Mama Ve Bez Yardımı Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?

   09.04.2020
   1.404
   Mama Ve Bez Yardımı Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?

   Devlet tarafından yapılan yardım ve desteklerden bir tanesi de, dar gelirli aileler için maddi anlamda  pahalı ürünler olan bebek bakım ürünleri üzerinedir. Özellikle mama ve bez yardımı ile pek çok dar gelirli aile bebeklerinin ihtiyaçlarını daha kolay giderebilmektedir. Mama ve bez yardımları Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılmaktadır.

   Bu tür yardımlarda ücretler daha çok annelerin banka hesaplarına yatırılır. Sosyal devletin bir parçası olan bu yardımlar sayesinde dar gelirli aileler doğum sonrasında kendilerini mutsuz ve kimsesiz hissetmezler. Bu sayede bebek bakımları daha kolay bir şekilde gerçekleşmektedir. Mama ve bez yardımı nasıl alınır? Para ne zaman yatar? ve daha aklınıza takılan tüm soruların yanıtını bu yazımızda bulabilirsiniz.

   Mama Ve Bez Yardımı Nasıl Alınır?

   Mama ve bez yardımı belirli bir ücretin altında geliri olan,  yani kişi başı geliri düşük olan ailelere verilmektedir. Bu yardımlar dar gelirli aileye 24 ay boyunca her ay düzenli olarak annenin PTT hesabına yatırılır. Elbette mama ve bez yardımına başvuru yaptığınızda bununla ilgili bir araştırma yapılır. Eğer sonuç olumlu ise, her ay geliri düşük ailelere 239 TL yatar. Mama ve bez yardımı nedir? sorusunun  yanıtı dar gelirli ailelerin maddi yükünü omzundan alma amacı ile doğum yardımının yanı sıra yapılan yardımlardır. Bir bebeğin gideri düşünüldüğünde 239 TL her ay yetecek miktar olarak hesaplanmıştır. Bu yardımdan faydalanmak isteyen ailelerin Türk vatandaşı olması, doğumun 2015 yılından sonra gerçekleşmiş olması ve bebeğin hayatına devam ediyor olması gerekmektedir.

    

   Mama Ve Bez Yardımı Başvurusu

   Aile, çalışma ve sosyal hizmetler bakanlığınca yapılan mama ve bez yardımı bebek doğduğu andan itibaren yapılmaktadır. Mama ve bez yardımı başvurusu yaptığınız takdirde bir takım belgeleri sunmanız gerekir. Başvuru yapılacak merkezler ise;

   • İlçede ya da köyde yaşıyorsanız SGK ilçe merkezlerine başvuru yapabilirsiniz.
   • İlde yaşıyorsanız SGK il merkezlerine başvuru yapmanız yeterli olacaktır.
   • Sosyal yardım dernekleri,
   • Kaymakamlıklara başvuru yapabilirsiniz,
   • Köyde ya da daha kalabalık bir yerleşim yerindeyseniz muhtarlıklara da başvuru yapabilirsiniz.

   Bebek Bez Parası İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

   Mama ve bez yardımı için yukarıda verdiğimiz kurumlara başvuru yapabilirsiniz. Fakat başvuru sırasında sizlerden bir takım evraklar istenebilir. Bebek bez parası için gerekli evraklar hakkında daha önceden bilgi alıp tamamladığınızda vakit kaybı da yaşamamış olursunuz. İşte gerekli evraklar;

   • Anne ya da babanın kimlik kartı,
   • Ailenin gelir kaydı,
   • Bebeğin nüfus cüzdanı ve doğum belgesi,
   • Başvuru formu, bu form başvurduğunuz kurumlar tarafından verilir.

   Tüm bu belgeleri eksiksiz tamamladığınızda gerekli araştırmalar yapılır ve  en kısa sürede olumlu ya da olumsuz dönüş yapılır. Olumlu dönüş yapıldığında ise her ay mama ve bez parası hesabınıza yatırılır.

   Mama Ve Bez Parası Kaç Günde Yatar?

   Bebeğiniz doğduğu andan itibaren bu yardım için başvuruda bulunabilirsiniz. Burada bebeğin doğmuş olması şarttır. Genelde dar gelirli ailelerin en çok merak ettiği soruların başında mama ve bez parası kaç günde yatar? Sorusu gelir. Mama ve bez parası yardımı daha çok başvuru yoğunluğuna göre değişir. Bölgenizde yoğun bir başvuru sorunu varsa, sonuçlar daha geç açıklanabilir. Fakat genel itibari ile bir ay gibi bir sürede belli olur. Bir ay sonra hesabınıza ücret yatmış olur. Yine mama ve bez yardımı almayı hak kazanmışsanız 24 ay boyunca her ay ücret düzenli olarak PTT hesabınıza yatırılır.

    

   Mama Ve Bez Yardımı Sorgulama

   Mama ve bez yardımı için başvuru yaptığınızda sonuçlar cep telefonunuza olumlu ya da olumsuz olarak SMS gelir. Yine mama ve bez yardımı sorgulama için e devlet şifrenizi de kullanabilirsiniz. E devlete giriş yaparak yardımı alıp alamayacağınıza dair bilgilere oldukça kısa sürede ulaşım sağlayabilirsiniz.

   Bez Yardımı Aylık Ne Kadar?

   Günümüzde bez ücretleri oldukça fazladır. Bu gideri karşılayamayacak olan aileler bez yardımı için başvuru yapabilirler. Ailelerin en çok sorduğu sorulardan biri bez yardımı aylık ne kadar? Sorusudur. Aslına bakılırsa bez yardımı tek başına yapılmaz, yani bez ve mama yardımı birlikte yapılır. Bunun ücreti de aylık 239 TL’dir. Bu yardım bebek iki yaşına bastığında kesilir.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.