Yerli Ve Milli Üretime KOSGEB’den Büyük Destek!

   15.02.2020
   1.605
   Yerli Ve Milli Üretime KOSGEB’den Büyük Destek!

   Ülkemizde girişimcileri destekleyen ve her türlü maddi yardımı yapan KOSGEB hemen her alanda kredi ve hibe desteği sağlamaktadır. Yani girişimciler kendileri için bir proje geliştirip KOSGEB tarafından destek alabilir. Tüm bu desteklerine ek olarak, yurt dışından ithal edilen ürünleri ülkemizde geliştiren kişilere 5 milyona yakın destek vereceğini açıklamıştır. Bu sayede ülke ekonomisine büyük katkı sağlayacak ve ithal ürünlerin giderini  azaltacaktır.

   Üstelik bu tür girişimciler 5 milyon destek aldıktan sonra %70 geri ödemesiz hibe desteğine de sahip olacaktır. Yani projeyi geliştirip canlandıran kişiler 5 milyondan sadece %30’nu ödeyerek devlet desteği alabileceklerdir. Yerli üretimi daha aktif hale getirmek isteyen devlet, pek çok girişimciye bu imkanı tanımıştır. Eğer bu şekilde bir projeniz varsa bununla ilgili tüm detayları yerli milli üretime KOSGEB’den destek nasıl sağlanır? gibi soruların yanıtını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

   KOSGEB Hangi Alanlarda Yerli Üretime Destek Verecek?

   Yeli milli değerleri korumak, dışa dönük sermayeyi içeride tutmak amacı ile yapılan bu yatırımlar sayesinde hem ülkemizdeki işsizlik sayısı azalacak hem de yeni girişimciler sayesinde ülkemizin kendi kendine yetecek seviyeye gelmesi amaçlanıyor. Burada verilen desteklerin çoğu makine ve teçhizat giderlerine ayrılması planlanıyor. Üstelik projeyi yapacak ve geliştirecek olan girişimciye 5 milyon destekten %70 geri ödemesiz olacaktır. Hibe verilecek alanlar ise;

   • Başta makine ve teçhizat,
   • Yazılım giderleri için,
   • Personel giderleri için,
   • Bilgi işlem,
   • Hizmet alım destekleri için,
   • En önemli giderlerden birisi olan test – analiz, kalibrasyon destekleri sağlanacaktır.

   Elbette KOSGEB’in önem verdiği bir diğer konu da tüm makine ve teçhizatların yerli üretim olmasıdır. Yani eğer, işletmeler yerli ürün için yine yerli makineler ve diğer teçhizatlar seçerse burada %15’lik bir destek daha sağlanacaktır. %100 yerli ve milli kavramını geliştirmek ve dışa olan bağımlılığı azaltmayı hedefleyen proje ile işletmeler kendileri için %100 destek alabilecekler.

    

   KOSGEB’den Yerli Makine Desteği

   Cari açığı minimuma indirmek isteyen devlet, bir proje başlatarak dışarıdan alınan ürünlerin ülkemizde üretilmesini istemektedir. İşletmeler için gerekli olan tüm malzemenin yine yerli üreticiden alınması iç pazarda hareketlilik ve rekabet anlamına gelecektir.

   Yerli makine desteği de tüm bunlar düşünülerek hayata geçirilmiş bir projedir. Özelikle 2023 hedeflerinden biri olan ‘’ dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olmak’’ vizyonu yerli makine ve yerli malı kullanmak için önemli bir adımdır. Yine yerli makine kullanımı sayesinde ara ithalatı problemleri de büyük ölçüde ortadan kalkacaktır.

   Eğer işletmeler ihtiyaç duyduğu malzeme ve makineleri yerli üreticiden alırsa geri ödemesiz hibe destekleri verilecektir. Bu hibe destekleri ise azımsanamayacak kadar fazladır. Eğer işletmenizin ihtiyacı olan makine ve diğer malzemeleri almadan önce faturalandıran KOSGEB’e başvuru yaparsanız hibe desteklerinden faydalanabilirsiniz.

   KOSGEB Üretim Desteği

   KOSGEB her alanda üreticiyi destekleyen kurumdur. Mevcut işletmesini geliştirmek ve daha fazla kazanç sağlamak için KOSGEB’den girişimci dersleri alarak, kredi ya da hibe desteklerine başvuruda bulunabilirsiniz. Fakat bir işletmeye sahip değilseniz ve aklınızda bir proje varsa, yine KOSGEB destekli projelerinizi geliştirebilirsiniz. KOSGEB üretim desteği için de yerli üretime önem veren bir projeyi de hayata geçirmiştir. Burada ithal edilen ara ürünleri kendi ülkemizde üretilmesi için 5 milyon destek sağlamaktadır. Geri ödemesi için büyük esneklik sağlanan proje için maddi desteğin önemli bir kısmı geri alınmayacaktır.

   KOSGEB İmalat Desteği

   KOSGEB girişimci destekleri ve çiftçi desteklerine ek olarak imalat desteği de sağlamaktadır. Özellikle ara ithalatı yapılan ürünlerin ülkemizde geliştirilip piyasaya sunulması için büyük destek sağlamaktadır. Bu bağlamda yapılacak projeleri değerlendirip maddi destek sağlar. KOSGEB imalat desteği için yerli makine ve teçhizat kullanımı yapılacak olursa, işletmelere %15’lik hibe verilmektedir.

   KOSGEB Milli Üretime Destek Şartları Nelerdir?

   Devlet destekli kredi ve hibelerde belli şartlar aranır. Özellikle KOSGEB milli üretime destek şartları nelerdir? Konusu hakkında bilgi edinerek hibe ve %0 faizli krediye hemen başvuru yapabilirsiniz. Aranan şartlar ise;

   • 18 yaşını doldurmuş olmak,
   • Daha önce devletten kredi ve hibe almamış olmak,
   • Proje hazırlamış olmak,
   • İmalat için gerekli malzemenin yerli malı olması,
   • KOSGEB’in kurslarına katılım sağlamış ve gerekli belgeleri almış olmak.

   Tüm bu şartları yerine getirdiğiniz takdirde yerli milli üretime KOSGEB’den destek alabilirsiniz.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.