Mazot Gübre Desteği Nasıl Alınır? Başvuru Şartları Nelerdir?

14.05.2020
539
Mazot Gübre Desteği Nasıl Alınır? Başvuru Şartları Nelerdir?

Mazot gübre desteği nasıl alınır? Başvuru şartları nelerdir? Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından çiftçilerin tarımsal faaliyetlerine destek olarak, tarıma teşvik etmek amacıyla bazı ödemeler yapılmaktadır. Her yıl çiftçilere yapılan bu destekler 2020 yılında da devam etmekte.

Belirli ürünleri yetiştiren çiftçilere devlet Ziraat Bankası aracılığıyla dekar başına hesaplama yaparak mazot ve gübre desteği vererek yardımcı oluyor. Bu yazımızda sizlere mazot gübre destek ödemeleri, başvurusu, mazot gübre desteği ne kadar? 2020 soruları hakkında detaylı bilgiler vereceğiz.

Mazot Gübre Desteği Nasıl Alınır?

Tarım ve Orman Bakanlığınca verilen mazot ve gübre desteği, çiftçilerin ihtiyaçlarını karşılamak ve yıl içerisinde tarım faaliyetlerini ilerletmek amacıyla verilen teşviklerden biridir. Verilen destekler tarım faaliyeti yapılan alanların büyüklüğüne göre değişiklik göstermektedir. Tarımsal desteklemelerden faydalanabilmek için, Çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlı olmanız gerekmektedir. Kaydınız var ise, mazot ve gübre desteği almak için Tarım İl Ve İlçe Müdürlüğüne dilekçe ile başvuruda bulunmak gerekiyor. Başvurunuzun onaylanması durumunda, ödemeler hesabınıza gerçekleştiriliyor. Mazot desteği ise mevcut mazot fiyatının %50’si kadar olmakta.

 

Mazot Ve Gübre Desteği Başvuru Şartları

 • Tarım faaliyeti yapan kişinin çiftçi kayıt sistemine kayıtlı olması gerekir.
 • Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından belirlenen tarihte dilekçe ile başvuruda bulunmak gerekmektedir.
 • Gübre desteğinden faydalanabilmek için, en az 1 dekar tarım arazinizin olması gerekmektedir.
 • 50 dekar ve üzeri arazisi olan çiftçiler toprak analizi yaptırması gereklidir. (eğer toprak analizi yaptırılmaz ise, mazot desteği alınabilir ama gübre desteği alınamaz)
 • Ektiğiniz ürünün coğrafi şartlara uygunluğunun araştırılıp tespit edilmesi gerekmektedir.
 • Bu şartları taşıyan çiftçiler, bağlı bulundukları Tarım il ya da ilçe müdürlüğüne giderek mazot ve gübre desteği başvurusunda bulunabilirler.

2020 Mazot Gübre Desteği Ne Kadar?

2020 mazot gübre desteği ne kadar? diye sorulacak olursa; 2020 yılında devlet tarafından verilen gübre desteği toplam 1.145 TL olarak belirlenmiştir. 20 ilde toplam 553.326 çiftçiye mazot ve gübre desteği verileceği açıklanmıştır. Mazot ve gübre desteği verilirken tarım yapılan arazi dekar başına hesaplanarak ödeme yapılmaktadır.

Tarım ürünlerine göre yapılan mazot ve gübre desteği;

 1. Arpa, buğday, yulaf yetiştiren çiftçilere dekar başına 19 lira mazot, 8 lira gübre,
 2. Çeltik ve pamuk yetiştiren çiftçilere dekar başına 62 lira mazot, 4 lira gübre,
 3. Patates yetiştiren çiftçilere dekar başına 27 lira mazot, 4 lira gübre,
 4. Soya fasulyesi ve ayçiçeği yetiştiren çiftçilere dekar başına 26 lira mazot, 4 lira gübre desteği,
 5. Kanola, soğan, yaş çay, fındık, hem bitkileri yetiştiren çiftçilere dekar başına 17 lira mazot, 4 lira gübre desteği olarak verilmektedir.

Nadasa bırakılan alanlar için sadece mazot desteği verilmektedir.

Mazot, Gübre Desteği Verilmeyen İller

Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından yapılan açıklamaya göre 2020 yılında, mazot ve gübre desteğinin Elazığ ve Malatya hariç 58 ilde 21 Şubat tarihinden itibaren ödeneceğini açıkladı. Hububat desteği için 4 ilde 14.356 kişiye toplam 138 milyon lira, süt desteği için 74 ilde 259.426 kişiye 184 milyon, kırsal kalkınma desteği için, 10 ilde 5 milyon 275 bin lira, lisanslı depoculuk desteği için 19 ilde 12 milyon lira tarımsal destek verileceği açıklandı. Mazot, gübre desteği verilmeyen iller yok demek daha doğru olacaktır. Çünkü ülkemizde her il için mazot, gübre desteği verilmektedir.

 

Mazot, Gübre Desteği 2020 Ne Zaman Verilecek?

Mazot, gübre desteği 2020 ne zaman verilecek? gibi sorular sıkça sorulmaktadır. Mazot gübre desteği almak için gerekli şartları taşıyan ve destek için başvuran çiftçilerin başvurusunun olumlu sonuçlanması halinde Ziraat Bankası tarafından çiftçilere ödemeleri yapılmaktadır. 2020 yılında dekar başına alınacak olan mazot ve gübre desteği ödemelerinin 27 Mart tarihinden itibaren gerçekleştirileceği açıklandı. Üreticiler T.C kimlik numaralarının son hanelerine göre belirlenen günlere göre paralarını alabilecekler.

Ziraat Destek Ödemeleri 2020

Çiftçilere devlet tarafından verilen tarımsal Ziraat destek ödemeleri 2020, her yıl olduğu gibi 2020 yılında da Ziraat Bankası tarafından yapılacaktır. Fındık desteklemesi, yağlı tohumlu bitkiler desteklemesi, Mazot ve gübre desteği ödemeleri çiftçi kartı olan vatandaşların kartlarına yapılacaktır. Çiftçi kartı olmayan vatandaşlar ise, kimlikleri ile Ziraat Bankası şubesine giderek paralarını alabileceklerdir.

2020 Tarım Destekleri

2020 yılında da devlet tarafından çiftçilerin tarımsal faaliyetlerini desteklemek amacıyla maddi destek verilmektedir. 2020 tarım destekleri,  üretilen ürün ve tarlanın kaç dekar olduğu göz önüne alınarak hesaplama yapılmakta ve Ziraat Bankası tarafından çiftçilere ödeme yapılmaktadır. 2020 yılında çiftçilere yapılacak olan tarımsal destekler; mazot ve gübre desteği, fındık, ay çiçeği, yaş çay, hububat baklagil, tane mısır, sertifikalı tohum ve fidan yetiştirenlere verilen desteklerdir.

Tarla Parası Ne Zaman Verilecek?

Tarla parası, belli başlı ürünlerin tarımsal faaliyetini yapan çiftçilere verilen paradır. Ödemeler dekar başına ve yetiştirilen ürüne göre farklılık göstermektedir. Tarla Parası Ne Zaman Verilecek 2020;

 • Fındık yetiştiren çiftçilere dekar başına 170 lira tarla parası,
 • Seracılık faaliyetleri için dekar başına 150 lira,
 • İyi tarım uygulaması kapsamındaki meyve ve sebze yetiştiren çiftçilere dekar başına 50 lira,
 • Aromatik süs bitkisi yetiştiren çiftçilere dekar başına 100 lira,
 • Doğal tarım faaliyeti yapan çiftçilere ise 100 lira ile 10 lira arasında tarla parası desteği verilmektedir.

Tarım bakanı tarafından yapılan açıklamaya göre, Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankası tarafından 31 Ocak tarihinden itibaren, tarla parası ödemelerinin yapılacağı açıklandı.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.