KOSGEB KOBİ Destekleri 2020

   28.05.2020
   1.404
   KOSGEB KOBİ Destekleri 2020

   KOSGEB’den KOBİ’lere 2020 destek için KOSGEB’de başkanlık görevini yerine getiren Profesör Doktor Cevahir Uzkurt, önümüzdeki yıl da KOBİ’ler için 2 milyar TL yatırım sağlayacaklarını belirtmiştir. Türkiye içerisinde bulunan KOBİ’lere yardım etmeyi ve ticarete girmeye aday olan kişilere destek sağlamayı sürdürdükleri belirlendi.

   Kasım ayı itibari ile KOSGEB’e kayıtlı olan toplamda bir buçuk milyondan fazla KOBİ’nin olduğunu ifade etti. Bu yıl içerisinde de yeni destekler amaçladıklarını ve bunları uygulamaya başladıklarını vatandaşa duyurdu.Cevahir Uzkurt, birkaç destek programlarını düzenlediklerini söyleyerek, cari açığın azaltılmasını ve teknoloji alanındaki girişimlerin arttırılmasını amaçladıklarını söyledi.

   Yeni destek programları ile birlikte daha çok KOBİ’ye destek sağlayacaklarını da ekledi. Bugüne kadar birçok girişimin ortaya çıkmasına yardımcı olduklarını ve küçük KOBİ’lerin gelişmesine katkıda bulunduklarını da ifade etti. KOBİ’ler vasıtası ile yerli olarak üretimin arttırılmasını sağlamak için yeni programları ürettiklerini ifade etti. Son dönem içerisinde bulunan destekler ile birlikte KOBİ’lere toplamda 5 milyon TL destek sağladıklarını söyledi.

   Hem Üretime Hem İhracata Destek

   Ülkemiz, teknoloji üretimini yaymayı KOBİ’ler aracılığı ile sağlamak için yeni programlar yapmıştır. Teknolojik Ürün Yatırım Destek Programı ülkemizde KOBİ’lerin teknoloji üretimi sağlamak için yaşama geçirilmiştir. Bu program ile birlikte Ar-Ge sürecinden geçmiş olan teknolojik ürünler üretilebilecektir. Bunun için yatırım ise 5 milyon TL’ye kadar olacaktır.

   KOBİ’lerin dünya pazarlarında yerini alması için Yurt Dışı Pazar Destek Programı uygulamaya girmiştir. Bu program çerçevesinde kobilere 10 milyon TL destek sağlanacaktır. KOBİ’lerin tasarruflarının arttırılması ve iş birliklerinin de çoğaltılması amaçlanmıştır.

    

   İşletme Sektöründeki ve Bölgesindeki Yerini Görebiliyor

   KOSGEB’in KOBİ’lere başka destek programları da mevcut. KOBİ’lerin üretimlerinin artık dijital ortamda olmasını amaçlayarak İmalat Sanayisinde Dijitalleşme hareketine başlandı. Ayrıca toplamda 258 KOBİ’ye 71.5 milyon TL destek sağladıklarını ve bu destek programları dahilinde her KOBİ için bir üst limitin bulunduğu belirlendi. Her işletme için üst limit 1 milyon TL olarak belirlenmiştir. Bu programın amacı, KOBİ’lerin envanterini genişletmek ve dijital olan iş sürecini çoğaltmaktır.

   Teknolojiye yönelik olan girişimleri çoğaltmak ve Türkiye’nin bu konuda kendisini geliştirmesi için 370 bin TL’ye kadar destek verildiği açıklandı. Teknolojisi çok miktarda bulunan şirketler bu program dahilinde yer alıyorlar.

   Yeni iş kurmayı amaçlayan kişilere hitap eden KOBİ Finansman Destek Programı da uygulamaların içerisinde yer alıyor. E-devlet üzerinden herhangi bir ücret talep etmeden kişiler raporlarını alabiliyorlar. Geçmiş süreç içerisinde ortalama 5600 sayıda işletme bu raporu almış ve Türkiye içerisindeki konumunu görmüştür.

   Akredite KOBİ Danışmanları Yetişecek

   Yakın bir süreç içerisinde işletmecilere rehberlik ve danışmanlık yapacak olan akredite KOBİ danışmanlarını da uygulamaya geçirilecek.

   Toplamda 454.331 KOBİ 6.2 milyar TL değerinde KOSGEB’den destek aldı. Kredi faiz desteği de sağlanarak toplamda 19.9 milyar TL kredi hacmi sağlanmıştır. 2019 yılında ise ortalama 64 bin KOBİ, 2.1 milyar TL destek almıştır. Bu durum sonucunda toplam 34.3 milyon TL destek ile 136.6 milyon TL kredi hacmi sağlanmış oldu.

   Bu dönem içerisinde KOSGEB desteği ile ortalama 7 binden çok işletmenin doğması sağlanmıştır. Bu işletmelerin birçok alanda olduğunu belirtilmiştir. İmalat, perakende, toptan, konaklama, mesleki, yiyecek ve bilimsel alanında işletmeler kurulmuştur.

   Bütçe KOBİ’lerin Projeleri İçin Kullanılacak

   Profesör Doktor Cevahir Uzkurt, kadınların da işletmelerin başında yer almasına önem verdiklerini ifade etti. Bu konu için özellikle çaba gösterdiklerini ve kadınların kendilerinin gelir elde etmesini istedikleri açıklandı. KOSGEB 2019 yılı içerisinde 13.854 kadına girişimcilik desteği doğrultusunda 252 milyon TL katkı sağladı. Önceki yıllar için 50 bin TL olarak belirlenen gazi, şehit yakınları, kadınlar ve gençler için olan destek, 70 bin TL’ye yükseltildi. Katkı sağlarken KOSGEB’in pozitif ayrımcılık yaptığını da ifade etti. Kadınların kendi kazançlarını kazanması için KOSGEB’in kadınlar için özel desteği bulunuyor.

   KOSGEB’in desteklerinin artacağını, kurumun 2019 yılındaki bütün bütçesini girişimler için sağlandığı belirlendi. Bir sonraki yıl için de kurumun aynı düşünceler içerisinde ilerleyeceği de bekleniyor. 2020 yılı için KOSGEB bütçesinde %9.45 yükseliş bulunuyor. Toplamda 1.8 milyar TL bütçe vardır. Ancak KOSGEB, bu bütçenin dışında bazı kurum ve kuruluşlardan aidatlar alır. Bu aidatların da desteği ile ekstra olarak 2 milyar TL KOBİ’lere kaynak sağlayabilecek. KOBİ’lere destek olmak için asla geri adım atmayan KOSGEB, üreten ve yeniliğe açık olan bütün girişimlere destek veriyor.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.