Kaymakamlık Destek Kredisi Nasıl Alınır? (15.000 TL Yardım)

   17.05.2020
   1.472
   Kaymakamlık Destek Kredisi Nasıl Alınır? (15.000 TL Yardım)

   Kaymakamlık destek kredisi nasıl alınır? Devlet tarafından sağlanan, bayanlara, ev hanımlarına ve girişimcilere faizsiz kredi ile iş kurma desteği devam etmektedir. Verilen kredilerin geri ödemesiz bağışlama destekleri belirli koşullar ile verilirken Kaymakamlık 15 bin lira faizsiz iş yeri açma kredisi sağlıyor. Ancak ev hanımları için verilen destek diğer kriterlere göre hem daha farklı hem de desteği Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı sağlıyor.

   Günümüzde kaymakamlıkların ev hanımlarına, bayanlara ve girişimcilere destek kredisi vermesi her zaman gündemde olan bir konudur. Devlet kurumlarının hiçbiri destek programı dışında kredi vermemektedir. Kaymakamlık destek kredisi, Toplumsal Hizmetler Müdürlüğünce yapılan bir yardım türüdür. Maddi desteğe ihtiyacı olan kişiler Kaymakamlığa başvuruda bulunabilir. Ancak iki iş gören kefil getirmek şartı ile 15 bin liraya kadar iş yeri açma kredisi kişinin ikamet ettiği kaymakamlık tarafından sağlanmaktadır.

   Kaymakamlık Faizsiz İş yeri Açma Kredisi Nasıl Alınır?

   Başvuru yapacak kişilerin Toplumsal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı aracılığı ile dosya açması gerekmektedir. Ardından açılan dosya ile Kaymakamlık İş yeri Açma Kredisi talebinde bulunabilirsiniz. Ayrıca başvuru yapacak kişinin sertifika türü onaylı belgeleri var ise, bu belgeleri başvurusu esnasında belirtmelidir.

   Kaymakamlık destek kredisi için başvuru yapacak kişiler açacakları iş yeri hakkında bir proje hazırlamalıdır. Bu proje de satın alacağı malzemeleri listelemesi ve 3 ayrı firmadan fiyat teklifi alarak, dosya içerisinde gerekli bilgileri yazarak hazırlaması gerekmektedir. Devlet tarafından verilen faizsiz iş yeri açma kredisi de zaman zaman devam etmektedir. Düşük faiz oranları ile bankalara başvuruda bulunabilirsiniz.

   Kaymakamlık tarafından verilen destek kredisi Bakanlık onayınca 15.000 TL iş yeri açma kredi imkanı sağlamaktadır. Bu durumu göz önüne alırsak kişinin açacağı iş yeri maliyeti 15.000 TL’ yi geçmemelidir. Kaymakamlık destek kredisi için başvuracak kişilerin evrak ve belgeleri eksiksiz bir şekilde tamamlaması gerekmektedir. Gerekli evrakları kaymakamlık kredi başvurusu Toplumsal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıf Genel Müdürlüğüne arz edilir ve kısa süre içerisinde evraklar incelenerek araştırmalar yapılır.

   Girişimcilerin evrakları Toplumsal Dayanışma ve Yardımlaşma Genel Müdürlüğüne gönderilmektedir. Genel Müdürlük tarafınca kredi için başvuran kişinin projesi incelenip, uygun görülmesi durumunda kredi desteği sağlanacaktır. Projesi uygun bulunan kişinin iş yeri açmak istediği dükkan kiralanarak Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafınca iş yerine gerekli malzemelerin alımı için 15.000 TL kaymakamlık iş yeri açma kredi desteği verilecektir.

    

   Kaymakamlık Destek Kredisi Şartları Nelerdir?

   • Destek kredisi için kişinin 18 yaşını tamamlamış olması,
   • Başvuru yapan kişinin daha önce bu projeden faydalanmamış olması,
   • Kişinin projesini hazırlaması, başvuru dilekçesi doldurması ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına teslim etmesi,
   • İş yeri açacak kişinin işiyle ilgili sahip olduğu belge ve sertifikaları sunması,
   • Kaymakam destekli kredi için 2 kamu memurunu getirerek kefil göstermesi,

   Kaymakamlık Destek Kredisi Başvuru İçin Gerekli Evraklar

   • 1 adet kimlik fotokopisi,
   • Kredi başvuru dilekçesi,
   • İş yeri için hazırlanan proje,
   • 3 farklı firmadan alınan ücret bilgisi,
   • Kefillerin kredi için verdiği onay belgesi,

   Kaymakamlık Faizsiz İş Kurma Destek Kredisi Sağlıyor Mu?

   Kaymakamlık tarafından yapılan destek kredisini sağlayan Toplumsal Yardımlaşma ve Dayanışma Genel Müdürlüğü tarafınca verilen destek kredilerine öncülük etmektedir. Toplumsal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’ nın sağlamış olduğu destek kredisini Devlet Kaymakamlık Kredisi olarak adlandırmıştır.

   Destek Kredisi Veren Bankalar Hangileridir?

   • Akbank
   • Halk Bankası
   • Ziraat Bankası
   • İş Bankası
   • TEB
   • Vakıf Bank

   Kaymakamlık Destek Kredisi Geri Ödeme Planı

   Kaymakamlık destek kredisi 15.000 liraya kadar kişilerin iş yeri açabilmesi için verilmektedir. Verilen faizsiz destek kredisi 1 yıl boyunca geri ödemesizdir. 12 ay sonunda ödenmeye başlanır ve devlet kişinin ödemede zorlanmaması için 15.000 lirayı 48 ay’ a bölerek girişimciye destek sağlamaktadır. 15.000 lira destek kredisi çeken kişiler 48 ay (4 yıl) 312,5 TL ödeme yapacaktır.

   İş yeri açmak isteyen kişilere KOSGEB tarafından 2020 yılı girişimleri desteklemeye devam ediyor. Ayrıca kaymakamlıklar tarafından verilen destek kredisi her kaymakamlıktan alınamaz. Toplumsal Yardımlaşma Vakıflarına ait bütçe ve düzenlemeler ile teşvik kredisi sağlanmaktadır. İkamet ettiğiniz ilde bulunan kaymakamlıktan destek kredisi hakkında gerekli bilgileri öğrenebilirsiniz. 2020 yılında verilmeye devam eden destek kredisinden sizler de faydalanabilirsiniz.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.