İBB sosyal yardım kartı ne zaman yüklenecek 2021 sorusunun cevabına bakacak olursak, ilk olarak kişi denetimleri yapılır ve daha sonra kart ihtiyaç sahiplerine teslim edilir. Bu süre 6- 7 ay sürebilir.

   İBB Sosyal Yardım Kartı Kapatıldı

   İBB sosyal yardım kartı kapatıldı, gibi sorunlar ile karşı karşıya kalınıyorsa bunun sebebi hakkınızda yapılan araştırmadır. Yetkililer tarafından her yıl düzenli aralıklarla kart sahipleri hakkında gelir araştırması yapılır.

   Bu süre içinde de kart geçici olarak kapatılabilir. Yine gelir durumunda yükselme görülen kişilerin kartları da kapatılabilir. Fakat ihtiyaç sahiplerinin gelir durumu düşmüş ise kart limitleri yükseltilerek ihtiyaç sahiplerine tekrar teslim edilir.

   İBB Sosyal Yardım Kartı Hangi Marketlerde Geçerli?

   İBB sosyal yardım kartı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile anlaşması bulunan, ayrıca yardım kartını okuyabilecek bir POST cihazına sahip olan marketlerde geçerlidir. İBB sosyal yardım kartı nerelerde geçerli? gelin hep birlikte bakalım;

   • ŞOK,
   • Çağrı,
   • Ucz,
   • KİM,
   • Migros,
   • Carrefour,
   • Onur Market,
   • Rammer,
   • Happy Center Mağazaları şeklinde listelenir. Bu marketlerden kart limiti miktarınca alışveriş yapmak mümkündür.
   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.