MEB Tablet Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? 500 Bin Tablet Müjdesi

   22.12.2020
   3.123
   MEB Tablet Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? 500 Bin Tablet Müjdesi

   MEB Tablet Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? 500 Bin Tablet Müjdesi…

   Dünyayı saran korona virüs nedeni ile okullarda uzaktan eğitim dönemi başladı. Uzaktan eğitimde online olarak ders gören öğrencilerin tablet ve bilgisayar gibi cihazlara ihtiyaç duymaları kaçınılmaz oldu. Bu durumda da ekonomik yetersizlikler nedeni ile çocuklarına tablet alamayan aileler için Başkan Recep Tayyip Erdoğan tarafından öğrencilere ve velilere tablet müjdesi verildi.

   Geçtiğimiz günlerde kabine toplantısı sonrası açıklama yapan MEB Ziya Selçuk maddi olanaksızlıklar nedeniyle uzaktan eğitimi takip edemeyen öğrencilere ücretsiz 500 Bin tablet bilgisayar dağıtılacağını belirtti. Ekim ayı itibari ile dağıtımına başlanan tabletler özellikle birden fazla öğrencisi olan velilere ulaştırılırken, diğer öğrenciler için ise dağıtımlar hız kesmeden devam ediyor. Tablet başvurularının nasıl olacağı, kimlere verileceği gibi konular velilerin aklını kurcalıyor. Konuya ilişkin tüm detayları açıklayan MEB Ziya Selçuk’ un verdiği bilgilere hep birlikte bakalım.

   MEB Tablet Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

   500 Bin tablet ve bilgisayarın müjdesini veren MEB Ziya Selçuk, ocak ayı sonuna kadar tüm tabletlerin ihtiyaç sahibi çocuklara ulaştırılacağını belirtti. Bunun için öğrenci yada velilerin herhangi bir başvuru da bulunmaları gerekmiyor. Ücretsiz tabletler İl Milli Eğitim Kurumları tarafından koordineli bir biçimde çalışılarak okullara ulaştırılıyor. Öncelikli ihtiyaç sahibi öğrencilere daha hızlı ulaştırılması planlanan tabletlerin okullar aracılığıyla çocuklarımıza dağıtımı sağlanıyor.

   Uzaktan eğitim sürecinde maddi imkanları kısıtlı olan öğrenciler için yapılan ücretsiz tablet ve bilgisayar desteğinin ikinci fazında,  ücretsiz tabletler 15 Aralık tarihi itibarı ile dağıtım için illere ulaştırılmaya başladı. 21 Aralık tarihine kadar 200 Bin tabletin 15 ile ulaşacağını açıklayan MEB Ziya Selçuk, ocak ayı sonuna kadar 500 bin tabletin öğrencilere dağıtımının tamamlanacağını ve sayının bununla sınırlı kalmayacağını ifade etti. Sosyal yardımlaşma derneklerinin, sivil toplumun, yerel yönetim ve özel sektöründe katkılarıyla tablet dağıtımına devam edileceğini açıkladı.

   Ücretsiz Tablet Başvuru Şartları Nelerdir?

   Bakan Ziya Selçuk tarafından yapılan açıklamaya göre ilk etapta ihtiyaç sahibi öğrencilerin tablet ve bilgisayarlara hızla ulaşması için yapılan dağıtım stratejisi ile hareket ediliyor. Bu doğrultuda ihtiyaç sahibi öğrencilerin uzaktan eğitim gören kardeş sayısı, ailenin gelir düzeyi, öğrencilerin akademik başarısı, yüz yüze eğitime geçme durumu ve öğrencinin özel eğitim gereksinimi gibi özelliklere dikkat edilerek, resmi veriler üzerinden yapılan incelemelerle hakkaniyetle sıralama yapılıyor.

   Ücretsiz Tablet Kimlere Verilecek?

   2020 yılında 500 bin öğrenci için ücretsiz tablet dağıtılacağını açıklayan Başkan Recep Tayyip Erdoğan, ihtiyaç sahibi ailelere öncelik verileceğini açıklamıştır. Bu doğrultuda ailenin aylık gelir durumu, aile içindeki çocuk sayısı ve özel eğitim gören çocukların ilk olarak bu kampanyadan faydalanacağı konusu dile getirilmiştir. Verilecek olan tablet, bilgisayar gibi cihazların daha adil bir şekilde öğrenciler arasında pay edilmesi için İl Milli Eğitim Müdürlükleri de konu ile ilgili görev alacaktır. Dolayısı ile öğrenciler arasında hiçbir şekilde adaletsizlik yaşanmamış olacaktır.

   Ücretsiz Tabletler Ne Zaman Dağıtılacak?

   Milli Eğitim Bakanlığınca öğrencilere dağıtılan tabletler 12 Ekim 2020 tarihinde başladı. Cihazların dağıtım süreci ile ilgili yapılan açıklamada; “21 Aralık tarihine kadar 200 bin tablet daha dağıtılacak, 2021 Ocak ortasına kadar ilave 300 bin tablet dağıtımı daha yapılacak.”  İlk etapta 14 aralık, 21 aralık ve 28 aralık tarihlerinde 300 bin adet tablet dağıtımı yapılacaktır. Buna göre ocak ayına kadar toplamda 500 bin adet tablet dağıtımı yapılacağı belirtilmiş ve dağıtımı yapılan cihazların sim kartlı, 25 GB internet kotalı olduğu da vurgulanmıştır.

   Tablet Dağıtan Kurumlar 

   Eğitimde fırsat eşitliğini savunan bazı kurumlar, bu dönemde öğrencilerin eğitimden geri kalmamaları adına laptop ve tablet yardımları yapmaya başlamıştır. MEB ile iş birliği içinde çalışan bir çok belediye resmi sitesinde tablet başvurusu almaya başlamıştır. Ücretsiz tablet başvurusu alan il ve ilçe belediyelerini şöyle sıralayabiliriz;

   İzmir Büyükşehir Belediyesi Tablet Başvurusu;

   İzmirli öğrenciler için de tablet kampanyaları düzenlenmiştir. İzmir’de ikamet eden öğrenciler İzmir Belediyesinin resmi web sitesinden başvurularını tamamlayabilir.

   BAŞVURU İÇİN TIKLAYINIZ

   İstanbul Tablet Başvurusu;

   İBB sosyal belediyecilik ilkesi ile hareket ederek ihtiyaç sahibi öğrenciler için tablet yardımı sağlıyor. İBB tablet başvurularını ”İstanbul Gönüllüleri” adlı organizasyon üzerinden sürdürüyor. Ücretsiz tablet için;  0533 031 24 64 telefon numarasından yada e-mail;bilgisayaretkinlik@istanbulgonulleri.org adresinden başvuru yapabilirisniz.

   Ankara Tablet Başvurusu;

   Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş Twitter hesabında “Belediyemize bağlı 47 birimde toplam 869 bilgisayarın yer aldığı ve salgın tedbirlerinin gözetileceği çalışma alanları hazırladık. Pandemiden ekonomisi olumsuz etkilenen ihtiyaç sahiplerimizin evlatlarına öncelik vererek randevu ile hizmete açacağız.”açıklamasında bulunmuştur.

   BAŞVURU İÇİN TIKLAYINIZ

   Sivas Belediyesi Tablet Başvurusu;

   Salgın döneminde eğitimin hiçbir şekilde aksamadan devam etmesini isteyen Sivas valisi Salih Ayhan ve Belediye Başkanı Hilmi Bilgin öğrenciler arasındaki fırsat eşitsizliklerini ortadan kaldırmak için durumu olmayan öğrencilere cihaz hediye edeceklerini bildirmişlerdir. Burada öğrenciler için bir yıllık internet paketi olan 30 GB internet paketli tabletlerin 5 bini dağıtmışlardır.

   Kayseri Belediyesi Tablet Başvurusu;

   Kayseri Büyükşehir Belediyesi’de öğrencilere destek amaçlı 10 bin tablet dağıtılacağını duyurmuştur. Açıklamaya göre;

   ‘’Eğitimde fırsat eşitliğinin bütün çocuklara sağlanması gerektiği inancıyla, çocukların geleceğine katkı sunmak için Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde belediyelerimiz 10 bin adet tablet desteğinde bulunacaktır. Valilik ve İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz koordinesinde tabletler uzaktan eğitim alacak ihtiyaç sahibi yavrularımıza ulaşacaktır.’’

   Tablet başvurusu için belediyenin resmi web sitesinde yer alan form doldurulması yeterli olacaktır.

   Samsun Belediyesi Tablet Başvurusu;

   ‘’Sınıf tam öğretmenim’’ sloganı ile çalışmalarını başlatan samsun belediyesi öğrenciler için sıfır  ve çalışır durumdaki bilgisayarları, ilk etapta 8. İla 12. Sınıflara dağıtacağını belirtmiştir. Daha sonra ise 5. İla 8. Sınıflar kampanyadan faydalanabilecek.

   Adana Büyükşehir Belediyesi Tablet Başvurusu;

   Pandemi sürecinde öğrencilere destek veren bir diğer şehir ise adana belediyesidir. ‘’ bu dayanışmada gelecek var’’ mesajı ile dikkatleri kısa sürede üzerine toplamış ve ihtiyaç sahipleri için kısa sürede onlarca tablet ve bilgisayar dağıtmayı başarmıştır.

   Bedava Tablet Dağıtan Ünlüler

   ATV’ nin sevilen sunucusu Müge Anlı sosyal yardım projeleri ile adından sıkça söz ettiriyor. Uzaktan eğitim sürecinde ihtiyaç sahibi öğrencilere yardım elini bir kez daha uzatan ünlü sunucu Müge Anlı, ücretsiz tablet kampanyasını geçtiğimiz günlerde başlattı. Müge Anlı bedava tablet başvurusu için; 0212 639 42 63 numaralı telefondan yada, tatlisert@mugeanli.com.tr mail adresinden başvuru yapabilirsiniz.

   Bunun yanı sıra Acun Ilıcalı da tablete ihtiyaç duyan öğrenciler için ‘’haydi şimdi’’ kampanyası başlatmıştır. Bu kampanya sayesinde milyonlarca öğrenci için büyük sorun olan tablet ihtiyaçları giderilmesi amaçlanmış ve başvurular, imkanı olmayan öğrencilere sunulmuştur.

   Devlet Tablet Dağıtımı 2020 Başvuru Formu

   Pandemi sürecinde öğrenciler hala uzaktan eğitimlerini sürdürmektedir. Bu bağlamda cihaz yetersizliği çeken aileler devlet tablet dağıtımı 2020 başvuru formu ile çocukları için tablet ve bilgisayar başvurusunda bulunabilirler. Ancak durumu iyi olan kişiler ve bu kampanyaya bağış yapmak isteyen kişiler de maddi durumu iyi olmayan ailelerin çocukları için bağışta bulunabilirler. Bunun için ilk olarak ‘’EGİTİM’’ yazdıktan sonra 2868’e sms gönderebilirler.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.