Şartlı Sağlık Yardımı Ne Kadar? Başvuru Nasıl Yapılır?

   27.05.2020
   1.052
   Şartlı Sağlık Yardımı Ne Kadar? Başvuru Nasıl Yapılır?

   2020 şartlı sağlık yardımı; belirli şartların içerisinde yer alan kişiler tarafından yapılır. Bu kişiler Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile belirlenir ve nakit yardımı alırlar. Şartlı yardımlar arasında gebelik yardımı, eğitim ve doğum yardımı gibi sosyal destekler bulunur. Her yıl verilen bu yardımlar 2020 için de verilecektir. Bu yıl için uygun görülen tutarlar belirlenmiş ve yardımdan kimlerin yararlanabileceği açıklanmıştır. Başvuru yolları da vatandaşlara belirtilmiştir.

   Şartlı Sağlık Yardımı (ŞSY) Nedir?

   Şartlı sağlık yardımı; ekonomik zorluklar sebebiyle sağlık hizmetlerinden faydalanamayan, herhangi bir sigorta kurumuna bağlı bulunmayan, muhtaçlık durumu MH tarafından onaylanmış vatandaşlara yapılan sağlık yardımıdır. Bu kapsamda hak sahiplerine, hamile kadınların takip ve kontrolleri veya  çocukların sağlık masraflarını karşılamak için ödeme yapılır.

   Şartlı çocuk sağlık yardımı ise,  0-6 yaş grubu arasında bulunan çocukların Sağlık Bakanlığınca belirlenen aylık kontrollerinin yapılması koşuluyla ebeveynlere ödeme yapılır. Amaç, çocukların sağlık hizmetlerinden mahrum kalmaması ve çocuğun sağlık hizmetleri için gerekli hizmetlerden faydalanmasıdır. Şartlı Sağlık Yardımı PTT ile ebeveynlere verilir ve çocukların sayısına göre değişir. Her çocuk başına aylık 35 TL olarak verilir.

   Şartlı Sağlık Yardımı Alma Şartları

   • Şartlı sağlık yardımı başvurusu yapan kişinin hanesinde sosyal güvencesi olan bir kişinin bulunmaması,
   • Mütevelli Heyeti (MH) tarafından muhtaçlık durumunun onaylanmış olması

   Şartlı sağlık yardımından kimler faydalanabilir?  Sağlık yardımı kapsamında 0-6 yaş arasındaki bebek ve çocuklar için kız erkek fark etmeksizin 35 TL, hamile ya da yeni doğum yapmış kadınlar için 35 TL, aylık yardım gerçekleştirilir. Hastane şartları içerisinde doğumunu gerçekleştirmiş kadınlar için yalnızca bir kerelik 75 TL Şartlı Sağlık Yardımı yapılır.

   Şartlı Sağlık Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

   Şartlı sağlık yardım başvurusu için ikamet edilen il yada ilçedeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfında kaydınız var ise; size verilen ”Şartlı Eğitim-Sağlık Hak sahibi Sözleşmesi’ formunu doldurmalı, yardım başvurusu dilekçesi ile şahsen müracaat etmelisiniz.

   Başvuru yapan kişi Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına kayıtlı değil ise, vakıftan istenen hane başvuru kayıt formu, sorgu dilekçesi ve şartlı sağlık hak sahibi sözleşmesi formlarının doldurulup vakfa teslim etmesi gerekmektedir.

    

   Şartlı Sağlık Yardımı Ne Zaman Yatacak?

   Yardım ödemeleri için yılın altı ayı belirlenmiştir. Bu aylar yılın tek sayı ile belirlenen aylarıdır. Örneğin; Ocak ve Mart gibi aylar bu ayların içerisinde yer alır. Belirtilen ayların içerisinde kişiler, TC Kimlik Numaralarının son hanesine göre ödeme alırlar.

   • TC Kimlik Numarası 0 ile biten kişiler ayın 24’ü,
   • TC Kimlik Numarası 2 ile biten kişiler ayın 25’i,
   • TC Kimlik Numarası 4 ile biten kişiler ayın 26’sı,
   • TC Kimlik Numarası 6 ile biten kişiler ayın 27’si,
   • TC Kimlik Numarası 8 ile biten kişiler ayın 28’inde ödeme alırlar.

   Ödeme alacak olan kişinin günü hafta sonuna denk gelir ise, kişi ödemesini pazartesi günü alabilir.

   Sosyal Yardım Parası Kimlere Verilir?

   Sosyal yardım alan kişilerin ya da sosyal yardım kapsamına dahil olan kişilerin faydalanacağı 1000 TL’lik yardıma sosyal yardım parası adı verilir. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca vatandaşlara verilen sosyal yardıma dahil olan kişiler aşağıda belirtilmiştir.

   • Yaşlılık desteği alan kişiler,
   • Engelli olarak destek alan kişiler,
   • Engelli yakını olan ve aylık alan kişiler,
   • Silikosiz nedeni ile destek alan kişiler,
   • Dul aylığı alan kişiler,
   • İhtiyacı olan asker ailelerinin yardımına dahil olan kişiler,
   • Yetim ya da öksüz yardımına dahil olan kişiler,
   • İhtiyacı olan ve asker çocuğu olan kişiler,
   • Şartlı eğitim yardımına dahil olan kişiler,
   • Şartlı sağlık yardımına dahil olan kişiler,
   • Çoklu doğum yardımına dahil olan kişiler,
   • Psiko-sosyal ve SSPE hastalarına dahil olan yardımlarda yer alan kişiler,
   • Mali olarak kayıp yaşamış olan tüberküloz yaşamış olan kişiler sosyal yardım alırlar.

   Yukarıda belirtilmiş olan kişiler başvuru yapmadan ve herhangi bir şarta dahil olmadan yardım alabilirler.

   Sosyal Yardım Sorgulama Nasıl Yapılır?

   Şartlı sağlık yardım parası sorgulama işlemleri e-devlet aracılığı ile gerçekleştirilebilir. E-devlet şifreleri PTT şubelerinden kolaylık ile satın alınabilir. E-devlet şifresini unutmuş olan kişiler ise yeni şifre talebinde bulunabilirler. Uygulama üzerinde kullanıcı adı kısmına TC Kimlik Numarası ve şifre yazılarak kolaylıkla girilebilir. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı seçilir ve sosyal yardım bilgileri kısmına tıklanır. Ardından kişinin sorgulama ekranı açılmış olur ve istenen bilgiler girilerek sorgulama işlemi gerçekleştirilmiş olur.

   Yardım İçin Başvuru Nasıl Yapılır?

   Yardım başvuruları e-devlet üzerinden yapılabilir. Bu platform üzerinden yapılacak olan talepler bakanlıklar tarafından değerlendirilecektir. Gerekli şartlara dikkat edilmeli ve ona göre başvuru yapılmalıdır.

   Şartlı Gebelik Yardımı Nedir?

   Hamilelik süresi içerisinde bulunan ve maddi durumu iyi olmayan kadınlara yapılır. Bu yardımın yapılma amacı hamile kişinin, hamilelik sürecinde gerekli olan kontrollerini eksiksiz bir şekilde yaptırmasıdır. Sadece kontrollerini düzenli bir şekilde yaptıran kişiler bu yardımdan faydalanabilirler.

   Şartlı Gebelik Yardımı Koşulları Nelerdir?

   • Hamile kişinin ailesinin herhangi bir sosyal güvencesinin bulunmaması,
   • Şartlı Gebelik Yardımı’na hamilelik süresi içerisinde başvuru yapılmış olması,
   • Belirlenen heyet tarafından kişinin ihtiyacı olduğunun doğrulanması,
   • Doktor kontrollerine düzenli olarak gidilmesi ve bunun onaylanması durumlarında, kişi Şartlı Gebelik Yardımı alabilir.

   Şartlı Doğum Yardımı Nedir?

   Şartlı Doğum Yardımı’ndan faydalanması için kişinin Şartlı Gebelik Yardımı’ndan faydalanmış olması gereklidir. Kişinin, doğumunu belirlenmiş hastanelerde yapması sonucu Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na başvurarak bu yardımdan faydalanabilirler. Bu yardım için kendi bulunduğu şehir ya da ilçedeki vakfa başvurmalıdır. Bu yardım sadece tek seferlik olarak kişiye verilebilir.

   Şartlı Doğum Yardımı Ne Kadar?

   Şartlı Sağlık Yardımı içerisine dahil olan Şartlı Doğum Yardımı Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilir. Kişilere yapılan bu yardımın miktarı her yıl değişir ve bakanlığın resmi sitesinde vatandaşlara yayınlanır. 2020 yılı için de yeni yardım miktarı belirlenmiştir.

   • Yetkisi olan hastanede doğum yapan kadınlara tek seferliğine 75 TL,
   • Hamilelik sürecinde düzenli kontrollerine giden kadına aylık olarak 35 TL,
   • Yeni doğum yapmış olan kadınların kontrolü için ise iki kere 35 TL değerinde ödeme yapılır.
   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.