İzmir Süt Kuzusu Başvurusu Nasıl Yapılır?

   29.06.2021
   10.931
   İzmir Süt Kuzusu Başvurusu Nasıl Yapılır?

   İzmir süt kuzusu başvurusu nasıl yapılır? Başvuru şartları nelerdir? İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından 5 yaş altı çocuklara ulaştırılan süt kuzusu projesi, Türkiye’nin  en önemli sosyal sorululuk projelerinden biri olmuş ve ülkemizde örnek teşkil etmiştir. 2021 yılında da üretici kooperatiflerinden alınan sütlerin, İzmir de ikamet eden 1-5 yaş arası miniklere dağıtımı devam etmektedir.

   İzmir süt kuzusu projesinin amacı, 5 yaş altı çocukların süt içmesini sağlamanın yanı sıra, süt üreticilerine de destek olmaktır. İlk olarak İzmir de başlatılan bu proje diğer şehirlere örnek olmuş ve ailelerin evlerine kadar götürülen süt dağıtımları bir çok ilde başlamıştır. Süt kuzusu projesi evinde 5 yaş altı çocuğu bulunan, İzmir de ikamet eden ihtiyaç sahibi her ailenin başvurusuna açıktır.

   Süt Kuzusu Nedir?

   İzmir Büyükşehir Belediyesi, üretici kooperatiflerinden satın aldığı sütleri ilk olarak 2005 yılında 240 okulda 210 bin öğrenciye ulaştırmıştı. Ülkemizde örnek alınan bu proje ile devlet 2012 yılında tüm okullarda süt dağıtımına başladı.

   Süt dağıtımını daha da genişleten İzmir Büyükşehir Belediyesi, bu kez evinde 1-5 yaş arası çocuğu olan dar gelirli aileleri düşünerek süt kuzusu projesini hayata geçirdi.

   İzmir de ikamet eden ve başvurusunu yapan ihtiyaç sahibi ailelerin 5 yaşından küçük çocuklarına, ayda 8 litre süt ulaştırılmaktadır. ”Süt her çocuğun hakkıdır” ilkesi ile her gün yola çıkan 62 ekip tarafından İzmir de dağıtımı yapılan sütler, miniklerin beslenmesine ve gelişmesine katkı sağlamaktadır.

   İzmir Süt Kuzusu Başvurusu Nasıl Yapılır?

   Süt kuzusu başvurusu için farklı yöntemler mevcuttur. Başvuru için 1-5 yaş arası çocuğunuz olması ve İzmir de yaşıyor olmak yeterlidir. Sizden istenen belgelerle birlikte Sosyal Hizmetler Şube Müdürlüğü Süt Kuzusu Birimine yada mahalle muhtarlığına başvurularınızı yapabilirsiniz.

   Süt Kuzusu Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

   • Başvuru dilekçesi,
   • Anne, baba ve süt kuzusundan süt alacak olan çocukların kimlik fotokopileri,

   Boşanma Halinde;

   • Boşanma Mahkeme Kararı (Çocuğun velayetinin başvuru yapan ebeveynde olduğunu gösterir belge)

   Resmi Nikah Olmadığı Durumlarda;

   • Nüfus Müdürlüğünden alınacak nüfus kayıt örneği (Çocuk Tanıma ibaresinin yer aldığı belge.)

   Süt Kuzusu Başvuru Dilekçe Örneği

   Süt kuzusu başvuru dilekçesini muhtarlıktan temin edebilirsiniz. Sizden istenen diğer evraklarla birlikte süt kuzusu birimine başvurunuzu yapabilirsiniz.

   Süt Kuzusu Dilekçe Örneği

   Süt Kuzusu Başvurusu Nereye Yapılır?

   Süt Kuzusu Birimi

   Sosyal Hizmetler Şube Müdürlüğü
   1. Laleli Mahallesi Menderes Caddesi No:418 Gürçeşme Zübeyde Hanım Huzurevi Buca – İzmir
   2. Milli Kütüphane Cad. No:41/A Z47 (Katlı otopark altı) Konak/İZMİR
   Telefon: 293 45 97 Faks: 293 11 31

   Süt Kuzusu Başvurusu Muhtarlık

   İzmir Büyükşehir Belediyesi süt kuzusu başvuruları bağlı bulunulan mahalle muhtarlığı üzerinden yapılabilmektedir. Süt kuzusu başvuru dilekçesini doldurup muhtarlığa teslim ederek başvuru yapabilirsiniz.

   Ancak muhtarlık üzerinden yapılan süt kuzusu başvuru süreci bazen uzayabiliyor. Daha kısa sürede sonuç almak için süt kuzusu birimine gerekli belgeler ile bizzat başvuru yapmanızı tavsiye ediyoruz.

   Süt kuzusu başvurusu online olarak yapılmamaktadır. Yani internet ve e-devlet üzerinden başvurular kabul edilmemektedir.

   Süt Kuzusu Başvuru Sorgulama

   Süt kuzusu başvuru sorgulama işlemini Hemşehri İletişim Merkezi (HİM) ile irtibata geçerek gerçekleştirebilirsiniz. İzmir Büyükşehir Belediyesi giriş katında bulunan Hemşehri İletişim Merkezine şahsen başvuruda bulunabileceğiniz gibi 444 40 35 nolu telefonu arayarak yada him.izmir.bel.tr web adresi üzerinden online başvuru sorgulama işlemi yapabilirsiniz.

   Süt Kuzusu İzmir İletişim

   Sosyal Hizmetler Şube Müdürlüğü
   1. Laleli Mahallesi Menderes Caddesi No:418 Gürçeşme Zübeyde Hanım Huzurevi Buca – İzmir
   2. Milli Kütüphane Cad. No:41/A Z47 (Katlı otopark altı) Konak/İZMİR

   Telefon: 293 45 97

   Fax: 293 11 31

   Ayrıca Hemşehri İletişim Merkezi ile de süt kuzusu projesi için yetkililere ulaşabilirsiniz.

   Tel:444 40 35

   İzmir Süt Kuzusu Dağıtım Günleri 2021

   Süt kuzusu ekipleri kent genelinde haftanın beş günü mesai saatleri içerisinde süt dağıtımı yapmaktadır. Ekipler tarafından hafta içi saat beşe kadar sütünüz adresinize teslim edilir.

   Evde bulunulmaması durumunda, ay içerisinde evinize yapılan ikinci ziyarette, daha önce teslim alınmayan sütler sizlere ulaştırılmaktadır.

   Süt Kuzusu Kaç Yaşında Başlar?

   Okul öncesi çocuğu olan bir çok aile, süt kuzusu kaç yaşa kadar verilir? sorusunu merak ediyor. Süt kuzusu 12 aylık çocuğu olan ailelere verilmeye başlıyor ve 5 yaşına kadar verilmeye devam ediyor.

   Bunun yanı sıra 2012 yılından bu yana tüm şehirlerde okul çağındaki çocuklara okullarda süt dağıtımı yapılıyor.

   İstanbul Büyükşehir Belediyesi süt projesi detaylı bilgi için; İBB Halk Süt Başvurusu Nasıl Yapılır? inceleyebilirsiniz.

   Süt Kuzusu Kaç Yaşında Kesilir?

   Çocuğunuz 5 yaşını doldurduğunda süt kuzusu yardımı kesilir. Eğer hane içinde 1-5 yaş arası başka bir çocuğunuz varsa, başvuru yaparak süt kuzusu yardımından faydalanabilirsiniz.

   İzmir Süt Kuzusu Adres Değişikliği

   Adres değişikliği halinde, Nüfus Müdürlüğünden adres değişikliği yapıldıktan sonra yeni adresin Sosyal Hizmetler Şube Müdürlüğü aranarak bildirilmesi gerekmektedir. Gerekli bilgiyi verdikten sonra sütünüzün yeni adrese teslim edilmesini sağlayabilirsiniz.

   Ayrıca sütünüzü başka bir adrese yönlendirmek istiyorsanız, dilekçe ile Milli Kütüphane cad. No:41/A Z47 Katlı Otopark Altı – KONAK adresinde bulunan danışma birimine başvuru yaparak süt yardımlarınızın farklı bir adrese teslim edilmesini sağlayabilirsiniz.

   İzmir Süt Kuzusu Hangi İlçelerde Var?

   Süt kuzusu projesi kapsamında Balçova, Bayraklı, Bornova, Buca, Çiğli, Gaziemir, Güzelbahçe, Karşıyaka, Karabağlar, Konak, Narlıdere ilçelerinin tamamına ve Torbalı, Menderes, Urla, Seferihisar, Kemalpaşa, Menemen, Foça, Aliağa ilçelerinin 96 merkez mahallesinde dağıtım yapılmaktadır.

   Süt Kuzusu Neden Gelmiyor?

   Son dönemde tüm dünyada yaşanan salgın nedeniyle süt dağıtımlarında aksamalar görülmüştür. Bunun üzerine süt gelmedi sorunu projeden  faydalanan ailelerin şikayetlerine sebep olmuştur. Korona virüsün yarattığı aksaklıkların yanı sıra 2020 yılının son aylarında yapılan yeni ihaleler nedeniyle 2021 yılının ilk aylarında süt dağıtımına ara verilmiştir. Fakat bu süreçte teslim edilmeyen sütler dağıtıma başladıktan sonra ailelere 2 aylık yani 16 litre olarak ulaştırılmıştır.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.