Kaymakamlık Yardımı Nasıl Alınır? Muhtaç Aileye 500-800 TL Yardım

19.12.2020
4.795
Kaymakamlık Yardımı Nasıl Alınır? Muhtaç Aileye 500-800 TL Yardım

Kaymakamlık yardımı nasıl alınır? Muhtaç aileye 500-800 TL yardım müjdesi… Tüm dünyada yaşanan salgın nedeniyle devlet kaymakamlıklara yeni talimatlar vermeye devam ediyor.  Maddi imkansızlıkları ile ailesini geçindiremeyen, zorunlu ihtiyaçlarını karşılayamayan ve çocuğunu okutmak da güçlük çeken aileler için kaymakamlıkların 500 – 800 TL arası maddi yardım paketleri hazırladıkları bildirildi. Bu habere göre çocuğu anaokulunda olanlara 500 TL,  ilköğretim öğrencilerine 750 TL, lise öğrencilerine 800 TL ve üniversite öğrencilerine ise 900 TL’ ye varan yardımlar yapılacağı açıklandı. Çocuğu okul çağında olan, maddi durumunu belgeleyip başvuruda bulunan tüm vatandaşlara kaymakamlıklar aracılığıyla para yardımı sağlanacağı açıklandı.

Kaymakamlık Yardımı Nasıl Alınır?

Sosyal devlet anlayışı çerçevesinde pandemi döneminde, maddi imkansızlıklar yaşayan vatandaşlara kaymakamlıklar aracılığıyla kira, yakacak, sağlık, evde bakım maaşı gibi yardımlar yapılmaktadır. Tüm bu yardımlara ek olarak çocuğu okul öncesi, ilköğretim, lise ve üniversite okuyan çocuklu ailelere maddi yardımlar yapılacak. Devlet tarafından yapılan bu yardımlara Türkiye’ de her ilden her okuldan yardıma ihtiyacı olan veliler başvuru yapabilecekler.

Kaymakamlık para yardımına ihtiyaç duyan vatandaşlar ikamet ettikleri bölgedeki kaymakamlığa, maddi durumlarını belgeleyerek kimlik kartları ile başvuru yapabilirler. Yetkililer tarafından yapılan değerlendirme sonucunda, ihtiyaç sahibi ailelere  ödemeler PTT ve Ziraat Bankası üzerinden her ay düzenli olarak yapılacaktır. Başvuru için aynı zamanda Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlüğü’den gerekli tüm evrakları temin edebilir, Sosyal Yardımlaşma bürolarından başvurunuzu yapabilirsiniz. Kaymakamlık bünyesinde maddi sıkıntı yaşayan vatandaşlar için birçok farklı sosyal yardım programları bulunuyor.

Kaymakamlıktan Alınan Yardımlar Nelerdir?

Maddi sıkıntı yaşayan vatandaşlara başvuruda bulunmaları halinde kaymakamlık tarafından yapılan sosyal yardımları şöyle sıralayabiliriz;

 • Eğitim yardımları,
 • Yakacak (kömür) yardımı,
 • Gıda yardımı,
 • Barınma yardımı,
 • Giyim yardımı,
 • Sosyal yardımlaşma para yardımı,
 • Afet destek yardımları,
 • Yaşlılık aylığı,
 • Engelli ve engelli yakını aylığı, gibi yardımlar kaymakamlıktan yapılan yardımlar arasındadır.

Kaymakamlıktan Yardım Alma Şartları Nelerdir? 

Kaymakamlıktan yardım almak isteyen ailelerin gelirinin olmadığını gösteren bir belge ile kaymakamlığa gitmesi gerekmektedir. Maddi anlamda sıkıntı çeken ve geliri olmayan aileler başvuru sağlamaktadır. Peki, Kaymakamlık Maddi Yardımı Kimler Alabilir?

 • Kronik hastalığı olan ve bu sebeple çalışamayan vatandaşlar
 • Ağır engelli olan vatandaşlar
 • İşsizlik ödeneğini alamayan vatandaşlar
 • İşinden atılan ve bu sebeple işsiz olan vatandaşlar
 • Evinden çıkamayan vatandaşlar
 • Sigortalı olarak herhangi bir yerde çalışmayan vatandaşlar
 • Üzerine herhangi bir gayrimenkul olmaması durumu
 • Hane içerisine gelir girmemesi durumu

Kaymakamlıktan yardım almak isteyen kişiler belirli zamanlar içerisinde başvuru yapması gerekmektedir. Ayrıca muhtaç ve kaymakamlık yardımından faydalanan kişiler için bayramlarda gıda kolisi ya da et ürünleri gönderilmektedir. Başvuruda bulunacak kişilerin üzerlerinde mal varlığı olup olmaması yetkili kişiler tarafından incelenmektedir. Tüm koşulları sağlayan kişiler kaymakamlıktan maddi destek alabilir.

E- Devlet üzerinden Kaymakamlık Maddi Yardımı için sorgulama yaptırabilirsiniz. Sorgu için başvuru tarihi, başvuru yapacak kişinin adı, ödeme durumu, ödeme miktarı ve yardım hakkında gerekli bilgiler yer almaktadır. Bu uygulama aracılığı ile Kaymakamlığa gitmeden başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Kaymakamlık Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kaymakamlık sosyal yardımdan faydalanmak isteyenler yaşadıkları il ve ilçe kaymakamlığına giderek istenen evrakları doldurması ve teslim etmesi gerekmektedir. Başvuru yapacak olan vatandaşların başka hiç bir sosyal yardım almıyor ve sigortalı bir işte çalışmıyor olması gerekmektedir. Yapılan başvurular 15 gün içerisinde yetkilerin incelemesi sonucunda olumlu veya olumsuz şekilde sonuçlanmaktadır. Başvurunun onaylanması durumunda yapılan maddi destekler vatandaşlara PTT yada Ziraat Bankası aracılığıyla iletilmektedir. Kaymakamlık sosyal yardım başvurularını evinizden çıkmadan internet ortamında e- devlet üzerinden, açık kapı programı üzerinden de yapabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.