Kara Liste Nedir? Kara Listeden Nasıl Çıkılır?

23.05.2020
579
Kara Liste Nedir? Kara Listeden Nasıl Çıkılır?

Kara Liste Nedir? Kara Listeden Nasıl Çıkılır? Kişilerin bankalarla olan tüm ilişkileri kayıt altına alınmakta ve kredi kartı ödemeleri, kredi çekme gibi işlemleri  kredi puanı oluşturmaktadır. Kredi ödemeleri düzenli yapılamadığı takdirde ”kara liste” diye bilinen listeye girme durumu söz konusu olmakta. Peki, nedir bu kara liste, kara listeye neden girilir? işte tüm detaylar…

Kara Liste Nedir?

Kara liste, kredi ve kredi kartı borçlarının, çek, senet işlemleri gibi bankayla olan tüm bireysel işlemlerin Kredi Kayıt Bürosu tarafından kayıt altına alındığı sistemdir. Bankaya olan kredi borcunun  planlanan şekilde düzenli ödenmemesi, ödemenin geciktirilmesi durumunda, kişilerin  kredi notu düşer ve kredi  sicili zarar görür.

Bunun sonucunda kişiler kara listeye alınır. Kredi ödemeleri 3 ay üst üste ödenmez  ise ve borç avukatlık olup yasal işlem başlatılırsa,  kara listeye alındığınızı düşünmelisiniz. Kara listeye giren kişi için yasal süreç başlatılması durumunda, maaşının belli bir kısmına yada üzerine kayıtlı gayrimenkul, araç gibi mallar için haciz işlemi başlatılabilir.

Kara Listeden Nasıl Çıkılır?

Kara listeden çıkmak için öncelikle icralık dosyanızı ödemeli, ardından borcu yoktur kağıdı almanız gerekir. Borcu kapatıp icralık dosyanızı temizlemeniz durumunda 5 yıl sonra bankalar tarafından kara listeden çıkarılırsınız. Borcun geri ödemesi yapılamaması durumunda kara liste zaman aşımı için geçmesi gereken süre ise 10 yıldır.

 

Kara Liste Sorgulama

Kullanılan kredilerin ödeme tarihinde ödenmemesi, kredi kartı ödemelerinin geciktirilmesi ya da uzun süre ödeme yapılmaması gibi durumlar müşteri için olumsuz bir durumdur. Bu durumda kara listeye alınan kişiler, kara liste sorgulama işlemlerinin nasıl yapıldığını merak ediyorlar. Kara liste nasıl sorgulanır?

 • Kara liste sorgulama e-devlet sistemi üzerinden yapabilirsiniz.
 • Bankalar aracılığıyla sorgulama yapabilirsiniz.
 • Findex raporunuzu bankalar aracılığı ile alarak da kara liste durumunuz hakkında bilgi alabilirsiniz.
 • Findex.com adresinden sorgulama yapabilirsiniz.
 • SMS ile kara liste sorgulama yapabilirsiniz.

Kara Liste Sorgulama e-devlet

Banka kara liste sorgulama e-devlet, bankalarla ilgili gecikmeli ödemelerinizden dolayı banka tarafından kara listeye alınma durumu söz konusudur. Kara listede olup olmadığınızı anlamak için e-devlet sisteminden kredi notuna bakabilirsiniz. Kredi notunuz 1 ile 700 arasında ise en riskli gruptasınız demektir.

E-devlet üzerinden TC kimlik numaranız ve e-devlet şifrenizle sisteme giriş yaparak kara liste durumunuzu sorgulayabilirsiniz. Şifreniz yoksa PTT şubesine giderek alabilirsiniz. E-devlete TC ve şifrenizle giriş yaptıktan sonra, ‘Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi Raporu Başvurusu’ bölümüne giriş yaparak durumları hakkında bilgi alabilmektedir.

Merkez Bankası Kara Liste Sildirme

Bankalara yapmış olduğunuz gecikmeli ödemelerden dolayı hacizlik olmanız durumunda bankalar tarafından kara listeye alınırsınız. Kara Listeden çıkmak için icralık durumunuzu ortadan kaldırmanız ve üzerinden 5 yıl geçmesi gerekir. Ancak 5 yıllık süreyi beklemeden de kara listeden kurtulabilirsiniz. Bunun için öncelikle icralık dosyanızı temizlemeniz gerekmektedir.

İcralık dosyanızı ödedikten sonra, kurumdan borcu yoktur yazısı alarak banka ve icra müdürlüklerine bu yazıyı ulaştırınız. Bu işlemlerden kısa süre sonra kara listeden düşersiniz. Merkez bankası kara liste sildirme durumunda merkez bankasına dilekçe yazarak kara listeden düşürülme talebi yapabilirsiniz. Ödeme belgeleri ve dilekçenizle başvurmanız durumunda 45-90 gün arasında sonuç alabilir ve kara listeden çıkarılırsınız.

Kara Liste Sicil Affı Çıktı mı?

Bazı dönemlerde hükumet, kara listeye alınmış vatandaşların isimlerinin listeden silinmesi için af çıkarmaktadır. Bu dönemlerde borcun ödenmesi durumunda 5 yıl beklemeye gerek kalmadan isminizi kara listeden sildirebilirsiniz.

2020 yılında korona virüs ile mücadele kapsamında devlet bazı kanunlarda değişikliğin önünü açmak için meclise teklifte bulunmuştur. 2020 yılı torba yasa ile geçmiş dönemlerde bankalara borcu sebebiyle kara listeye girip kredi alamayan kişiler kara listeden çıkarılacak ve sicili temizlenecektir.

Kara liste sicil affı ile kişi ve firmaların kara listeden çıkarılıp, sicili temizlenerek, kredi kullanabilmeleri öngörülmüştür.

 

Kara Listeye Kredi Veren Bankalar 2020

Sicili bozuk olanlara borç transferi adı altında bazı bankalar kredi vermektedir. Kamu bankalarından biri olan Ziraat Bankası da bu bankalardan biridir. Son zamanlarda çıkarılan sicil affı ile kara listede olan memur, emekli, çiftçi, esnaf ve özel sektörde çalışan sicili bozuk vatandaşlar;

 • Ziraat Bankası
 • Odeabank
 • Aktifbank
 • Burganbank
 • Fibabank
 • Alternatifbank

Acil nakit ihtiyaçlarında sicili bozuk olanlara bazı bankalar ipotek karşılığında otuz altı aya varan vade imkanıyla kredi vermektedir. Yukarıda belirttiğimiz  bankalara internet bankacılığı üzerinden de erişim sağlayıp başvuruda bulunabilirsiniz.

Kredi Notu Öğrenme

Kredi notu, kişilerin bankalarla olan münasebetini, ödemelerini ne derece düzenli yaptıklarını gösteren puanlama sistemidir. Kredili işlemlerinizi ne kadar düzenli yaparsanız kredi notunuz o kadar yüksek olur. Gecikmeli yapılan ödemeler müşterilerin kredi  notunu düşürmektedir. Bankalardan yapılan kredi taleplerinde müşterinin kredi notunu bakılarak onay işlemi yapılmaktadır.

Kredi notu öğrenme için Findeks.com adresinden her zaman bilgi alabilirsiniz.

Bankalardan da kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Ayrıca E-devlet sistemi üzerinden de kredi notu sorgulaması yaparak bilgi almanız mümkündür.

KKB Sorgulama

KKB yani Kredi Kayıt Bürosu, Halk Bankası, Ziraat Bankası, Vakıf Bankası, İş Bankası, Garanti Bankası, Şekerbank, Denizbank, Akbank ve Yapı Kredi bankaları tarafından kurulan kredi bürosudur. Kurumun amaçlarından biri tüm banka müşterilerinin işlemlerini takip ederek kredi notu oluşturmak ve finansal kurumlarla müşterinin durumunu paylaşmaktır. Bankaların müşterilerin KKB Sorgulama için baş vurdukları kurumdur.

E-devletten Kredi Çekilir Mi?

Bazı sebeplerden dolayı nakit ihtiyacının ortaya çıkmasıyla insanlar bankalardan kredi talep etmektedir. Kredinin olumlu sonuçlanması için kredi notunun düşük olmaması gerekir. Kredi notunu ne kadar olduğunu öğrenmenin yollarından biri de E-devlet sistemi üzerinden bilgi almaktır. Kredi başvurusu yapmadan önce e- devlete giriş yaparak kredi notunuzun durumunu öğrenebilirsiniz. Kredi notunuzu yükseltmek için gerekli hazırlıkları yaptıktan sonra bankalara kredi başvurusu yapabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.