Siirt Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

   06.07.2021
   1.593
   Siirt Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

   Siirt Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

   Sosyal belediyecilik anlayışı ile hareket eden Siirt Belediyesi,  Kültür Ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından hazırlanan sosyal yardım projeleri ile il sınırları içinde yaşayan dar gelirli ihtiyaç sahibi vatandaşlara yardımcı olmaktadır.

   Siirt Belediyesi yardım başvurusunda bulanan ve ihtiyaç sahibi olduğu tespit edilen kişilere, gıda, giyim, kömür ve sosyal yardım kartı dağıtılarak, vatandaşların temel ihtiyaçlarının karşılanması amaçlanıyor.

   Belediyenin yapmış olduğu bu yardımlardan özellikle engelli ve ihtiyaç sahibi olduğu tespit edilen aileler öncelik sırasına alınıyor. Yapılan yardımlar, son dönemde yaşanan korona virüs salgını nedeniyle, zor durumda kalan esnaf ve geçimini sağlamada güçlük çeken ailelere bir nebze olsun nefes aldırıyor.

   Bu yazımızda, Siirt Belediyesi Yardım Başvurusuna ilişkin merak edilen tüm detayları sizler için araştırdık.

   Siirt Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

   Siirt Belediyesi tarafından yapılan sosyal yardımlar, Kültür Ve Sosyal İşler Müdürlüğü’nce yürütülmektedir.

   Sosyal yardımlardan faydalanmak için Kültür Ve Sosyal İşler Müdürlüğüne giderek, Siirt Belediyesi yardım başvuru formu doldurmalı ve sizden istenen ek belgeleri eksiksiz bir şekilde teslim etmelisiniz.

   Ayrıca, Siirt Belediyesi yardım başvurusu yapmak ve detaylı bilgi almak için (484) 223 22 66 no’lu telefonu arayabilirsiniz.

   Korona virüs salgın tedbirleri kapsamında başvurular randevulu bir şekilde işleme alınmaktadır. Telefonla randevunuzu aldıktan sonra sizden istenen evraklarla birlikte,  Siirt Belediyesi Kültür Ve Sosyal İşler Müdürlüğüne başvurularınızı yapabilirsiniz.

   Siirt Belediyesi Yardım Başvurusu Sorgulama

   Siirt Belediyesi sosyal yardımlar için engelli vatandaşlara ve dar gelirli ailelere öncelik vermektedir.  Sosyal yardım başvurusunu tamamlamış olan vatandaşların, gerçek ihtiyaç sahibi olup olmadığı araştırılır. Başvuruların değerlendirilme süresi yaklaşık olarak 25-30 günü bulmaktadır.

   Siirt il sınırları içinde yaşayan ve yardım başvurusunda bulunan vatandaşlar, başvuru sorgulama işlemlerini e-devlet üzerinden gerçekleştirebilir. Bunun yanı sıra bağlı bulunduğunuz ilçe belediyesine giderek de, başvurunuzun kabul edilip edilmediğini öğrenebilirsiniz.

   Siirt Belediyesi Tarafından Yapılan Yardımlar Nelerdir?

   Siirt Belediyesi Kültür Ve Sosyal İşler Müdürlüğünce, yardıma ihtiyaç duyan dar gelirli vatandaşların tespit edilmesi sonucunda, kişilerin temel ihtiyaçlarını karşılaması adına;

   • Gıda ve erzak yardımı,
   • Giyim yardımı,
   • Kömür ve yakacak yardımı,
   • Eğitim yardımı,
   • Bebek yardımı,
   • Sosyal yardım kartı,
   • Çölyak hastaları için gıda paketi yardımı,
   • Çocuklar için tablet ve kırtasiye yardımı,
   • 65 yaş üstü vatandaşlara indirimli seyahat kartı yardımı,
   • Şehit ve gazi yakınları için yapılan yardımlar,

   Özellikle Ramazan ve Kurban Bayramı öncesi ihtiyaç sahibi yüzlerce aileye gıda paketi dağıtan Siirt Belediyesi, dar gelirli ailelerin çocuklarına bayram kıyafetleri dağıtmayı da unutmuyor.

   ”Veren El Alan Elden Üstündür” sloganıyla yola çıkan belediye yetkilileri, yapılan yardımlarla halk arasında birlik ve beraberlik duygusunu pekiştirmeyi hedefliyor.

   Siirt Valiliği bünyesinde kurulan Vefa Sosyal Destek Grubu gönüllüleri de, corona virüs tedbirleri kapsamında sokağa çıkamayan, 65 yaş üstü vatandaşlar ile kronik rahatsızlığı olan ihtiyaç sahibi kişilerin, temel ihtiyaçlarını karşılamak adına evlerine hizmet götürüyor.

   Dar gelirli yoksul vatandaşlara Sosyal Yardımlaşma Vakfı aracılığıyla gıda, erzak ve temizlik malzemesi yardımları ulaştırılıyor.

   Ayrıca Siirt Belediyesine başvuru yapan ve ihtiyaç sahibi olduğu tespit edilen vatandaşlara kış mevsiminde odun, kömür gibi yakacak yardımları da yapılıyor.

   Siirt Belediyesi Sosyal Yardım Kartı

   Siirt Belediyesi Kültür Ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından dar gelirli ihtiyaç sahibi ailelere içinde bir miktar nakit para yardımı bulunan alışveriş kartları dağıtılıyor. Başvuruda bulunan vatandaşların gelir durumuna bakılarak, yardım yapılması uygun görülen ailelerin gıda ve temizlik malzemesi gibi ihtiyaçları karşılanıyor.

   Sosyal yardım kartı dağıtımı, yardıma muhtaç ailelerin rencide olmamaları için büyük bir özveri ile yürütülüyor. Dar gelirli vatandaşlar elektronik sosyal yardım kartı ile belediye ile anlaşmalı alışveriş merkezlerinden tekel maddeleri hariç, diğer temel ihtiyaçlarını karşılayabiliyor.

   Siirt Belediyesi Hoşgeldin Bebek Hediye Paketi

   Siirt Belediyesince yapılan sosyal yardımlardan bir diğeri ise, yeni doğan bebeklere verilen ”Hoşgeldin Bebek” hediye paketi projesidir. Siirt Belediyesi Kültür Ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından yürütülen proje ile kentte yeni doğan binlerce bebeğe hediye paketleri ulaştırılıyor.

   Yürütülen proje kapsamında yeni doğan bebeklere içinde, bebek battaniyesi, ateş ölçer, biberon ve diğer ihtiyaçların yer aldığı paketler, vatandaşların maddi durumuna bakılmaksızın hediye ediliyor. 1 Mart 2017 tarihinde başlatılan proje için;

   • Doğum belgesi yada bebeğin kimliği,
   • Siirt Merkez ikamet zorunluluğu,
   • Teslim almada birinci derece akraba zorunluluğu, gibi şartlar aranıyor.

   Hoşgeldin Bebek Hediye Paketi’den faydalanmak için, Siirt Belediyesi Kültür Ve Sosyal İşler Müdürlüğüne başvuru yapabilirsiniz.

   Siirt Belediyesi Çölyak Gıda Yardım Paketi

   Siirt Belediyesi sosyal belediyecilik anlayışı ile hareket ederek, çölyak hastalığı nedeniyle buğday, arpa, çavdar gibi tahılları tüketemeyen vatandaşlara ”glütensiz gıda paketi” yardımı yapmaktadır. Kentte yaşayan yaklaşık 143 çölyak hastası kişiye, her ay 1 koli olacak şekilde ”çölyak gıda yardım paketi” ulaştırılmaktadır.

   Siirt il sınırları içinde yaşayan çölyak hastası kişilere, içinde çeşitli glütensiz gıda bulunan kolilerin dağıtımı devam ediyor. Çölyak Gıda Paketinden yararlanmak için, sağlık raporu ile Siirt Belediyesi Kültür Ve Sosyal İşler Müdürlüğüne başvuru yapabilirsiniz. Başvuru için Siirt Merkez ikamet zorunluluğu şartı aranmaktadır.

   Siirt Belediyesi Süt Yardımı

   Süt projesi ülkemizde ilk olarak İzmir ilinde okul çocuklarına dağıtılarak başlamıştı. Çocukların beslenmesini ve süt üreticilerini desteklemek adına yola çıkan İzmir Belediyesi, bu davranışı ile tüm şehirlerde örnek alındı. Ülkemizde birçok şehirde 1-6 yaş aralığında çocuğu bulunan ailelere aylık 8 litre süt ulaştırılıyor.

   Fakat bu uygulama Siirt Belediyesi tarafından yapılan yardımlar arasında yer almıyor. Belediye yardımlarından faydalanmak için taleplerinizi bir dilekçe ile Kültür Ve Sosyal İşler Müdürlüğüne iletmelisiniz. Toplu başvurularda istek dilekçeleri daha hızlı işleme alınacaktır. Böylelikle şehrinizde diğer illerde olduğu gibi süt yardımı projesini başlatabilirsiniz.

   Siirt Belediyesi Tablet Başvurusu Nasıl Yapılır?

   Corona virüs salgını nedeniyle uzaktan eğitim sürecine geçilmiş ve bu durum, eğitim çağındaki çocukların tablet ve bilgisayar ihtiyaçlarını gün yüzüne çıkarmıştır. Bu noktada Siirt Valiliği tarafından çocukların eğitimlerinde aksamalar olmaması adına 100 öğrenciye tablet dağıtımı yapılmıştır. Ücretsiz tablet sahibi olan çocuklar, uzaktan eğitim sürecine kesintisiz devam etmektedir.

   Çocukların eğitim hayatından geri kalmamaları adına, Siirtli iş adamları da duruma kayıtsız kalmamış ve bir çok çocuğun tablet sahibi olmasına imkan sağlamıştır. Siirt Belediye Başkanı tarafından yapılan açıklamada, dar gelirli ailelerin çocuklarına belediyenin tüm imkanlarının seferber edildiği ve tablet dağıtımlarının dönem dönem devam edeceği duyurulmuştur.

   Sizlerde Siirt Belediyesi tablet yardımından faydalanmak isterseniz, yaşadığınız bölgedeki mahalle muhtarlığına, Siirt Belediyesine yada Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına başvuruda bulunabilirsiniz.

   Siirt Belediyesi Yardım Başvurusu Telefon Numarası

   Siirt Belediyesinin sunmuş olduğu sosyal yardımları, yardım başvuru şartlarını, sosyal yardım başvuru sonuçlarını ve sorgulama işlemlerini;

   Telefon: 444 56 25 // (484) 223 22 66
   Faks: (484) 223 92 25
   Adres: Doğan Mahallesi Mithat Öktüren Caddesi No:2 Siirt

   iletişim adreslerinden yapabilirsiniz.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.