Öğrenci Yardım Parası Nasıl Alınır? Başvuru Şartları

22.05.2020
14.141
Öğrenci Yardım Parası Nasıl Alınır? Başvuru Şartları

Öğrenci Yardım Parası Nasıl Alınır? Başvuru Şartları Nelerdir? Okul Yardım parası, dar gelirli aile çocuklarının eğitim öğretim hayatlarına maddi anlamda destek olmak için Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca verilen ödemedir. Ekonomik anlamda zor şartlara sahip aileler, gerekli yerlere başvuru yaparak, eğitim gören çocukları için, okul yardım parası desteği alabilirler.

Okul yardım parası, 684 TL ile 821 TL arasında değişmektedir. Bu noktada çocuklarının okul masraflarını karşılamakta zorluk çeken aileler, okul yardım parası hakkında detaylı bilgiye sahip olmak istiyorlar. Onlarca veli, öğrencilere burs veren vakıflar, kurum ve kuruluşların maddi yardım desteğini ve şartlarını merak ediyor. İşte; Okul Yardım Parası hakkındaki tüm detaylar…

Okul Yardım Parası Nasıl Alınır?

Maddi imkansızlıklardan dolayı çocuğunun eğitim hayatındaki masrafları karşılamakta zorlanan aileler için, devlet tarafından sağlanan okul yardımı, Sosyal Ekonomik Destek (SED) adı altında yapılmaktadır.  İlkokul, orta okul ve lise öğrencilerini kapsayan okul yardım parası ödemesi her yıl farklı oranlarda belirlenerek verilmektedir. Gerekli şartları taşıyan ailelere yapılan okul yardımı 821 TL’yi bulmaktadır.

Bu imkandan yararlanmak isteyen muhtaç aileler öğrenci maddi yardım başvurusu adı altında başvurularını aşağıda yer alan kurum ve kuruluşlara yapabilir.

 • Vakıflar ve dernek bursları,
 • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları,
 • KYK burs,
 • Ticaret kuruluşu aracılığıyla verilen burs destekleri,
 • İş adamları ve holdingler tarafından verilen burs desteği,
 • Hayırsever maddi durumu güçlü olan vatandaşların verdiği burslar,

 

Okul Yardım Parası Başvurusu

Aile, Çalışma Ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı olan, Kaymakamlık ve Valiliklerin bünyesinde görev yapan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı, dar gelirli ailelerin çocuklarına eğitim için maddi destek sağlamaktadır. Bu destekten yararlanmak isteyen aileler şahsen başvuru yapmak durumundadır. Başvuruda istenen evraklar ise;

 • Öğrenci ve velinin TC kimlik belgesi,
 • Gerektiğinde alınacak sağlık raporu, öğrenci belgesi,
 • Gelir tespit belgesi,
 • İkametgah ve hanede yaşayan kişilere ait nüfus kayıt örneği,
 • Kira sözleşmesi yada ev kendisine ait ise tapu fotokopisi,

Yardıma ihtiyaç duyan veliler, Sosyal Dayanışma Vakfına yardım talep dilekçesi ve yukarıda sıralanan belgelerle birlikte başvuruda bulunmalıdırlar. Ailenin durumu yetkililer tarafından değerlendirilmeye alınır. Başvurunun olumlu sonuçlanması durumunda okul yardım parası 1 yıl boyuca verilen banka hesap numarasına yada PTT şubesine yatırılır. Fakat yardımı alan kişilerin maddi durumu 6 ayda bir denetlenmektedir. Maddi zorluklarını aşan ailelerin ödemesi kesilir.

Öğrenci Yardım Parası Kimlere Verilir?

 • Okul yardım parasından faydalanabilmek için TC vatandaşı olmak şarttır.
 • Sosyal güvencesi olmayan, muhtaç durumda bulunan aileler çocuklarının sadece eğitim masraflarını karşılamak için bu yardıma başvuru yapabilir.
 • Başvuruda istenen belgelerin ve şartların yerine getiriliyor olması gerekmektedir.
 • Dar gelirli her aile yalnız bir defaya mahsus bu yardıma başvurabilir.
 • Sosyal Yardımlaşma Dayanışma Vakfı tarafından eğitim desteği alan aileler 6 ayda bir denetlemeye tabii tutulur.
 • Ekonomik durumu düzelen ailelerin öğrenci yardım ödemesi kesilir.
 • Öğrencilere verilen Sosyal Ekonomik Destek icra yolu ile kesilemez.

Okul Yardım Parası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Alacağınız yardım devlet tarafından verilmekte ise, öğrenci yardım parası sorgulama işlemini e-devlet üzerinden online olarak yapabilirsiniz. Başvuru sürecini takip etmek için e-devlet sistemine giriş yapabilir ve tüm bilgilere buradan ulaşabilirsiniz. Ancak diğer kurum ve kuruluşlara, özel şirketlere burs başvurusunda bulunduysanız, bu kurumların resmi online sitelerinden başvurularınızı takip etmelisiniz.

 

Öğrenci Okul Yardımı Hangi Durumlarda Kesilir?

Devlet tarafından öğrencilere verilen yardımlar dışında, çeşitli kurum ve kuruluşlar, vakıflar, dernekler, holdingler de öğrencilere burs imkanı sağlamaktadır. Bu yardımlardan faydalanan öğrencilerin genel olarak aşağıdaki durumlarda okul yardım parası ödemeleri kesilir.

 • Öğrencinin sınıf tekrarı yapması durumunda,
 • Yüz kızartıcı suç işlemiş olması ve disiplin cezası alınması durumunda,
 • Başarı derecesine göre bağlanan bursların, başarısızlık ve notların düşmesi durumunda,
 • Öğrencinin eğitime devam etmemesi durumunda,
 • Yardım yapılmasını gerektiren ekonomik nedenlerin ortadan kalkması durumunda,
 • Belirtilen ikametin bildirilmeden değiştirilmesi durumunda okul yardım parası ödemeleri kesilmektedir.

Öğrenci Yardım Parası Ne Zaman Yatacak

Öğrenci yardım paraları ne zaman yatacak sorusu bir çok öğrencinin merak ettiği sorulardan biridir. Öğrenci yardım paraları SED tarafından yapılan açıklama ile belirli dönemlerde yapılmaktadır.

Öğrencilere Burs Veren Dernekler, Kurum Ve Kuruluşlar

Tubitak, Vehbi Koç Vakfı, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Çağdaş Eğitim Vakfı, Atatürkçü Düşünce Derneği, İstanbul Sanayi Odası Vakfı, Avrupa Koleji Yüksek Lisans Programı, MEB, İto, Tekfen Vakfı, Türkiye Diyanet Vakfı, Yüzyıl Eğitim ve Kültür Vakfı, İstanbul Ticaret Üniversitesi, Alarko Holding, Adilcevaz Eğitim Kültür ve Dayanışma Vakfı, Türk Eğitim Vakfı, Taşkent Vakfı, Toplum Gönüllüleri Vakfı, Şahinler Holding, Birlik Vakfı, Mehmet Zorlu Vakfı, Anadolu Vakfı, Türkiye Milli Kültür Vakfı, İzzet Baysal Vakfı, Nuh Çimento Sanayi Vakfı, Türk Petrol Vakfı, İstanbul Ticaret Odası, Sağlık Eğitim Vakfı, Galatasaray Üniversitesi, Kızılay Gençlik Müdürlüğü, Marmara ve Yıldız Teknik Üniversitesi gibi çeşitli kurum, kuruluş ve vakıflar öğrencilere burs vermektedir. Başvuruları gelir belgeniz, T.C kimlik kartınız ile gerçekleştirebilirsiniz. Ancak önceliğiniz devlet bursu olmalıdır. Eğer devletten para yardımı alamazsanız yukarıda yer alan kurum, kuruluş ve vakıflara bizzat giderek başvuru sağlayabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.