KOSGEB Destekli İşyeri Açma Kredisi Nasıl Alınır

   17.12.2020
   1.443
   KOSGEB Destekli İşyeri Açma Kredisi Nasıl Alınır

   KOSGEB destekli işyeri açma kredisi nasıl alınır? Uzun yıllardır küçük ve orta çaplı işletmeler için can suyu olan KOSGEB 2021 yılında da girişimcilere destek vermeye devam ediyor. KOSGEB 2021 yılında, 50 bin ile 60 bin lira arasında hibe desteği vermeyi hedeflemektedir. 18 yaşını doldurmuş herkes KOSGEB’in verdiği bu iş yeri açma desteğinden faydalanabilir. Girişimcilere faizsiz kredi desteği ile hibe destekleri de sağlanacaktır.

   Buna ek olarak bazı özel bankalardan ve Ziraat bankasında da düşük faizli krediler alabilirsiniz. Bu bağlamda Halk bankasından Akbank’tan 12 ay geri ödemesiz krediler alabilirsiniz. Kredi ödemelerini ise 48 ay ve 120 ay gibi sürelerde vade ile geri ödemeniz sağlanacaktır. KOSGEB iş yeri açma desteği, sadece sıfırdan bir iş yeri açmak için değil, mevcut iş yerinizi büyütmek için de destek sağlamaktadır.

   KOSGEB Destekli İşyeri Açma Kredisi Nasıl Alınır?

   Daha önceki yıllarda iş yeri açma desteği için KOSGEB 50 bin liralık bir kredi sağlarken, 2021 yılında bu oran 60 bin liraya çıkarılmıştır. Verilen kredi oranları elbette sektörden sektöre göre de değişiklik göstermektedir. Eğer imalata dayalı bir sektör için kredi desteği almayı düşünüyorsanız size verilecek miktar 370. Bin liraya kadar çıkabiliyor. Girişimcilik destek programı çerçevesinde iki ayrı proje mevcuttur. Bunlardan biri geleneksel girişimcilik programı, bir diğeri ise ileri seviyede destek girişimcilik programıdır.

   Her iki program içinde farklı ücret ödemeleri söz konusudur. Eğer geleneksel destekleme programından faydalanmak isterseniz 60 bin TL gibi bir destek ödemesi alabilirsiniz. İleri girişimcilik destek programı ile de 370 bin ödeme alabilirsiniz. Bu projenize göre değişiklik gösterir. Geleneksel girişimcilik programında iş yeri açmak isterseniz burada devletten 5 bin ile 10 bin TL arasında hibe alabilirsiniz. Burada sağlanan destek gerçek kişiler için 5 bin TL iken sermaye şirketi kurmak isteyen kimseler için 10 bin TL’dir.

   Bu desteklere ek olarak, devletten performans desteği de talep edebilirsiniz. Eğer performans desteği talep edecek olursanız, iş yerini açtıktan 1 ile 12 ay içinde birinci performans dönemi bazında ücret alabilirsiniz. 12 ile 24 ay içinde de 2. performans ödeneğine sahip olabilirsiniz. Birinci performans dönemi için; bu dönemde bir yıllık çalışmanızı 250 gün olarak hesaplayarak, buna ek olarak iş yerinizde bir çalışan çalıştırdığınız takdirde bir yılın sonunda 5. 000 TL ve daha üstü hibe desteği alabilirsiniz. Fakat iş yerinizde 3 ve 5 arası çalışanlara sahip olursanız verilecek hibe miktarı 20 bin TL’ye kadar çıkabilir.

   Tüm bu hibelere ek olarak eğer kadın girişimci, genç girişimci, engelli ya da gazi girişimcilerden biri iseniz, 5 bin TL daha ek hibe alabilirsiniz. Yani en yüksek hibe desteğiniz bir yıl içinde 35. Bin TL’ye kadar çıkacaktır. İkinci performans dönemi hibe desteği için; bu dönemde de ilk dönemde olduğu gibi 20 bin TL hibe desteği almanız mümkün olacaktır. Burada bir yılı geçip 24 aylık bir çalışma dönemine girdiğiniz takdirde, yani 1440 ve üzeri pirim gününü doldurduğunuzda 20 bin TL hibe alabilirsiniz.

   Yine birinci dönemde olduğu gibi genç, engelli, gazi ve kadın girişimcilere 5 bin TL daha hibe primleri yatırılır. Bu sayede toplamda 25 bin TL gibi bir hibe desteğiniz hesabınıza yatmış olacaktır. İki yıllık tanınan süreyi geçip, iş yerinizi hala aktif olarak işletebiliyorsanız, 60 bin TL daha hibeyi hak edersiniz. Eğer iş yerinizde hiçbir personel çalıştırmazsanız sadece 5 bin TL hibeyi hak etmiş olursunuz. Diğer bir yıllık program ve iki yıllık programı aşmayı başarırsanız hibe olarak 15 bin TL hesabınıza yatacaktır. Elbette bunun için 30 yaşını geçmemiş olmanız, kadın, engelli ve gazi gibi unvanlara sahip olmanız gerekmektedir.

   KOSGEB Destekli İş Yeri Açma Kredisi Şartları 2021

   Faizsiz iş yeri açma kredi şartları, sunulan programlara ve girişimcilik eğitimlerine göre farklılık gösterir. Gerekli şartlar ise;

   İş yeri kredisi  veya hibe almak istiyorsanız ilk olarak KOSGEB’in verdiği eğitimlere katılım sağlamanız gerekir.

   Eğitimlere katılıp, belli belgeleri aldıktan sonra iş yerinizi açmanız gerekir. Tüm bu işlemleri tamamladıktan sonra başvurularınızı yapabilirsiniz.

   İş Yeri Kredisi İçin İzlenecek Adımlar

   • İlk olarak kendinize ait sermaye ile iş yerinizi kurmanız gerekir.
   • İş yerinizi açtıktan sonra destek kredisine başvuruda bulunmalısınız. (bu başvuruyu internetten yapmanız gereklidir.)
   • KOSGEB veri tabanına kaydınızı oluşturun,
   • Buradan alacağınız e posta adresi ve şifre ile KBS giriş sistemini tıklayarak, yeni girişimci destek programı kategorisine giriş yapmanız ve buraya başvuruda bulunmanız gerekir.
   • Bu bölümden size bir form verilecektir. Bu formu alıp, işletme giderlerinize ait tüm fatura ve dokümanlar ile ilgili kuruma başvurmanız gerekir.
   • Başvuru sırasında sizlere ilgili kurumunuzdan belli gün verilecektir. Verilen gün hazırladığınız projeyi sunmanız yeterli olur.
   • Proje onay aldıktan sonra, KOBİ beyannamesi dokümanı oluşturmanız gerekir. Oluşturduğunuz KOBİ beyannamesinin çıktısını alarak işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz.
   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.