Yeşil Kart Nedir? Yeşil Kart Nasıl Çıkarılır?

   01.02.2020
   1.195
   Yeşil Kart Nedir? Yeşil Kart Nasıl Çıkarılır?

   Dünyanın pek çok ülkesinde yeşil kart uygulaması yapıldığı gibi ülkemizde de, yeşil kart uygulaması yapılmaktadır. Pek çok kişinin merak ettiği konuların başında ise Yeşil kart nedir? Ne işe yarar? Yeşil kart nasıl çıkarılır? soruları gelir. Yeşil kart almak istiyorsanız öncelikle belli başlı şartları yerine getirmeniz gerekir. Burada ilk olarak gelir testi yaptırmanız şarttır, bunun için de gelir tespiti başvurusu yapmanız gereklidir. Gelir testi için nüfusa kayıtlı olduğunuz Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına başvuru yapmanız gereklidir. Buradan çıkacak sonuca göre yine bağlı olduğunuz SGK’ya giderek kartınızı çıkartabilirsiniz.

   Yeşil Kart Nedir?

   Yeşil kart, herhangi bir sosyal güvencesi olmayan ve maddi olanakları el verişli olmayan kimseler için düzenlenmiş bir karttır. Yeşil kart ile hastanelerde tedavi olabilir, sağlık giderlerinizi karşılayabilirsiniz. Maddi olanaksızlıklar içinde olan kimseler ya da herhangi bir geliri bulunmayan kimseler için yeşil kart adeta kurtarıcı bir görev üstlenir.

   Yeşil kart başvurusu için ilk etapta bir gelir testine tabi tutulmanız şarttır. Gelir testi başvurusunda, yeşil kart başvurusu için gerekli belgeler kaymakamlık tarafından size bildirilecektir. Tüm şartların uygun olması durumunda gelir testi başvurusu ile ilk başvuruyu yapmış olacaksınız. Akabinde gelir testini geçtiğinizde SGK üzerinden kartınızı çıkarabilirsiniz.

   Yeşil Kart Başvuru Şartları Nelerdir?

   Yeşil kart nasıl çıkartılır? Sorusuna cevap bulmak için ilk olarak bazı şartları yerine getirmeniz gerekir. İşte yeşil kart alabilmek için taşımanız gereken şartlar;

   • Eğer yeşil kart sahibi olmak istiyorsanız, evinizdeki gelirin kişi başı ortalamasının asgari ücretin 1/3 altında olmalıdır. Yani 2020 yılı asgari ücret baz alındığında kişi başı gelirin 701,32 TL altında olması gerekmektedir.
   • Herhangi bir kurumdan emeklilik olmaması gerekir. Yani emekli olan kişiler yeşil kart alamıyor.
   • Şuanda hiçbir şekilde sigorta sahibi olmamanız gerekir, yani çalışmamanız ya da emeklilik durumunuzun olmaması şarttır.
   • Vergi kaydınızın bulunmaması gerekir,
   • Çiftçilik ve hayvancılık gibi hiçbir kaydınızın olmaması şarttır.
   • Tüm bu şartları taşıdığınızda yeşil kart başvurusu yap seçeneğinden faydalanabilirsiniz.

    

   Yeşil Kart Kaç Günde Çıkar?

   Yukarıda belirtilen şartları taşıdığınız andan itibaren bağlı bulunduğunuz kaymakamlığa gelir testi için başvurmanız gerekir. Gelir testi başvurusundan sonra size tanınan süre içinde yeşil kartınızı çıkarabilirsiniz.

   Diğer merak edilen konu ise yeşil kart kaç günde çıkar? Sorusudur. Burada kesin bir tarih verilmez. Öncelikle gelir testine başvuru yaparsınız, gelir testi açıklandığı andan itibaren hemen yeşil kartınızı çıkarabilirsiniz. Bu süre genelde 15 ile 20 gün arasıdır.

   Yeşil Kart Kimlere Verilir?

   Geliri az olan veya hiç bir gelire sahip olmayan kişilerin merak ettiği konulardan biri de yeşil kart kimlere verilir? Sorusudur.  Yeşil kart sahibi olabilecek kişiler ise;

   • Hiçbir sosyal güvencesi olmayan kişiler yeşil karttan faydalanabilir,
   • Bir kişi sigortalı olarak çalışsa bile 30 günden az çalışıyorsa yeşil kart alabilir.
   • Eve giren para, kişi başı asgari ücretin 1/3 den az ise yeşil kart başvurusunda bulunabilirsiniz.
   • Eğer yeşil kart başvurusu yapmak isterseniz ve bu özellikleri taşıyorsanız kaymakamlıklara başvuru yapabilirsiniz.

   Muhtaçlık ve engelliler için aranan şartlar ise;

   • Kişi eğer 65 yaşını doldurmuş ve herhangi bir sigortası bulunmuyorsa yeşil kart başvurusu yapabilir.
   • Engelli raporu olan kimseler,
   • 18 yaşından küçük engelli çocuğu olan kimseler başvuru yapabilir.

   Yeşil Kart Hangi Hastanelerde Geçerli?

   Yeşil kart başvurusu yapıp, almayı hak kazanan kişiler için merak edilen konulardan biri yeşil kart hangi hastanelerde geçerli? Sorusudur. Çünkü yeşil kart, her hastanede geçerli değildir.

   • Aile hekimliğinden ve sağlık ocaklarından yeşil kart ile sağlık hizmeti alabilirsiniz.
   • Devlet hastanelerinden yeşil kartınızla muayene olabilirsiniz.
   • Eğitim ve araştırma hastanelerinden de muayene olabilirsiniz. Burada sevk ya da doğrudan sağlık hizmetlerinden yararlanmanız mümkündür.
   • Acil durumlarda vakıf ve özel hastanelere tedavi olabilirsiniz.
   • Özel hastanelerde yeşil kartın geçersiz olduğu durumlarda ise özel hastane, devlet hastanesine sevk eder.

   Yeşil Kart İle Özel Hastanelerde Tedavi Olunur Mu?

   Yeşil kart ile özel hastanelerde tedavi olmak için birkaç şart olması gerekir. Acil durumlarda eğer yakınlarda devlet hastanesi yoksa burada yeşil kart ile muayene olabilirsiniz. Yine acil olarak getirildiğiniz özel hastane sizi devlet hastanesine sevk eder. Fakat devlet hastanesinde gerekli donanımlar yok ise, burada muayene olabilirsiniz ve tedaviniz tamamlanır.

   İnternetten Yeşil Kart Başvurusu Yapılır Mı?

   Artık günümüzde pek çok işlem e devlet üzerinden yapılabiliyor. Bu bağlamda da internetten yeşil kart başvurusu yapılır mı? Gibi sorular sıkça sorulabilmektedir. Yeşil kart başvurusu için gelir araştırması yapılacağı için e devlet üzerinden veya farklı siteler üzerinden yeşil kart başvurusu yapılamaz.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.