Sosyal Yardımlaşma Para Yardımı Nasıl Alınır?

   18.02.2020
   2.586
   Sosyal Yardımlaşma Para Yardımı Nasıl Alınır?

   Sosyal devlet anlayışı ile hareket eden ülkemiz, pek çok kişiye bazı yardımlarda bulunmaktadır. Bu yardımlardan bazıları, kömür yardımı, bez ve mama yardımı, eğitim yardımıdır. Elbette devletin dar gelirliler için yaptığı yardımlar bunlarla sınırlı değildir. Bu yardımlara ek olarak, dar gelirliler için maddi yardımlarda sağlanmaktadır. Maddi yardım alabilmek için bir takım şartları da taşıyor olmanız gerekir. Devletin farklı kurumlarından alacağınız para yardımlarının miktarları da farklılık göstermektedir.

   2020 yılında dar gelire sahipseniz ve giderleriniz gelirlerinizden farzla ise para yardımı alabilirsiniz. Para yardımı yaşadığınız bölgelere göre değişiklik göstermektedir. Örneğin; kalabalık ve giderlerin diğer illere göre fazla olduğu bir şehirde yaşıyorsanız alacağınız miktar biraz daha fazla olabilir. Bu yazımızda sizler için Sosyal yardımlaşma para yardımı nasıl alınır? araştırdık. Siz de yazımızı sonuna kadar okuyarak para desteği hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

   Sosyal Yardımlaşma Para Yardımı Nasıl Alınır?

   Ülkemizde maddi anlamda dar gelirli kimseler için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı gibi kurumlar tarafından bazı destekler verilmektedir. Bu yardımlar kişilerin ihtiyaçlarına göre düzenlenir. Örneğin; öğrenciler için farklı miktarlarda para yardımı yapılırken, bebek sahibi dar gelirli aileler için farklı miktarlarda para yardımları yapılır. Devlet tarafından yapılan sosyal yardımlar ve hizmetler ise bazı  şartlara dayanır. Yani ihtiyacınıza yönelik para yardımı almak için mutlaka şartları yerine getirmeniz gereklidir. Devletin yaptığı para yardımları ise;

   • Sağlık alanında para yardımı,
   • Eğitim için para yardımı,
   • Maddi anlamda yetersiz aileler için sosyal destek yardımları,
   • Engelliler için yapılan yardımlar,
   • Terör mağdurları için maddi destekler,
   • Girişimciler için proje destekleri,
   • Bez ve mama yardımları,
   • Kira yardımları,

   Bu ve bunun gibi durumda olan kişiler ilgili kurumlara başvuru yaparak gerekli maddi yardımları alabilir.

    

   Sosyal Yardımlaşma Para Yardımı Ne Kadar?

   Aslında ülkemizde geliri asgari ücretin altında olan pek çok kişi mevcuttur. Burada da ilk akla gelen soru sosyal yardımlaşma nakdi yardım ne kadar? sorusudur. Yapılan para yardımlarının miktarına bakacak olursak;

   • Para yardımı kişilerin gelirine göre değişmektedir. Burada başvuru sonrası ailenin gelir ve gider durumu gözden geçirilir ve bu yönde bir para yardımı yapılır. Yardımların miktarı ise 20 TL  ile 800 TL arasında değişim göstermektedir. Kimin ne kadar paraya ihtiyacı varsa bu yönde, bir nakit yardımı alabilirler.
   • Doğum parası yardımı; gerek nüfusun azalmasının önüne geçmek için gerekse yeni doğum yapmış anneler için devlet bir ödeme yapar. Bu ödemeyi her anne alabilir. Burada verilen miktar ise ilk doğum sonrası 300 TL, ikinci doğum sonrası 400 TL, üçüncü doğum sonrası 600 TL doğum parası ödenir. Her anne bu doğumdan yaklaşık bir ay sonra PTT şubelerine giderek hesaplarına yatan parayı çekebilirler.
   • Bazı hamillere ise 495 tl doğum yardım parası yardımı yapılmaktadır.
   • Yaşlılık maaşı verilmektedir. 65 yaşından büyük ve hiçbir geliri olmayan kimselere üç aydan üç aya 705 TL para yardımı yapılır.
   • Engelli yardımları da yine devletin para yardımlarından biridir. Kişilerin engel durumlarına göre para ödemesi yapılmaktadır. Burada dikkate alınan rakamlar ise, %70 engeli olan kişilerin yakınlarına her üç ayda bir 1.059 TL yatar. %70 engeli fazlasına ise 1.589 TL para yardımları yapılır. Elbette bu yardımlar üç aydan üç aya yapılmaktadır.
   • Devlet eğitim için de para yardımı yapmaktadır. Burada durumu olmayan öğrencilere belli miktarlarda ödemeler verir. Burada baz alınan kriterler ise öğrencinin yaşı ve okuludur. Verilen miktar ise 456 TL ile 821 TL arasında değişir.
   • Koşullu eğitimlerde de belli miktarlarda yardım parası yatar. Bu yardımların ücreti kız çocukları için 40 TL iken erkek çocuklarına 35 TL para yardımı yapılmaktadır.
   • Bazı şartları taşıyan annelere emzirme yardımı da yapılmaktadır. Bu yardım sadece bir kez annenin hesabına 149 TL olarak yapılmaktadır.
   • Fakirlik belgesine sahip kişiler için ise her ay 643 TL para yardımı yapılmaktadır.

   Verilen bu para yardımlarından sadece doğum parası hariç diğer yardımlar için başvuru yapmak gerekmektedir. Başvuru sonrası kişilerin yaşam şekilleri ve gelirleri hesaplanarak onay verilir.

   Para Yardımı Yapan Kurumlar Hangileridir?

   Eğer muhtaç durumda iseniz, bunun için devletten bazı ödenekler alabilirsiniz. Elbette başvurunuz sonrasında size kapsamlı bir araştırma yapılır. Daha sonra ihtiyacınız olan paralar hesabınıza yatırılır. Para yardımı yapan kurumlar oldukça fazladır. Yani size en yakın ve sizin bölgenizle ilgilenen kuruma başvurabilirsiniz. Para yardımını en fazla yapan kurum kaymakamlıklardır. Kaymakamlık binası içinde Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakıflarına durumunuzu arz edip başvuru yaptıktan sonra para yardımı alabilirsiniz. Diğer kurumlar ise;

   • Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları,
   • Aile ve sosyal politikalar il müdürlükleri,
   • Vakıflar,
   • Belediyeler,
   • Muhtarlıklar,

   Bu gibi kurumlar sayesinde maddi destekler alabilirsiniz. Eğer kalabalık ve nüfusun yoğun olduğu bölgede yaşıyorsanız, muhtarlıklara başvuru yapmanız daha doğru olacaktır. Bu sayede incelemeler daha kısa sürede sonuç verir.

   Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Yardım Başvurusu

   Aile ve sosyal politikalar bakanlığı yardım başvurusu, yaparak ihtiyaçlarınız dahilinde para yardımı alabilirsiniz. Burada yapılan yardımlar daha çok dul ve engellilere yönelik olmakla beraber geçimini sürdüremeyen ailelere yapılmaktadır. Elbette başvuru için bir takım şartlar aranmaktadır. Sosyal ve yardımlaşma kurumundan para yardımı alabilmek için şu şartları yerine getirmeniz gerekir;

   • Başvuru yapacak kişinin 18 yaşını doldurmuş olması,
   • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması,
   • Nüfus cüzdanının ibraz edilmiş olması,

   Tüm bu şartları sağladığınızda başvurunuz belli bir heyet tarafından değerlendirmeye alınır ve gerekli araştırmalar yapıldıktan sonra karar heyet tarafından verilir.

    

   Devletten Kira Yardımı Nasıl Alınır?

   Sosyal yardımlaşma para yardımlarının içinde kira yardımları da mevcuttur. Eğer geliriniz kiranızı ödemeye yetmiyor ise, devletten kira yardımı nasıl alınır? sorusunu araştırarak başvuruda bulunabilirsiniz. Kira yardımı için muhtarlıklara, kaymakamlıklar ve valiliklere başvuru yapabilirsiniz. Burada gerekli araştırmalar yapılır ve gelir gider hesaplaması yapılarak kira yardımı sizlere verilir. Kira yardımı almak isteyen ailelerde aile büyüğünün bizzat başvuruda bulunması gerekmektedir. Oturulan şehrin kira ücretleri düşünülerek kira yardımı yapılır. Yani kira yardımı için başvuru yapan herkese aynı miktarda ücret verilmez.

   Sosyal Yardımlaşma Gıda Yardımı

   Dar gelirli ailelere belli miktarlarda para yarımı yapılmaktadır. Buna ek olarak sosyal yardımlaşma gıda yardımı da gelir seviyesi düşük kişilere yapılır. Gıda yardımı yapılırken ailenin kaç kişilik olduğuna dikkat edilir. Burada yapılan yardımlar ise makarna, kuru bakliyat, şeker, yağ ve un gibi gıdalardan oluşmaktadır. Gıda yardımı için muhtarlıklara veya kaymakamlıklara başvuruda bulunabilirsiniz. Düzenli olarak yapılan gıda yardımları ile kişilerin mutfak masraflarını azaltması hedeflenir.

   Yeşil Kartlılara Para Yardımı

   Yeşil kart sahipleri için sağlık ve gıda yardımlarının yanında para yardımı da yapılmaktadır. Burada önemli olan nokta kişilerin ihtiyaçlarının belirlenmesidir. Örneğin, kira yardımına ihtiyaç varsa kira yardımı yapılır veya bez ve mama gibi yardımlar yeşil kartlılara para yardımı olarak ödenir.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.