KOSGEB Kredisi Nedir? KOSGEB Kredisi Nasıl Alınır?

23.01.2020
496
KOSGEB Kredisi Nedir? KOSGEB Kredisi Nasıl Alınır?

Ülkemizde yatırımcıyı ve küçük işletmeleri düşünülerek hazırlanan program ve projelerden biri KOSGEB’dir. Pek çok küçük işletmenin ya da yeni açılacak işletmelerin faydalandığı KOSGEB kredisi, faizsiz bir şekilde ödeme imkanı sunar. Bu haliyle hemen herkes KOSGEB kredisinden yararlanmak ister. Fakat bu krediden yararlanmak için ilk olarak KOSGEB kredisi nedir? KOSGEB Kredisi Nasıl Alınır? Kimler başvuru yapabilir? gibi tüm soruların cevabını bilmeniz ve kurallara uygun bir şekilde başvuru yapmanız şarttır.

KOSGEB, 1990 yılında kurulan ve küçük işletmelerin gelişmesi için maddi kaynak sağlayan bir kredi kurumudur. KOSGEB bilim ve sanayi bakanlığına bağlı olarak hareket eder. Küçük ve orta çaplı işletmeler için sadece maddi destek değil, aynı zamanda da yapılacak iş hakkında eğitimler de vermektedir. Bu sayede yapacağınız iş bakımından hem maddi hem de teknik donanımları sağlar.

Elbette KOSGEB kredisinden faydalanmak için bir takım şartları yerine getirmeniz gerekir. Buna ek olarak şehit yakınları ve gaziler için pozitif ayrımcılıklar da yapılmaktadır. KOSGEB için başvuru yapacak kişiler daha önceleri pek çok evrakla uğraşırken, günümüzde e – devlet üzerinden başvurular yapılıp takibi sağlanabiliyor.

KOSGEB Girişimci Desteği

Günümüzde birçok kişinin yararlandığı KOSGEB girişimci kredisi, yeni iş yeri açmak isteyen kimselere sunulur. Burada devlet biraz hibe ve biraz destek sağlayarak, genç girişimcileri destekler. Bu işlemin esas amacı ise, ülkenin kalkınmasına katkı sağlamak, genç girişimcileri desteklemek ve nitelikli çalışan sayısını artırmaktır. Eğer kendi işinizi kurmak istiyorsanız KOSGEB 50 bin ile 100 bin arasında destek sağlamaktadır. Yani toplamda 150 bin TL destek alabilirsiniz. Elbette bunun için yapacağınız iş ve gerekli şartlar değerlendirilir.

 

KOSGEB Kredisine Nasıl Başvurulur?

Genç girişimcilerin  ve mevcuttaki işletmelerini geliştirmek isteyen kişilerin en çok merak ettiği konu KOSGEB kredi başvurusu için gerekli şartlar nelerdir? sorusudur. Şartlara sırası ile bakacak ulursak;

Eğitimler; KOSGEB kredisi ve hibe desteği için ilk etapta girişimcilik eğitimlerinin alınmış olması gerekir. Bu eğitimler kurumun görevlendirdiği kimselerce yapılır. Eğitimin tam saatlerini doldurduktan sonra, eğitimlere katıldığınıza dair sertifika almanız gerekir.

İş yerinin kurulması; burada ilk dikkat edilecek olan nokta şirket ya da iş yeri kurmak için ilk etapta eğitimlere düzenli bir şekilde katılıp, sertifika almanızdır. Daha sonra şirketinizi kurabilirsiniz. Eğer sertifikayı almadan önce şirketinizi kurarsanız, yardımlardan ve hibelerden faydalanamayabilirsiniz. Eğer şirketiniz ortaksa yine KOSGEB kredisi alabilirsiniz. Burada sadece aranan şart şirketin en az %30 hissesine sahip olmanızdır.

Kadınlara sağlanan destek oranı; % 70’tir. Bunun nedeni kadının çalışma hayatındaki rolünü yükseltmek istenmesidir.

Erkek girişimcilere sağlanan destek oranı; erkek girişimcilere sağlanan destek oranı %60’tır. Kadınlara nazaran %10 daha düşük bir miktar verilmektedir.

KOSGEB Kredisi Ne Zaman Alınır?

Öncelikle tüm şartları yerine getirdikten sonra iş yeriniz için yaptığınız tüm harcamaların, giderlerini faturalandırmanız gerekir.

Faturaları detaylı bir şekilde KOSGEB’e gönderdikten hemen sonra krediniz onaylanmış olacaktır. Burada birkaç ay bekleyebilirsiniz.

KOSGEB kredisinden faydalanmak için en önemli şart ise; aldığınız tüm demir baş ürünleri 3 yıl boyunca satamayacak olmanızdır.

KOSGEB Kredisine Kimler Başvurabilir?

  • Her Türk vatandaşı KOSGEB kredisine başvuru yapabilir. Sadece 18 yaşını doldurmuş olmak gerekir.
  • KOSGEB’in verdiği tüm gerekli eğitimlere tabii olmuş ve bu eğitimler sonrası sertifika almayı hak kazanmış kişiler KOSGEB kredisine başvuruda bulunabilir.
  • KOSGEB tarafından düzenlenen genç girişimciler programına katılan, tüm üniversite mezunları bu krediden ve hibelerden faydalanabilir.
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.